SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ohnivá guľa nad Austráliou mohla byť veľmi vzácny minimesiac (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

to je terminológia:)

raz je to minimesiac, o riadok nižšie už asteroid. Astronómovia sa musia dobre zabávať:)
Aby nakoniec nevysvitlo, že to bolo niečo takéto: https://www.facebook.com/olive...
 

 

Keď to lieta okolo slnka, je to asteroid, keď to gravitácia Zeme stiahne na svoju obežnej dráhu, je to minimesiac. Keď sa to vymaní z gravitácie Zeme (inými silami) a letí zasa okolo Slnka, je to zasa asteroid.
Ako sa volá teleso rovnakej veľkostnej triedy ako asteroid a letí od inej hviezdy (z vonku do slnečnej sústavy)?
 

najznamejsi minimesiac

je predsa februar...
 

a hlavne

vitazny.
 

 

Gottwaldovi by som doprial ohnive gule...
Btw, "fireball" je štandardný anglický termín pre jasný meteor. Prekladať to ako "ohnivá guľa" - typické SME ;-)
 

Fireball je predsa

piaty album Deep Purple.

.
 

alebo

nazov lietadla
 

v roku 2020

v to dúfame.
Renavš a preč s červenou čvargou!
 

 

vitazny mali komunisti
ja som mal uz dva roky po sebe "suchy unor" :o)
 

 

Suchy unor?
To je unor bez alkoholu, alebo bez sexu?
 

 

bez alhoholu to bohate staci. na to aby bez sexu tak to nie som masochista
 

 

"ako sa vola ....."

zeby nomad ?
 

A je vobec mozne

aby sa nieco vymanilo z gravitacie Zeme? Teda ak to nieco uz obieha a nielen preleti v blizkosti. Keby to fungovalo, urcite by to vyuzili aj vesmirne sondy, usetrili by palivo.
 

 

Netuším, myslím si, že keď niečo obehne okolo zeme viac ako jeden krát, tak sa to už jej gravitačného poľa nedostane. Dúfam mi to niekto kto tomu rozumie vysvetlí. Ale umelé družice bežné používajú gravitačné pole zeme na zrýchlenie kvôli šetreniu paliva. Pre uvoľnenie z gravitačného poľa ale používajú motory.
 

 

Uvazujes chybne, tvoja uvaha by nebola platna ani v izolovanej sustave, lenze Zem nie je v izolvoanej sustave a na teleso obiehajuce okolo zeme posobia aj ine sily, napr. gravitacia Mesiaca, gravitacia Slnka.

Navyse, je potrebne si uvedomit, ze aj ked nejake teleso by bolo zachytene gravitaciou zeme a spravilo by aj niekolko stovak obehov moze nakoniec byt vystrelene naspat do vesmiru (je skoro nerealne, aby zachytene teleso ostalo na obeznej drahe, bud je vystrelene alebo spadne na zem, pobe moznososti su rovnako pravdepodobne). Lietat, ako spravne napisal D. Adams, je iba umenie padat tak, aby si minul zem.
 

 

Prečo by nebola platná v izolovanej sústave? Ak sú telesá len dve a neuvažujeme zvrhlosti typu extrémne riedky medziplanetárny plyn alebo gravitačné vlny, uzavretá keplerovská dráha je navždy.
 

McUH

Keby bola len Zem a teleso, tak máš pravdu. Lenže máme tu aj ďalšie telesá. Predpokladám, že dráha nebola príliš stabilná, a v niektorom mieste ju pravdepodobne vplyv Mesiaca, ale kľudne aj Jupitera či Slnka, vychýlil dosť na to, aby sa teleso znova odpútalo.

Keď to dobre načasuješ, tak to zrejme môžeš využiť na ušetrenie paliva. Štandardne sa používa gravitačný prak, kde príde len k preletu okolo. Ale možno pri nejakých sondách k mesiacom Jupitera alebo Saturna už využili vplyv ďalších telies aj k zachyteniu na dráhe a následnému odpútaniu sa.
 

 

Je to možné, aj keď so stabilitou to nie je veľmi dobré. Napríklad môže využiť gravitačný prak okolo Mesiaca, môže dôjsť k zrážke, môže vypustiť trochu plynu... alebo možno v skutočnosti až tak veľmi neobieha, ale ide o koorbitálny pohyb -- obieha okolo Slnka, ale s rovnakou periódou ako Zem a teda sa veľmi nevzďaľuje (ba občas je ťažké vôbec povedať, čo je ešte veľmi excentrická dráha a čo už obieha okolo Slnka). Navyše presnosť merania rýchlosti je celkom problém, aj keď pre pomalé až tak nie a navyše títo to majú dobre ošetrené.
 

 

Exosolarne teleso
(teda teleso mimo nasej slnecnej sustavy, by bolo asi nejlepsie pomenovanie)
ked vleti do Slnecnej sustavy moze to byt exosolarna kometa napr.
 

 

Keď vletí do Slnečnej sústavy, tak by to mala byť endosolárna kométa. Exosolárna je tá, ktorá vyletí zo Slnečnej sústavy.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Tech