SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sú medzi vedcami ešte nejakí veriaci? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Nevěřit je hřích! Nedáte si králíka?
 

človek ktorý rozmýšľa

verí v b-ha.. ten nám zasa prikázal milovať sa a množiť.. z toho vychádza, že človek ktorý rozmýšľa a verí v b-ha nemôže byť členom rímsko-katolíckej cirkvi..

viera v b-ha stúpa s láskou k človeku a blížnemu ako takému.. vedci majú od ľudí ďaleko, žijú si vo svojich laboratóriách a študovniach namiesto reálneho kontaktu s ľuďmi v uliciach.. preto ten zahanbujúco malý podiel veriacich ľudí medzi vedátormi a professormi..
 
Hodnoť

 

Ako je možné, že aj nejakí top vedci veria... za predpokladu, že za existenciou tohto sveta je inteligencia sa to dá predpokladať, že sa nájdu nejakí, čo si to uvedomia.
 
Hodnoť

Problem moze byt aj

spojenie "osobny boh" v prieskumoch. A aj samotna formulacia otazok - je rozdiel povedat "verim" alebo "pripustam" ci "nevylucujem".
 
Hodnoť

 

Napr. astronom Jiri Grygar.

'Věří v Boha, nemá čas věřit pitomostem. Příběh Jiřího Grygara'

https://www.idnes.cz/technet/v...
 
Hodnoť

Takto položené otázky

či viera a veda môžu spolupracovať je veľmi primitívne postavené nazeranie na vec.Väčšinou sa s tým zaoberajú "ortodoxní ateisti", čo sú to isté, ako nejakí moslimskí fundamentalisti. Vidia svet čierno-bielo.Dnešná moderná viera je skôr filozofické zamýšľanie sa a základné morálne princípy, čo veľa ľuďom chýba.Áno, nájdeme ešte nejaké babičky, ktoré berú všetko doslova, ale tých už je málo.
 

A ešte

najlepší vedci boli vždy veriaci, lebo to je tá pokora, že ja nie som najmúdrejší. že vždy je niečo , čo nepoznáme.
 

re:

suhlas, napr. galileo
 

Ved práve,

vždy je niečo, čo nepoznáme. A najhoršie čo sa dá spraviť je miesto hľadania skutočnej odpovede vyplniť prázdno rozprávkami.

Ale samozrejme veriaci vedci existujú, aj keď pri tom mentálne kompartmentalizujú o dušu :)
 

re 1313419

to si odkial zobral,ze ortodoxní ateisti su to iste,ako moslimskí fundamentalisti ?..videl si nejakeho ateistu inemu odrezavat hlavu?...a preco by ateisti mali svet vidiet iba cierno bielo?
poprosim dovody tvojho tvrdenia..
 

 

Gilotíny za francúzskej revolúcie odrezali veľa hláv - to by sa nožom ani nestíhalo.
 
Hodnoť

iba 40%

buddhistov medzi vedcami? to je veľmi málo.... takze by sme mali skôr napísať "vedcami"...
 
Hodnoť

viera a veda sú dve dimenzie života

Z princípu si nemôžu odporovať, pretože veda pracuje s empiricky overiteľnými hypotézami (prírodné, technické a sociálne vedy), príp. s formálnymi dôkazmi (logika, matematika, filozofia). Viera je osobné prežívanie skutočnosti.
Tým, že poznám empiricky viac, nijako nerozširujem svoju vieru. A naopak, tým, že hlbšie verím, nijako nenarúšam fakty o prírodných zákonoch.
Alebo ešte inak, ak aj viem perfektne zmerať dĺžku obdĺžnika, nič mi to nehovorí o jeho šírke.
 
Hodnoť

 

Zaujimava tema, ktora teraz rezonuje.
Na to, ze ide o SME, tak vcelku prijatelne uchopena.

Predvcerom som pozeral na Markize specialnu vecernu relaciu ku koronakrize (ktorej prechdzal prekvapivo dobre spraveny zostrih-dokument z poslednych mesiacov) a v jeden moment som si uvedomil, ze pozvanych hosti - Matovic, Heger, Miklos, Sulik, Krajci, Krcmery, Kalavska bola vacsina (5 zo 7) veriacich a zaroven praktizujucich krestanov. Je to dovod na paniku? ;-) Mozno pre ludi s predsudkami a znacne splostenym videnim sveta.

Mimochodom ta diskusia aj dokument boli velmi dobre odmoderovane aj pripravene a nepripravila to verejnopravna RTVS, pripravila to sukromna televizia...
 
Hodnoť

 

Tam, kde končí veda, tam začína viera. A naopak, kde končí viera, začína veda. Takže úplne zbytočný výskum...
 
Hodnoť

 

Ono veriť, že keď zomrieš, ešte nekončíš, je veľmi lákavé (aj medzi vedcami).
 

veď to

a ešte si každý verí v niečo iné. Viera je čisto subjektívna iracionálna vec. Niekto verí že po smrti bude so siedmymi pannami, iný verí že sa stretne so svojimi rodičmi, tretí verí v pokračovanie svojho života v inej forme ... Niekto verí v jedného boha (to je dnešný trend), iní vyznávajú polyteizmus. Väčšina veriacich sa potrebuje vo svojej viere utvrdzovať a tak sa zhromažďujú a pestujú si rituály, aby ich viera neochabla a aby zväčšili význam svojej skupiny, svojich právd na úkor druhých náboženských skupín. Náboženské skupiny sú rozložené geograficky, a kopírujú vývoj a osídlovanie planéty človekom. Preto zlé jazyky tvrdia, že boha stvoril človek. Iné náboženstvo mali Mayovia, iné Rimania. V Ázii boli a sú iní bohovia ako v Európe atď. Mňa najviac na veriacich fascinuje to, ako si myslia, že tá ich viera je tá pravá. Keď už veria v boha, tak prečo sú si istí, že si vybrali toho správneho ? Väčšinou je to tak, že boha im vybralo kultúrne prostredie, do ktorého sa narodili. A oni si toho boha potom strážia a nedajú naňho dopustiť, lebo je súčasťou ich integrity, podobne ako si človek chráni svoju rodinu, svoje korene. A ako povedala Suor Maria (Santa) v Sorrentinovom filme The Great beauty (La Grande bellezza) korene sú dôležité.
 

nesúhlasím, ale oceňujem formulácie

Nesúhlasím s týmto: ak iracionálne = proti rozumu, tak to nie je pravda o všetkých náboženstvách. Katolícka viera je niekedy až príliš preteologizovaná, teda 2000 rokov je jej náuka hlboko analyzovaná. A vôbec nejde proti rozumu.
Neplatí tiež, že náboženstvo určuje kultúrne prostredie - veď šírenie kresťanstva je typické práve masívnym (nie náhodným a ojedinelým) presahom jednej viery do mnohých kultúr. "Iné náboženstvo mali Mayovia, iné Rimania", ale už nemajú. Šírenie kresťanstva bolo zastavené len nástupom islamu a brutálnym potlačením v Číne a Japonsku. Dnes kresťanstvo viac rastie v Indii a Afrike než v Európe či Amerike.
A úplne najdôležitejšie na záver - akákoľvek takáto debata končí vtedy, keď má človek osobnú skúsenosť s Bohom. Tá je jednoducho nenahraditeľná s dvaja diskutujúci sa nemôžu stretnúť v porozumení, ak jeden z nich túto skúsenosť nemá. Môžu sa len rešpektovať. Je to ako keby človek hovoril, že má niekoho rád a že by preňho obetoval život, a druhý hovorí o chemických procesoch v mozgu. Kým ten druhý nezažije skutočnú, autentickú, dlhodobú lásku, vždy bude preňho vzťah len krátkodobým prebudením hormónov.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Tech