SME
Pondelok, 6. júl, 2020 | Meniny má Patrik, PatríciaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Považovali ich za bezvýznamné. Na prázdnych kúskoch Zvitkov Mŕtveho mora našli text (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ja mam doma zbierku dobsinskeho rozpravok, to sa budu diat veci ked to po tisicrociach najdu.
 

nenájdu

Podľa mňa ten socialistický papier to nedá a rozpadne sa po sto rokoch. Takže asi tak.
 

 

S tym malinkatym rozdielom ze (ale to si si predsa musel vsimnut):

1. Dobsinskeho rozpravky netvoria zakladny pilier zapadnej civilizacie
2. Dobsinsky nikdy netvrdil, ze jeho texty popisuju realne udalosti
3. Dobsinskeho neprenasledovali kvoli jeho svedectvu
4. Dobsinsky nebol zabity kvoli svojmu svedectvu

Fakt, ze kuciak bol zabity kvoli svojmu svedectvu, zvysuje priam na 100% pravdepodobnost, ze jeho svedectvo bolo pravdive. V roku 2020 by sa uz slusilo realne a fakticky uvazovat o biblii, a nie v mantineloch komunistickej ideologie.
 

 

S malinkatým rozdielom že za základný pilier západnej civilizácie bolo považované Rímske právo,Grécka filozofia a kresťanstvo.Nie iba kresťanstvo.Ostatné body sú iba špekuláciou.Nehovoriac o tom že biblia bola nespočetne krát prepisovana a mnohokrát upravovaná.Bibliu si aj kresťania vykladajú každý ináč.Súhlasím že si ju netreba vysvetľovať v komunistických mantineloch ale reálne a fakticky.
 

 

Biblia popisuje skutočné udalosti, len je veľmi otázne či ich popisuje tak ako sa naozaj stali. Nie len dnes sa bežne stáva, že do popisu udalostí sa prenáša aj postoj autora k týmto udalostiam a k osobám ktorých sa udalosti týkajú.
Bežne sa stane že samotný aktéri udalostí povedia na tlačovke "v súlade so zákonom" a súd potom povie "5 rokov basy". A pritom obidve strany hovoria o tých istých udalostiach. Niektorý o Krajniakovi povedia "svätý človek", iný povedia "fanatický svätuškár", ďalší povie "pomätenec" a posledný povie "podvodník". A pritom všetci budú popisovať človeka s ktorým sa môžu stretnúť na živo, zatiaľ čo autori biblických textov sa takmer vždy spoliehali na sprostredkované svedectvo.
Ďalší problém je samozrejme interpretačný, keď je bežné že mnoho ľudí bude niektoré časti vykladať doslovne (kde sa im to hodí) a o niektorých povedia že je to obrazný popis udalostí.
Alebo mi chceš povedať že svet bol stvorený za 6 dní, Zem má cca 7000 rokov a potopa zaliala celý svet?

A čo sa týka týchto zvitkov - fascinuje ma to, že z textu sa podarilo rozlúštiť jedno (slovom jediné) slovo a už sa rozpráva o interpretácii nápisov.
Ten kto o tom rozpráva sa aj počúva?
Môžeme sa baviť o materiály zvitkov, o tom ako boli skladované, o tom vďaka čomu prežili do dnešných čias. Ale o obsahu nápisov sa dúfam na základe jedného slova rozprávať nebudeme.
 
Hodnoť

neprestava ma fascinovat

ako velmi sme v takychto pripadoch odkazani na "svojvolu" vyskumnikov a vedcov v tom akym sposobom a v akom rozsahu prevedu analyzy a na nahodne aktivity nejakych jednotlivcov.

kde kade su naskladane tisice artefaktov, ktore takto analyzovali pred 30-50-100 rokmi a ktore by s modernym pristupom mohli priniest dolezite objavy.
trufam si tvrdit ze nemaju ani zdigitalizovane katalogy vsetkeho co maju..
 

Náhodou by sa zistilo

Ze Ježiš mal s MM nejaké deti a ze ani on a jeho matka nevstupili na nebesia ale sú pochovaní tam a tam.
 

ak by Ježiš mal

s MM nejaké potomstvo,..... to si neželaj, pretože mohlo by sa stať, že ďalšie potomstvá prežili až do II. svetovej vojny aj na Slovensku. Slovenskí štát neprežili, pretože ich ambiciózni gardisti /kresťania/ vyviezli do koncentračných táborov. Ich majetok si rozdelili a užívajú ho dodnes.
 

Ale pravý Slovenský sudruh

KRESŤAN ma svojho slovenského Ježiša a nie nejakého židovského chlapca. Mladá židovka je akože patróna Slovenska. Keď niekto pozná naše dejiny v rokoch 1938-45 tak musí ísť do kolien.
 

 

Ježišovo potomstvo by boli čistokrvný kresťania a nie Židia, takže by neskončili v koncentračných táboroch ale v HSĽS, SNS a Kresťanskej únii. A tvrdili by že ako potomkovia Ježiša Krista majú právo rozhodovať kto a ako môže žiť.
 

?

to je tazko povedat. Jezis sam nepochybne nemal ako byt krestan. Bol zid. A okrem toho aj Zid. Inymi slovami, zidovskeho vierovyznania a zidovskej etnickej prislusnosti.

Povedzme (s velkou rezervou), ze jeho potencialne deti by boli krestania. Nicmene, podla rasovych zakonov slovenskeho statu by vzhladom na povod (otec aj matka zidia) boli posudzovani ako osoby zidovskej narodnosti a ako taki vyvezeni do Osviencimu.
 

 

Pravdu máš. Tisíce, možno státisíce rôznych artefaktov sú uložené v skladoch, depozitároch, pivniciach, Smithsonovom inštitúte a rôzne inde a vzhľadom k dobe, kedy boli odložené Ad acta, skutočne nie sú skatalogizované a nie ešte zdigitalizované. Kopa je odložená bokom, lebo nezapadá do normálnej schémy vývoja ľudstva, množstvo je nenávratne stratené v zbierkach rôznych miliardárov. ;0(
 

...

... Vatikan by mohol svoje archivy otvorit...
 
Hodnoť

 

Kto si myslí, že pseudoprorok Vašečka potrebuje, aby sa jeho videnie Biblie sa vedecky podporil, nech sa prihlási. Prečo sa nikto nehlási? Preto ani nie je záujem niečo seriózne skúmať. Kresťanská ideológia je v súčasnej podobe ideálna pre Vašečku, Záborskú aj Kuffu. Tak prečo meniť dogmu?
 
Hodnoť

Asi ide o palimpsety,

ak to vôbec dobre píšem.

Pergament bol zbavený pôvodného textu, aby sa mohol popísať iným. Vraj kvôli tomu, že išlo o drahý materiál. Niet sa čomu čudovať, ak vydrží tisícročia pri konštantnej teplote a vlhkosti.

Takto sa dajú čítať aj vymazané texty prekryté novšími. Je to svojim spôsobom fascinujúce.
Jeden by si myslel, že vymazal všetky správy a príde nejaký itečkár a oživý ich.
 


Najčítanejšie na SME Tech