SME
Štvrtok, 4. jún, 2020 | Meniny má LenkaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Solar Orbiter preskúma Slnko zblízka. Prezradili dátum štartu misie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

fiha tak to som zvedava, bohvie co to pozistuje na slnku
 

Zistia ze Slnko

hreje a svieti ;)
 

 

a že dokáže roztaviť sondu, bezproblémov aj európsku
 
Hodnoť

Zistia ze

Za oteplovanim zeme je slnecna intenzita a CO 2 sialenost skonci
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Už veľmi dávno je známe, že to tak nie je.
 
Hodnoť

 

Načo? Veď 12.aug.2018 štartovala Parker Solar Probe...
https://www.nasa.gov/content/g...
Radšej mali poslať sondu na Saturnov mesiac Europa.
 

Oni sú tí amíci vždy o krok vpredu...

NASA má rozpočet cca 3x vyšší ako ESA, tiež ju neničia kadejaké naťahovačky a "ďelba práce" medzi členskými krajinami ESA, v EU svojou "hrivnou" prispieva aj bruselská byrokracia apod.
BTW, Europa je Jupiterov a nie Saturnov mesiac. A na Europu ide NASA čoskoro poslať sondu Clipper.
 

 

Ďakujem za opravu. Motal sa mi v hlave Enceladus.
 

 

Načo? V kozmonautike platí, že 2 je vždy viac ako 1. Vesmír nie je laboratórium, kde si jeden experiment môžeš opakovať za ideálnych podmienok donekonečna. 10-ročná snaha ti môže vyletieť do ľuftu hneď na začiatku - už pri štarte rakety (a to sondy čakajú ešte niekoľko mesačné, či ročné cesty v medziplanetárnom priestore). A už vôbec neplatí, že 2 rovnaké sondy (aj keby boli naozaj rovnaké) robia úplne to isté. Ak ostanem pri Slnku, tak jednou sondou pri dnešných technológiách nedokážeš skúmať všetko v takom rozsahu, na čo si zmyslia mozgy sveta :)

Ešteže ty nie si zodpovedný za plánovanie trás sond k mesiacom a planétam, to by sme veľa toho nevyskúmali ;)
 

 

Zle si to pochopil. Nie som proti výskumu. Je toľko nových poznatkov o našej slnečnej sústave, že mi vypustenie dvoch sond na skúmanie Slnka v priebehu 2 rokov od dvoch rôznych agentúr príde ako plytvanie prostriedkami. ESA sa mala zamerať na niečo iné ako na Slnko napr. na mesiace Jupitera alebo Saturnu.
 

ESA sa mala zamerať na mesiace Jupitera

Veď sa aj zamerala. Viď JUICE https://sci.esa.int/web/juice
 

 

Písal som na zameranie na mesiace Jupitera a Saturnu. Jupiter je fajn ale stále zostáva rovnako zaujímavý Saturn. Tá slnečná sonda mohla byť dvojička JUICE k Saturnu resp. jeho mesiacom.
 

 

To bude asi tým, že pre nezainteresovaného je sonda na skúmanie Slnka ako sonda na skúmanie Slnka. Víno ako víno a jogurt ako jogurt. Pritom žiadna sonda nemôže zmerať všetko potrebné, čo by sme chceli vedieť v rôznych vzdialenostiach od Slnka a v rôznych uhlových vzdialenostiach od roviny slnečného rovníka (~ ekliptiky). Teda aj keď sa spomenie, že sonda ide do blízkosti Slnka, táto tu nepôjde tak blízko ako PSP, minimálnu vzdialenosť má mať 0.28 AU, čo je len niečo málo pod úrovňou perihélia Merkúra 0.30 AU (PSP bude mať najtesnejšie perihélia ~0.046 AU). Má trochu odlišné prístrojové vybavenie, ale keďže má v pláne výskum koróny, slnečného vetra, vnútornej heliosféry a vesmírneho počasia, budú sa niektoré veličiny monitorované PSP opakovať a tak bude možné výsledky z oboch sond koordinovať, porovnávať a vzájomne tandemovo spresniť. Ale hlavný rozdiel bude v tom, že Solar Orbiter (SolO) má plánovanú inklináciu až do 34°, s využitím gravitačnej asistencie Venuše (PSP má len 3,4°), čo znamená, že bude možné mapovať vyššie heliografické šírky a aj oba slnečné póly. Pôvodne mala mať aj PSP nejakú vyššiu polárnu dráhu, ale kvôli rozpočtovému zoštíhleniu a časovému sklzu bol jej plán upravený do súčasnej podoby. Omeškanie má aj SolO, a to až 5 rokov. Pôvodne bolo vypustenie plánované na apríl 2015, https://en.wikipedia.org/wiki/...

Inak v súčasnosti je tých ešte fungujúcich "sond na skúmanie Slnka" viac. Okrem PSP, sú to ešte WIND, SOHO, ACE, STEREO, DSCVR, https://en.wikipedia.org/wiki/...
Viaceré majú v programe výskum slnečného vetra, ale jediná sonda, ktorá monitorovala na vyšších heliografických výškach bola dnes už nefunkčná Ulysses.
 


Najčítanejšie na SME Tech