SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pre koronavírus je vo vzduchu menej emisií. Otázka je, dokedy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

tak preco by sme nemohli ti co mozu robit z domu, a chodit len do obchodu :))) obchody s oblecenim a p1covinky by boli otvorene len raz tyzdenne aspon by sa blavaci nechodili hufne vo velkych autach prechadzat po obchodnych domoch.... :D
 
Hodnoť

Dalo by sa povedať,

že príroda sa chráni sama. Zariadila to tak, lebo najmúdrejší tvor na planéte sa nevedel zmestiť do kože:)
 
Hodnoť

 

Ekoaktivisti teraz začali biť na poplach, že jednorázové ochranné rúška a respirátory používané masovo ako ochrana pred coronavírusom zamoria životné prostredie.
Našťastie protipandemické opatrenia bránia zhromažďovaniu sa, lebo by za chvíľu organizovali masové protesty proti používaniu ochranných pomôcok.
Nechcem, aby tento môj komentár vyznieval ako odmietanie ekoaktivizmu, ale teraz musí mať prednosť umiernený antropocentrizmus pred geocentrizmom v duchu Gaia ideológie.
Kto vie, aké ideové východiská sa po doznení pandémie dostanú do centra ekoaktivistických hnutí.

Gaia - bohyňa Zeme podľa gréckej mytológie.
 

 

Ak by sa mali naplnit klimaticke ciele uvrestanej Svedskej autistky, musela by sa populacia na planete zredukovat na stav na zaciatku 20. storocia (t.j. nieco okolo 1-1,5 miliardy) s prislusnou redukciou vyroby, dopravy... Myslim, ze Corona v tomto moze urcite vydatne pomoct...
 
Hodnoť

dovtedy kým nezačnú fabriky

dymiť a autá jazdiť na plný úväzok aby sa splnil plán vždy viac a viac
 
Hodnoť

mentalna nedostatocnost

"Opatrenia spôsobili prepad aj ďalšieho nebezpečného plynu, oxidu uhličitého."

CO2 je plyn NEVYHNUTNY pre zivot na zemi.
 

S tým súhlasim, ale je to zložitejšie

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Žiadny z argumentov,

ktoré vytiahli diskutujúci k môjmu blogu ma významným spôsobom nevyrušil . Určite nemám dôvod strácať kvoli nim odvahu, ktorú vlastne pri písaní blogov o klíme ani nepotrebujem.
Priateľu, mám pre Teba takýto návrh: Vyber 2-3 argumenty, o ktorých si myslíš, že ma určite roznesú na kopytách a môžme tu o nich podiskutovať. Berieš ?
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

RE:Žiadna korelácia medzi teplotou a CO2

Ďakujem za tému,
tu by som videl dva pohľady jeden dlhodobý (časový horizont stoviek milónov rokov) a druhý krátkodobý (časový horizont max. päť milónov rokov).

Začnem tým dlhodobým. Poprosím o Váš názor na túto tému.

Tu je odkaz na domovskú stránku pána Christofera Scotesa, kde sú aj linky na jeho práce, z ktorých vidno že sa téme klimatopaleontológie venuje celý život a teda niečo aj o tom musí vedieť:
https://www.earth.northwestern...
Našiel som minimálne dve práce od tohto pána z poslednej doby, ktoré poukazujú na koreláciu medzi množstvom CO2 v atmosfére a priemernou teplou.
Prvá práca je zo septembra roku 2017. Má názov „Elevated CO2 degassing rates prevented the return of Snowball Earth during the Phanerozoic” a v jej závere sa píše:
„To summarise our results, CO2 degassing rates appear to have increased twofold between the Cryogenian and early Palaeozoic,and remained reasonably high until the Cenozoic. When combinedwith the increasing solar flux, the Cryogenian emerges as aunique period of extremely low background temperature, inwhich the Earth could have easily been pushed into global glaciationunder moderate enhancements of carbon sinks due to
weathering and biological events. Such enhancements wouldfail to produce comparable extreme low temperatures during theearly Phanerozoic, potentially explaining why Palaeozoic weathering events, whether attributed to tectonics or the biosphere did not lead to a return to Snowball Earth—a condition that would have been catastrophic for the continued development of complex life. While there is strong evidence for weathering and carbon draw-down events preceding many glacial periods, it is clear that variable rates of CO2 degassing play an important role.“

Druhá práca je z Mája roku 2018. Má názov „Modelling the long-term carbon cycle, atmospheric CO2, and Earth surface temperature from late Neoproterozoic to present day“ a dochádza k takémuto záveru: „By compiling independent proxy records of global average surface temperature and atmospheric CO2 concentration for the Phanerozoic, we have shown that when accounting for the solar flux, long-term Phanerozoic surface temperature changes can be clearly related to variations in the CO2 greenhouse (Fig. 6). CO2 appears to be a primary driver of climate on geological timescales (e.g. Royer et al., 2004).“

Obe práce z môjho pohľadu poukazujú na koreláciu medzi množstvom atmosferického CO2 a priemernou teplotou zemského povrchu.
Mimochodom práce pána profesora Scotesa sú veľmi zaujímavé aj z hľadiska vysvetlenia princípov fungovania dlhodobého uhlíkového cyklu, ktorý som sa snažil popísať vo svojom blogu, obsah ktorého je predmetom tejto diskusie.
 

RE:Žiadna korelácia medzi teplotou a CO2

Pokračujem krátkodobým pohľadom. Poprosím o Váš názor na túto tému.

Tu sa by som najskôr upriamil pozornosť na striedanie ľadových období a medziľadových období, ktoré na našej Zemi prebieha počas obdobia posledných cca 5 miliónov rokov. Medzi vedcami panuje všeobecný koncenzus, že jeho príčinou sú aj malé dlhodobé zmeny v parametroch obežnej dráhy našej planéty, teda tzv. orbitálne alebo Milankovičove cykly. Prepočty však ukazujú, že samotné zmeny v obežnej dráhe by nestačili na tak veľké zmeny v teplote. Všetko nasvedčuje tomu, že do hry vstupujú klimatické kladné spätné väzby a to jednak celkové množstvo ľadu na zemskom či oceánskom povrchu (ľad odráža slnečné lúče dopadajúce na zemský povrch späť do vesmíru bez toho, aby sa premenili na teplo) a jednak množstvo CO2 v atmosfére, ktoré sa tam uvoľňuje z oceánov (CO2 spôsobuje skleníkový efekt). Ukazuje sa, že oba faktory pôsobia ako zosilňovač prechodu medzi ľadovým a medziľadovým obdobím a späť. Mimochodom, tieto výpočty sú veľmi dobre potvrdzované údajmi z proxy vzoriek získaných z ľadovcových vrtov v Arktíde a Antarktíde. Aj k tejto téme sa dá nájsť veľa informácií.
Grafov, ktoré poukazujú na koreláciu medzi teplotou a množstvom CO2 v atmosfére sa dá na internete nájsť veľa. Chcel by som obrátiť pozornosť na jednoduchý a zrozumiteľný článok a názorný graf, ktorý je uvedený na stránkach NOAA tu:

https://www.ncdc.noaa.gov/glob...

NOAA je americká vládna agentúra – Národná agentúra pre výskum atmosféry a oceánov. Myslím si, že aj vzhľadom na to, že v USA je teraz pri moci Trump, ktorý je známy svojim klimatoskepticizmom, sa informácie uvedené pod hlavičkou NOAA dajú pokladať za nezávislé a dôveryhodné.
 

Re:Vplyv vodnej pary na skleníkový efekt

Ďakujem za tému, poprosím o Váš názor.
Vodná para je silným skleníkovým plynom. Jej príspevok k celkovému skleníkovému efektu v zemskej atmosfére je podľa výpočtov vedcov niekde medzi 36 a 72 percentami. Je to najviac v porovnaní s ostatnými skleníkovými plynmi. Voda je prirodzenou súčasťou prostredia našej planéty a jej zdroje sú z hľadiska tvorby vodných pár v atmosfére nekonečné. Množstvo vody v atmosfére je takmer výlučne závislé od teploty atmosféry. Úplne zjednodušene sa dá povedať, že čím je v danej lokalite teplejšie, tým je obsah vodných pár vo vzduchu vyšší (samozrejme za predpokladu, že je v danej lokalite dostatok vody, ktorá sa dokáže odparovať do ovzdušia). Množstvo vodnej pary v atmosfére teda nie je príčinou, ale dôsledkom jej teploty. Voda vydrží v atmosfére maximálne desať dní. Dovtedy určite skondenzuje, vytvorí oblaky a spadne v podobe dažďa alebo snehu späť na zemský povrch.
Viac k tejto téme nájdete aj v mojom blogu tu:
https://paulen.blog.sme.sk/c/5...
 


Najčítanejšie na SME Tech