SME
Pondelok, 6. apríl, 2020 | Meniny má Irena

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Od Antarktídy sa odlomila kryha takmer päťkrát väčšia ako Bratislava (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Samozrejme,
že nezdvihne hladinu mora.V 6-tej triede základnej školy sa deti učia Archimedov zákon, ktorý platí aj v tomto prípade! !
jasec
< 1 2

a v ktorej triede

sa deti ucia, ze hustota slanej vody je vyssia ako hustota sladkej vody? ;-)
 

Hladina morí klesne.

Podľa Wikipédie je šelf územie vedľa pobrežia pod morom do hĺbky 200 metrov .
Takže ľadovec bol pod morom pod vodou. Potom ho voda podomlela, nadvihla, rozlomila a on vyplával čiastočne nad vodu. Nad vodou trčí asi desatina objemu, ktorá bola predtým ponorená pod vodou, a tak hladina morí klesne po vynorení.
Ledaže by to bolo inak, že to nebol šelf, a teda nebol predtým pod vodou.
 
Hodnoť

To budete informovať o každej kryhe?

Fakt trápne. Ľad v Antarktíde narastá a posúva sa. Potom sa kúsok odlomí a tak to ide stále dookola.
Nešírte paniku až môže ísť Grétka konečne do školy.
 

Noviny sú pre ľudí,

nie pre ...

A papať chutí?
 
Hodnoť

Nalejme si čistej,ľadovej vody

a povedzme takto-pravdepodobnosť,že táto kryha zvýši hladinu oceánov je asi taká,ako keby sa zrazil tuleň s mrožom a na severe Európy by z toho malo hroziť cunami.
 
Hodnoť

 

este minuly rok by to povazovali za Ekologicku katastrofu, ale tento rok je to uplne prirodzene.
takze citatel vyber si sam co chces z toho.
 
Hodnoť

??? tá posledná veta

"V roku 2017 sa od ľadovca Larsen C uvoľnila kryha označená A-68, ktorá má plochu vyše šesťtisíc kilometrov štvorcových."

V akom je stave a kde teraz je? Koľko z nej ubudlo?
 

:-) správa o vývoji A-68/Larsen C

od júla 2014 (prvé trhliny) do júla 2017 (úplné odtrhnutie): https://www.youtube.com/watch?...

prvý rok (marec 2017 - september 2018): https://www.youtube.com/watch?...
kryha sa posúva ďalej od pobrežia, spočiatku robí mierny kývavý pohyb, neskôr je zachytená príbrežnou vetvou Weddellovho víru (ktorý rotuje v smere hodinových ručičiek vo Weddellovom mori rozprestierajúcom sa východne od šelfu, https://www.earthmagazine.org/... )

v júli až auguste 2018 robí rotačný pohyb proti smeru hodinových ručičiek asi o 90°, popritom driftuje na sever, naráža do fixného pobrežného šelfu, ktorý spomalí jeho pohyb a oddeľujú sa drobnejšie úlomky (kryhy rádovo od stoviek metrov, kilometer až 10 km); ťažisko hlavnej kryhy A-68A sa posunulo asi o 130 km na SSV

od augusta 2018 do júla 2019 sa kryha otočí o ďalších 180° proti smeru hod. ručičiek (spolu teda od začiatku o 270°) a presunie sa ďalších 150 km na sever; jedným svojim koncom (tentoraz opačným) naráža na šelfové dno a výbežok pevniny, ktoré opäť zbrzdia jej pohyb na sever; odlamujú sa ďalšie úlomky, video na https://www.bbc.com/news/scien...

súčasný stav (september 2019): kryha pokračuje vo svojej rotácii a postupnom pohybe na sever (celkovo už asi 350 km), https://go.nasa.gov/2mTMdkb , v najbližších mesiacoch opäť koliduje jedným svojim koncom so šelfovým dnom okolo ostrovov (najväčší je Ostrov Jamesa Rossa) na severo-východnom konci Západoantarktického polostrova odkiaľ už má relatívne voľné more na SV do Weddellovho mora a jeho víru, kam by sa mohla dostať o 1-2 roky;

v nastupujúcom lete 2019/20 bude jej pohyb menej brzdený sezónnym morským ľadom, jediné čo ju bude stále významne brzdiť je šelfové dno, s ktorým je stále v kontakte; ak sa od neho definitívne odpúta, dostane sa do antarktického cirkumpolárneho prúdu, ktorý obteká dookola Antarktídu v smere hodinových ručičiek, takže poputuje najprv na SV a neskôr na východ do teplejších a pohyblivejších oceánskych vôd, kde sa definitívne rozláme a roztopí; na jeho horizontálnu nestabilitu a segmentáciu do menších krýh bude mať vplyv aj nerovnomerné roztápanie obmývanou morskou vodou zospodu ľadovca, spôsobujúce nerovnomerný vztlak v jednotlivých častiach kryhy

priebežne sa robí satelitný (Sentinel-1, CryoSat-2) a letecký (IceBridge) monitoring
https://www.mdpi.com/2072-4292...
 

 

Ď. K+
 

peripetie v mobile...

v tomto si fakt dobrý, prvý krát Ti klikám plus, lebo inokedy ma dosť s e r . e š sťaby v službách jednoznačnosti ľudského vplyvu na auru okolo Zeme.
 

< 1 2

Najčítanejšie na SME Tech