SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mŕtva veľryba klesla na dno. Pochutili si na nej aj chobotnice (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Ako sa tie deti tešia keď nájdu kostru, dojímavé.
 

 

Áno každý sa teší niečomu, niekto sa teší vedeckému objavu a niekto tomu že dostal sociálnu dávku.
 

 

A čo konkrétne je na tej skapatej veľrybe vedecké? Mala titul z masmediálnej spolupráce?
 

 

Mozno pochopis ked si vyberies socialnu davku a kupis si liter vodky, to Ti ukaze nove obzory.
 

 

Borovicka je lepsia ... 2decova na zaciatok :D
 

 

Super, a čo konkrétne je na tej skapatej veľrybe vedecké? Mala titul z masmediálnej spolupráce?
 

 

A čo konkrétne je na tej skapatej veľrybe vedecké? Mala titul z masmediálnej spolupráce?
 
Hodnoť

 

Nebyt internetu tak by clovek myslel ,ze taka “tupota” ani neexistuje.Zial ako sa vravi”Boh nedal svini rohy lebo by drgala,”zial dal nam internet....a toto je vysledok,.....
Malost,prizemnost,frustracia,nedocenenost,to vsetko z nas robi ludi arogantnych a nasratych na cely svet.Rob nieco s tym,813ka...
 

 

Njn, dnes má klávesnicu každý a nemusí ani do karčmi aby si vylial šerco. Keby to ale zostalo pri klávesnici bolo by to OK, bohužiaľ takýto majú aj volebné právo.
 
Hodnoť

pochutili, jedlo...

také výrazy akoby dieťa papalo presnidávočku:-))))))
 

 

Aj mne veľryba chutila, keď to predávali v Bratislave ešte za socializmu vo Frionore.
 
Hodnoť

V prirode uplne normalny jav, smrt jedne

smrt jedneho znamena zivot pre inych. Ale to co ma prekvapilo je vynikajuca kvalita videa, museli mat velmi dobru kameru s vysokym rozlisenim, a navyse co pri podobnych pripadoch nie je bezne, nie je tam ziadny kal, ziadne zvirene usadeniny. Ked to porovnam s inymi videami z morskeho dna, prevazne z objavenych lodi, kde sa len tazko hladaju obrysy, tak jednotka.
 

Projekt Nautilus Live

robí podrobné mapovanie oceánskeho dna pozdĺž vybraných profilov a zároveň popularizuje vedu a výskum pomocou živého alebo zostrihaného videa na YT. Keďže existuje niekoľko podobných streamov z diaľkového prieskumu Zeme a ISS, tak prečo nepoužiť niečo také pri objavovaní tajomstiev oceánov? Oceány a ich dná sú stále sčasti nepreskúmané alebo len veľmi málo prebádané oblasti Zeme, ležiace len niekoľko sto metrov až 11 km pod hladinou. Mnohé novoobjavené životné formy a ich behaviorálne prejavy sú pre nás rovnako tajomné a exotické ako mimozemský život. Často premýšľame a špekulujeme nad životom na exoplanétach a extrasolárnych systémoch a zabúdame na náš blízky pozemský život, vzdialený často len pár kilometrov od nás v neprebádaných a ťažko prístupných miestach.

Expedičné výskumné hladinové plavidlo Nautilus https://nautiluslive.org/exped... robí pomocou niekoľkých podhladinových diaľkovo ovládaných plavidiel oceánografický výskum od r. 2011. Každoročne navštívi niekoľko regiónov a lokalít vo svet. oceánoch, kde robia výskumníci oceánografický, geologický, biologický, archeologický, geofyzikálno-geochemický prieskum, testujú nové technológie snímania pomocou senzorov, odberu vzoriek, prenosu dát, pohonu a diaľkového ovládania plavidiel. Robia edukáciu a popularizáciu vied o oceáne, poznávací turizmus pre priamych účastníkov na lodi i nepriamych na sociálnych sieťach, s komentovaným odborným výkladom.

Konkrétne tieto sekvencie s kostrou veľryby boli robené pomocou diaľkovo riadeného podhladinového plavidla ROV Hercules https://nautiluslive.org/tech/... s kamerami a senzormi podporovaného ťažným podhladinovým plavidlom, tiež diaľkovo ovládaným, ROV Argus https://nautiluslive.org/tech/... , ktoré pracovali v tandeme. Väčšina detailných záberov pochádza zo stereokamier Hercula, ale niekoľko záberov z prestrihu pochádza aj z kamery na plavidle Argus, ktoré dokumentovali činnosť Hercula z nadhľadu. Obe plavidlá sa pri práci vznášajú pri neutrálnom vztlaku, na pohon používajú elektricky poháňané vrtule v Kortovej dýze https://en.wikipedia.org/wiki/... , ktoré umožňujú jemné a citlivé manévrovanie do všetkých šiestich smerov (3 dýzové páry v 3D orientovanom usporiadaní podobnom ako na kozmických lodiach). Argus je prepojený opticko-elektrickými káblami s Herculom i s loďou na hladine. Káblami ide napájanie, ovládanie i výskumné dáta, z ktorých najviac zaberie obraz z niekoľkých kamier. Na lodi je aktívny ovládací tím riadenia plavidiel a kamier a riadenie réžie strihu a ozvučenia, ak je zapojených viac kamier a vysielanie je naživo na internetový stream.

Samotné podhladinové plavidlá majú senzory na snímanie vlastností prostredia in situ i manipulátory na odber vzoriek. Pri takomto výskume je často želaným cieľom čo najmenej zasahovať do pozorovaného prostredia, preto sú pohony uspôsobené tak, aby pracovali pri pomalých režimoch v čo najviac laminárnom prúdení a nevírili jemné sedimenty dna ani mechanicky neovplyvňovali živočíchy. Je tam aktívne optické svietenie, ale je možné aj aktívne či pasívne IČ snímanie.

Pri detailnom výskume potopených vrakov sa používajú plavidlá, ktoré pracujú v inom režime. Potrebujú preskúmať väčší priestor za nejaký čas, takže sa pohybujú rýchlejšie, prechádzajú niekoľkými úrovňami vertikálne členeného priestoru s uloženým sedimentom, ktorý sa často zvíri. Niekedy potrebujú očistiť a preskúmať nejakú plochu od sedimentu, takže zvírenie je nevyhnutné.

V prípade toho prvého videa vidieť väčšie zvírenie na konci, keď sa plavidlá urýchlili na väčšiu rýchlosť smerom nahor.
 
Hodnoť

 

Minule na sme písali že veľryby tuk je dobrý na znižovanie uhlíkovej stopy, keďže mŕtva veľryba klesne na dno a tam ostáva neporušena.. niekde je chyba
 

 

Keď dáš aj link na ten nezmysel tak Ti uveríme.
 

 

Pluralis majestatis? :)
Alebo sa naozaj citis ako niekolko osob naraz?
 

 

Ani nemusíš dávať link na ten nezmysel, aj tak Ti uveríme.
 
Hodnoť

Tie ryby pripomínajú morské vlkoše

česky mořská kočka - ale nie som si istý, či je ten istý druh (loví sa v Nórskom mori), lebo v 3000m hĺbke??? Majú veľmi silné zuby, ktorými drvia mušle, takže ich prítomnosť na kostre by to vysvetľovalo. Ak to nie sú ony, tak veľmi príbuzný druh...a vzhľadom na veľkosť tej kostry sú to riadne "kusy" !
 
Hodnoť

 

Ano a pre ekosystém veľmi prospešné. Kúpal by si sa v mori plnom zdochlín?
 

 

Čo má kúpanie spoločné s ekosystémom?
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Tech