SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sme na pokraji hromadného vymierania druhov, tvrdí geológ (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

SAV a zdravy rozum

"Ak sa podiel CO2 dostane na úroveň 500 ppm, bude to znamenať, že priemerná teplota na Zemi vzrastie o 6 až 8 stupňov Celzia."

Vedecky preukazana klimaticka citlivost je 1'C na zdvojnasobnenie koncetracie CO2.
.
IPCC modely predpokladaju klimaticku citlivost 1.5 'C az 4.5 'C na zdvojnasobnenie koncetracie CO2, pricom vsetky doterajsie predpovede boli prehnane (v skutocnosti sa oteplilo menej, nez sa predpovedalo).

Pavol Siman prorokuje klimaticku citlisvost 7 'C az 10 'C, co je mimo oblasti zdraveho rozumu.

Vypocet: teplota na koncetracii zavisi logaritmicky, 500 ppm je teda iba 1.8 nasobok povodnej koncetracie 280 ppm, zodpovedajuce narastu teploty o 0.8 'C pri klimatickej citlivosti 1'C. Pre narast o 6 'C az 8'C je potrebna klimaticka citlivost 7 'C az 10 'C

K odvaznemu tvrdeniu o hromadnom vymierani druhov uz pre istotu nie su napisane ziadne exaktne udaje - je to len taky filozoficy zvast, ktory nie je falzifikovatelny.
 

 

ty si si nevsimol podstatnu vec:
"Geológ tvrdí, že je potrebné postupne základným výskumom zaplniť medzeru v poznatkoch o možných dopadoch a scenároch"
doteraz sa sypali prachy na vsakovakych klimatickych sarlatanov, tak preco by si aj geologovia v ramci zakladneho vyskumu neodtrhli svoju cast..

mozes robit vyskum v lubovolnej oblasti, staci ho (aj krajne nepravdepodobnym sposobom) napasovat na klimaticku zmenu a uz sa najde nadacia, fond, vlada, ktora ta po kolena zahrnie peniazmi.
 

 

Presne.
Panko zistil ze alarmizmus mu prinesie granty tak sa prisposobil.
Keby chcel len nejake skaly skumat tak grant nedostane.
Chce skumat skaly aby zabranil klimatickej zmene a uz sa peniaze hrnu.
 

he he he

Trolovia platení ropnými miliardármi zase klamú o peniazoch od klimatológov
Peniaze točiace sa v ropnom, plynovom a uhoľnom biznise sú viac ako 1000-nasobne väčšie.
A títo miliardári nechcú prísť o svoje zisky.
Kľudne obetujú aj celé ľudstvo pre svoju chamtivosť.
 

Vy socialisti

sa nakoniec vždy odkopete.
Neviem, prečo to rovno nepriznáte. Že ide o porážku kapitalizmu.
 

 

Ja to priznávam, myslím, že kapitalizmus presluhuje.
 

Áno,

v každom socializme, ktorý doteraz bol (a je), sa o životné prostredie starali a starajú oveľa lepšie. ZSSR, Kórea, východný blok. Paráda.
Pravda, Pol Pot emisie zredukoval, to áno.
 

 

V časoch východného bloku životné prostredie na západe na tom lepšie nebolo, doteraz majú mnohé územia neobývateľné. Na socializmus tiež treba dozrieť, aj na demokraciu. A treba nám prehodnotiť priority.
 

ropní miliardári

Vy nejazdíte autom alebo MHD? Máte teraz doma 5 stupnov bez kúrenia? Nepotrebujete k životu fosílne palivá ako sú ropa zemný plyn a uhlie?
 

huncut_zruseny_acom_1 01.12.2019 22:03

Pletieš si dokopy tri pojmy: TCR, ECS a ESS: https://en.wikipedia.org/wiki/...

Geológ Siman mal evidentne na mysli ESS; ide o úvahu založenú na paleoklimatologických analýzach pre obdobie mladšieho terciéru, citát z originálu tlačovej správy:

"Ak planéta dosiahne úroveň 500 a viac ppm, bude to znamenať oteplenie na úrovni šiestich až ôsmich stupňov Celzia," hovorí Siman. ... "Podobný záznam uvádzajú niektoré zdroje približne spred 16 miliónov rokov." https://www.sav.sk/index.php?l...

Tento výrok je v SME skreslený takto:
"Ak sa podiel CO2 dostane na úroveň 500 ppm, bude to znamenať, že priemerná teplota na Zemi vzrastie o 6 až 8 stupňov Celzia. To samozrejme vedie huncuta k typickej exhibícii, keď vypočítava " "Simanovu citlivosť" z (presne) 500 ppm, aby ukázal, ako tomu (huncut) rozumie a zároveň "zhovadil Simana".

Siman hovorí, že za hranicou 500 ppm sa v dlhodobom horizonte a po zapojení pomalých spätných väzieb teploty zvýšia o 6-8°C, teda stav, ktorý tu bol naposledy v miocéne. Toto nie je však Simanov vynález ani vlastný nápad, takže by nebolo vhodné útočiť na neho. Najviac sa k téme ESS vyjadroval pred rokmi James Hansen.

Rozbor problematiky upozorňujúci na niektoré slabšie miesta tejto Hansenovej úvahy uvádza jeho následník na pozícii riaditeľa GISS NASA Gavin Smidt: http://www.realclimate.org/ind...
Ide hlavne o to, že už na konci pliocénu sa objavili silné vplyvy orbitálnych vplyvov, ktoré sa ešte v miocéne výraznejšie klimaticky neprejavovali. Je možné, že kvartérne zaľadnenie sa dostavilo ako dôsledok kombinácie pomalého ale dlhdobého znižovania CO2 v atmosfére počas terciéru (prakticky už od PETM) a geologicko-tektonických zmien, napr. vytvorenia panamskej šije hradbou sopečného horského pásma, prehradenie kontaktu Atlantiku a Pacifiku v tropickej oblasti a teda znemožnenie atlanticko-pacifického tropického oceánskeho prúdenia, čo malo vplyv na zmenu globálnej termohalínnej cirkulácie.

Preto aj používanie jednoduchej analógie medzi obsahom skleníkových plynov v neogéne a v blízkej budúcnosti s ohľadom na globálne podnebie nemusí byť celkom presné a bude si vyžadovať nové modelovanie mimo štandardných AOGCM modelov.
 

 

For fast timescales, during the period where CO2 is actually rising, we use the transient climate sensitivity, which has become a somewhat standard model calculation. For longer timescales where the deep ocean can reach equilibrium (~1000 years) we estimate the equilibrium climate sensitivity, sometimes referred to as the Charney climate sensitivity.
The earth system sensitivity (ESS) is similar to the equilibrium climate sensitivity, but is relevant to even longer timescales of 10,000-100,000 years.

takze pan geolog namiesto "standardnych" klimatickych citlivosti pouzije tu ktora hovori o zvyseni radovo v desiatkach tisic rokov bez toho, ze by na to aspon naznakom upozornil.

cize ani nie obycajny alarmizmus, ani nie alarmizmus na druhu, pouzivajuci v modeloch krajne najhorsie a prakticky nerealne hodnoty ale alarmizmus na tretiu.
 

 

btw, ked si v tej tebou uvedenej linke otvoris wordovy dokument, ktory obsahuje cele "zamyslenie", tak jeho autor je Luba Lacinova a naposledy ho upravila nejaka Andrea :)

Geolog Siman: Volajte ma Andrea. A Luba, ty sa za mna zase zamyslis buduci tyzden. To by v tom bol certa aby na nas nejaky grant nespadol.
 

 

tak som sa zmylil, je to Mgr. Andrea Nozdrovická..
Geolog Siman bude len potom pridelovat peniaze z grantov.
 

Dlhy prispevok skratim na dolezite casti

Geolog Siman (asi) myslel ESS, ale explicitne to neuviedol.

Aj pri ESS je hodnota 10 'C (8 stupnov pri 500 pmm) nepotvrdena spekulacia, voci ktorej su vyhrady.

Prelozim: "... používanie jednoduchej analógie ... nemusí byť celkom presné ..." = uvazovat, ze tento vplyv bude pocas desiatok tisicok rokov jediny vyznamny ( a napriklad nenastane dalsia doba ladova) a predlozit to ako predpoved do buducnosti je velky nezmysel.

Geolog Siman to podsuva ako overeny fakt, ako predpoved o ktrej naplneni nie su pochybnosti = hrubo zavadza.

P.S. podsuvat predpovede na 100 000 rokov ako nevyhnutnu buducnost, ked nevychadzaju ani tie na 20 rokov dopredu - alarmisti su este odvaznejsi ako som si myslel. ;)
 

Odkial zobral tych +8'C pri 500 ppm?

Nuz ale Hansenov clanok, na ktory si sem dal link, hovori o long-term climate sensitivity 6 'C pri zdvojnasobneni koncetracie CO2.

Geolog Siman ale tvrdi, ze sa otepli o 6 'C az 8'C pri koncetracii 500 ppm, comu zodpoveda climate sensitivity 7 'C az 10 'C pri zdvojnasobeni CO2.

Ako sa teda dopracoval k vyssim cislam, nez ma Hansen?

Ako svoje zdroje uvadza:
"Spracoval Pavol Siman za použitia vedeckých poznatkov a údajov IPCC, easac, World Bank"
 

huncut_zruseny_acom_2 03.12.2019 2:13

Nepochopil si môj príspevok? Tak treba ešte raz. Dáme si opáčko. Citoval som Simana v z originál tlač. správy: "Ak planéta dosiahne úroveň 500 a viac ppm, bude to znamenať oteplenie na úrovni šiestich až ôsmich stupňov Celzia, ... Podobný záznam uvádzajú niektoré zdroje približne spred 16 miliónov rokov"

"500 ppm a viac" môže byť kľudne aj tých 560 alebo aj 600. Samozrejme, môže to byť aj 10000, ale vyššie apeluješ na "zdravý rozum", tak ho skús používať aj ty sám, keď interpretuješ trochu vágnejšie ľudské vyjadrovanie pre tlač. Ak by použil presnejšie vyjadrovanie, zase by bol napadnuteľný že ako on môže vedieť, že pred 16 mil. rokov bolo v atmosfére 560 ppm CO2, keď je tam nejaká chyba určenia v desiatkach ppm. Tak to trochu "zaonačil". Podľa mňa mohol, podľa teba nie, lebo kto chce psa biť, palíc bude mať čoskoro viac ako golfový hráč.

Takže ak ti unikol tento detail, tak ti ho pripomínam, potom je tvoja otázka bezpredmetná. Vyberáš si vždy tie najviac napadnuteľné verzie, ešte aj pri intervaloch si vyberáš hrozienka, aby to vyzeralo ešte viac nepravdepodobné a napadnuteľné ("Odkial zobral tych +8'C pri 500 ppm"). Nie je to 8 ale 6-8 a nie je to pri 500 ale nad 500 (čo sa pri zdravom rozume, odbornom chápaní a konštruktívnom prístupe k veci dá kľudne chápať ako 500-600 ppm vzhľadom na presnosť paleorekonštrukčných metód zisťovania CO2 a teplôt pred tými cca 16 mil. rokov.

A nezabúdaj, "Impossible expectations of what research can deliver" sú jedným z piatich príznakov popierania vedy, https://skeptoid.com/episodes/...
To je ďalšie opáčko, keby si si už náhodou nepamätal, či vytesnil.
 

 

to co bol za pokus obhajit neobhajitelne?
 

Ach ta logika

stale viac sa do toho zamotavas pri pokuse obhajovat neobhajitelne.

Podmienka "ak 500 a viac ppm" je splnena pre hodnotu 500 ppm, "6-8" je aj 8 a 560 sa nezaokruhluje na 500.

A teraz od "intelektualnej polemiky" naspat k jadru:

1. Ty chces teda tvrdit, ze tych "ak 500 a viac ppm tak sa otepli o 6 az 8 stupnov" sa da napasovat na Hansenovu klimaticku citlivost 6 stupnov?
(Ako pan akademik by mohol tusit, ze pri prebranych tvrdeniach musi uviest zdroj)

2. Ako ano, pride ti spravne, ze Siman nepotvrdenu a problematicku Hansenovu spekulaciu odhadu klimatickej citlivosti v urcitom historickom obdobi podsuva ako istu predpoved vyvoja teploty, pricom ani nespomenie, ze je to v horizonte desiatok tisicok rokov?
 

šak podla

nosa spoznáš kosa.
 

tak si neodolal

a uz to tu mas, invazia pod tebou , LOL. Podme hladat skutocnu pricinu tychto "skeptikov". nebude to grantova zavist? :P
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Tech