SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako sa nestať plagiátorom? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Už by bolo vhodné s tým prestať

Opisovanie nie je trestný čin. To by sme museli dať všetky deti do polepšovne a my by sme išli do basy.
No, a tohoto si bol vedomý aj Dankov poradca a právnik. Danko sa najprv stiahol do úzadia ako prašivec, ale potom mu prihodila naša skorumpovaná justícia a obvinila ho z opisovania. A keďže opisovanie nie je trestný čin, tak ho vlastne už pri obvinení oslobodili.
Danko sa ale nedopustil opisovania. Danko si objednal a kúpil titul. Jeho "dodávateľ" prácu neopísal, ale použil sériovo množenú prácu.

Danka treba obviniť z obchodovania s "nepovoleným tovarom".

Titul rodový je niekde aj predajný artikel, ale neoprávnene nadobudnúť titul akademický aj s peňažným prospechom je faktický krádež. Tak sa teda vráťme k Dankovi a doriešme to do právneho poriadku a opisovanie nech si riešia školy vo svojej kompetencii.

Ešte je tu jeden problém. Danko postupne začal ožívať, teda vedel kam smeruje jeho obvinenie. Zasa nejake korupčne prepojenie?
 

 

Opisovanie vs kradnutie vs autorské práva. Skúste na tým pouvazovať. Nie každý opisuje len pri pisomke použijúc ťahák. Toto zľahčovanie podvodníkov, klamárov a zlodejov, ktorí majú tú drzosť uchádzať sa o najvyššie ústavné funkcie a to isté podvodné správanie vyčítať politickej konkurencii, má za následok, že sme presne tým bananistanom, ktorý tak každému vadí, ale nič pre to nerobí, aby sme ním neboli a posunuli sa z hľadiska morálky ku kultúrnejšej časti sveta. BTW, neoprávnený zásah do autorských práv je podľa platného a účinného Trestného zakona trestným činom.
 

je pre

spolocnost uzitocnejsi student ktory sa nevyhra s diplomovkou, ale skola mu dala co to do zivota a dokonca praxoval pocas studia a tvori hodnoty, alebo student ktory bude mat perfektne citovanu diplomovu pracu, ale nie je schopny somastatnej prace a je na urade prace.

Tym neznizujem ani neospravedlnujem vyslovene plagiatorstvo, ale viem pochopit studentske zjednodusenie ked sa da.

Porovnavat Danka s Grollingom, alebo Matovicom je scestne.

Skoly by sa mali skor zameriavat na kvalitu vyucby a prax pre studentov, lebo stadium bez praxe nema vyznam.
 

Poznám policajta, dal pokutu svojej žene

Tvoja žena má šťastie že nie si policajt. Na to nie sú akademické tituly, len také hovorové.
 

Opisovanie

Opisovanie je aj použitie ťaháku a musím povedať, že väčšina mojich spolužiakov ich mala na maturite. Bolo síce pár výnimiek, ak pár spravodlivých nerobí národ.
 
Hodnoť

Etika

To, co autorka pise sa jej netyka? V novinach mozeme predavat ukradnute myslienky?
Niekedy by ste nam mohli napisat o tom, co ste sa v skole dozvedeli o etickych zasadach novinarov.etika
 

Myšlienky

Takmer všetky myšlienky už boli vymyslené a ty ako študent si ich len prebral. Podľa mňa na výške učia ľudí skôr vymyslieť niečo nové a to by aj mal byť cieľ vysokej školy a aj diplomovej práce. Naváľajú do teba veľa informácii a na tebe je sa v nich orientovať, aby si nevymýšľal koleso.
Bohužiaľ u nás chodia mnohí ľudia na výšku len kvôli vyšším platom a postaveniu v zamestnaní, politike a všade inde a po správnosti by svoj akademický titul ani nemali spomínať na vysačkách pred kanceláriami. Výnimkou sú aktívni lekári.
 
Hodnoť

 

No sláva, opäť nič neriešiaci článok o plagiátorstve. Nebyť tejto témy, tak SME vychádza bez potreby tlačiarenskej černe.
Teraz je zrazu každý múdry, ale ak by to bolo možné, prešetriť všetky diplomovky a rigá aspoň 40 rokov dozadu, asi by sa aj mnohí slovutní akademici veľmi červenali.
Celozávodné noviny Progresívneho Slovenska, teda SME a N-ko by si už mohli všimnúť, že táto téma už dávno prestala byť zaujímavá
 

Plagiátor

Plagiátor, však?
 
Hodnoť

Na vysokej škole nie je možné

urobiť plagiát nevedomky.
RAZ A NAVŽDY !!!
Pravidlá o plagiátorstve platia desiatky rokov.
Iba nebotyčný idiot môže povedať, že o tom nevedel. RAZ A NAVŽDY.
Už s tými sprostými debilmi, ktorí si z Vás robia somárov prestaňte.
Titul, ktorý aj omylom udelí "vysoká" škola nie je možné odňať ani vrátiť.
Titul a sním spojená hanba je večná.
 

Mám pocit, že problém je hlbší

Tí naši “plagiátori” sú bez dôkazov povedané neschopní podvodníčkovia. Zaplatili si za vypracovanie práce, sami napísali z nej minimum a po rokoch boli prichytení.
Neviem o tom, že by odborné knihy a učebnice boli chránené autorským právom. Teda ak použijem úvodzovky a pod čiarou zdroj uvediem, tak je všetko ok. A ak úvodzovky nepoužijem a zdroj uvediem len na konci v zozname použitej literatúry, tak je to plagiat a vykrádanie duševného vlastníctva? Ja si myslím, že v obidvoch prípadoch ide o kradnutie. Akým právom píše do svojej práce cudzie myšlienky? Je pochopiteľné, keby jeden citát vytvoril priestor na nasledujúci 30 stranový rozbor. Ale aby 50% slov v práci boli citáty? A takáto práca by bola bezchybná?

A ešte drobnosť - teraz som si čítal rozhovor Hegera. Že všetci sú spokojní s finančnou pomocou, len Soták nie. A je to preto, lebo to je Ficov človek. Asi to je pravda. Túto myšlienku som v posledných dňoch čítal a počul nespočetne krát. A kolkokrát aspoň tí, čo berú za prezentovanie tejto myšlienky peniaze uviedli, že ide o citát (koho, kedy a kde). Iste sa takí našli, ale je ich minimum
 

a k comu

je dobry nepouzitelny absolvent s cervenym diplomom a perfektne citovanou diplomovkou na urade prace. Prave ze vynaliezavost studenta naznacuje, ze sa v zivote nestrati. Teraz ale nemyslim na zlodejov zo Smeru co si tiez porobili skoly kade tade. Teraz myslim na sikovnych studentov.

Uvediem priklad. V USA sme dostali zadanu ulohu 3 kolegovia. Kolega, co mu prislo ze je to bohapuste zabijanie casu si na tu pracu urobil program a ked sedel za pocitacom s rukami za hlavou vyzeral ako lenivec a divno sa na neho pozerali. Ale on to mal skor a lepsie. A s tymto zacal uz na technike, kde dostaval asistentou svojim umom do velkej hanby.

Dufam ze si to pochopil co som chcel povedat. Proste Igor si na diplomovku nasiel svoj sposob. Musel precitat dve knihy ( upozornujem ze najnovsie co boli k dispozicii ), urobit poznamky a napisat svoj zaver. A mimochodom niekedy 5 minut rozumnej reci moze byt viac ako 2 hodinove obkecavanie.
 
Hodnoť

 

Nebolo by potrebné riešiť aj ľudí, ktorí sa živili vypracovaním záverečných prác? Zverejnený inzerát na vypracovanie záverečných prác na objednávku mi príde úplne rovnaký, ako keby niekto zverejnil inzerát " Vykradnem byt na objednávku, ukradnem auto na objednávku".
 
Hodnoť

Historici

Každá práca historika musí byť postavená na citácii. Sú tu rôzni skreslovači - napr. úloha Sovietskeho zväzu u nás po vojne, Holokaust a pod. a práve citácie ich odhalia. Tu je skôr horšie sa dopátrať k reálnemu autorovi a práve najhodnotnejšie sú tie práce, ktoré citujú staré latinské knihy.
 
Hodnoť

 

ISO normu začali VS používať až v neskorších rokoch, norma je z 1998 a týkala sa monografií, patentových dokumentov a článkov v seriálových publikácií..(v žiadnom prípade diplomoviek) a VŠ ju začali aplikovať až neskôr.. v zákone o vysokých školách nie je záverečná práca vôbec jasne definovaná.. pri čiastočnej citácii a odkaze na použitú literatúru s cieľom prácu nepublikovať a nedávať ju do konkurenčného vedeckého prostredia nie je možné hovoriť o porušení autorského zákona..odkaz na akademickú etiku, že je to jej porušenie... no x rokov spätne to interné predpisy moc neriešili.. išlo o nepísanú morálku, resp. každá fakulta to mala inak upravené, ak vôbec.. môj záver je taký, že absentovali normy a písané pravidlá záverečných prác, dnes je vývoj už inde a pohľad na záverečné práce sa radikálne zmenil.. (aj čas na ich napísanie, dnes aj rok, dva, predtým 4 mesiace v závislosti od školy).. nech sa radšej presne stanovia pravidlá (tiež už skoro aj sú) a rovnako akademický etický kódex by to mohol riešiť..
 

 

Hlas volajuceho na pusti. No psi stekaju dalej.
 
Hodnoť

Trocha gulas

Tento clanok je trosku gulas a pani redaktorka si zjavne mierne zjednodusila pracu - vysledkom je miesanie jablk s hruskami.

Je treba rozlisovat plagiat a podvod pri zaverecnej skuske/praci - to nie je to iste. Plagiat je podvodom pri skuske ale podvod pri skuske/obhajobe nie je automaticky plagiatom. Takze:

- Ghostwriting (niekto za vas napise pracu, prepisovanie do pocitaca ci na stroji nie je ghostwriting) *nie je* sam o sebe plagiatom (s vynimkou ak ghostwriter niekoho zplagizuje). Je to ale podvodom pri skuske/zaverecnej praci pretoze tu mate vypracovat samostatne a cestne vyhlasujete, ze ste tak urobili. Mimo tohto kontextu je ghostwriting normalna vec - napr. rozne memoare celebrit ci politikov su prakticky vzdy napisane niekym inym. Takisto maju politici casto "ghostwritera" na pisanie prejavov a pod.

- Kompilat nie je plagiatom ak su priznane zdroje odkial sa cerpalo a sam o sebe nemusi byt problemom - napr. rozne prehlady state of the art su z definicie kompilatmi, pretoze neprinasaju nic nove, len zhrnaju aktualny stav znalosti. Ale taka praca moze nesplnat naroky na zaverecnu pracu - typicky napr. pri diplomovkach a specialne doktorskych dizertaciach sa ocakava nejaky vlastny prinos autora, nielen zhrnutie prace inych ludi. Pri dizertaciach sa nejaka "novost", novy vedecky vysledok priamo vyzaduje. V takych pripadoch, ak je praca len kompilatom, je to nedostatocne a kandidat by to nemal obhajit.


Treba takisto vysvetlit, co sa mysli citaciou. V slovencine je to trochu problem, pretoze ten isty vyraz "citacia" sa pouziva pre dve rozne veci:

- doslovna citacia s pouzitim uvodzoviek:

Renata Zelna pise: "Ak sa niekto vo svojej práci prezentuje cudzími myšlienkami (hypotézami, teóriami, poučkami) a vydáva ich za vlastné, dopúšťa sa v podstate krádeže." (Zelna 2020).

A potom v zozname literatury bude nieco podobne ako:

(Zelna 2020) "Ako sa nestat plagiatorom", R. Zelna, online: https://tech.sme.sk/c/22433933... datum pristupu 4.8.2020

- citacia v zmysle odkaz na literaturu, kde napisem v texte nieco ako: "Zelna sa venuje zasadam vedeckeho pisania a co je to plagiat v (Zelna 2020)" ...

Ten odkaz (Zelna 2020) (a prislusny zaznam v zozname pouzitej literatury) sa nazyva citaciou.

V anglictine je to jednoduchsie, doslovna citacia je "quotation"/"quote&q uot; a odkaz do literatury je "reference".

Co sa tyka obsahu citacii, tak *nestaci* uviest autora a nazov diela odkial je nejaka myslienka prevzata alebo na ktore sa odkazujem. Presne polozky je potrebne uvadzat v zavislosti od druhu zdroja - napr. kniha, clanok v casopise, na konferencii, online publikacia, ale aj osobne konzultacie (!) - su v citacnej norme ISO 690. Namatkovo - uvadza sa vzdy nazov diela, autor(i), rok vydania, pri zbornikoch aj strany a cisla zbornikov, cisla ISBN a ISSN (pri casopisoch), vydavatel a miesto vydania. Pri internetovych zdrojoch je nutne uvadzat adresu (idealne tzv. DOI) a hlavne datum, kedy bol zdroj stiahnuty (internet sa meni!).

A na zaver poznamka k autoplagiatu/samocitaciam. To prve (ked "zrecyklujem" nejaky svoj text a vydavam ho za novy) je problem, pretoze to "nafukuje" moj pocet publikacii (od coho sa velakrat odvija napr. moj plat a karierny postup). Takisto to moze porusovat autorske prava, ak som ich previedol na vydavatela povodneho clanku (bezna prax).

Ked sam seba citujem (teda nejde o autoplagiat), tak je to skor eticky problem - v akademickom prostredi to neradi vidia, pretoze sa to berie ako pokus o nafukovanie vlastnej dolezitosti (a poctu citacii -> metrika vedeckej vykonnosti).
 


Najčítanejšie na SME Tech