v problematike sa absolutne neorientujem, ale pred 200 rokmi algoritmov ktore sa pouzivaju v dnesnych klasickych cpu tiez moc nebolo. da sa predpokladat ze pouzitelnost kvantovych pocitacov bude stale radost a co je dnes nepredstavitelne moze byt o 50 rokov realita v dennej praxi.
Sycamore - the 53 qubit quantum computer. Netreba sa plasit, je to stale len take gulickove pocitadlo. Kvantovy pocitac bude mat realne vyuzite mozno od 1000 qubitov.
Darmo ma 53 qubitov, ked sa pred kazdym vypoctom podari inicializovat 45 qubitov a z toho je kvantovo previazana jedna stvorica a 10 dvojic. Dolezitejsi parameter je pri kvanotovych pocitacoch stabilita. Pretoze bez nej je to len hrkalka, ktorej vystupom je statisticky udaj, ktory sa zpriemeruje a povazuje za vysledok. To ako pri fotoaparatoch, nezalezi kolko ma mpx ale aka ostra je optika (pokial tych mpx samozrejme nie je zalostne malo).
Pri mnohých NP-ťažkých problémoch je aj to viac než dosť. Keby si mal nejaké kvantové orákulum, ktoré ti pre veľké číslo s pravdepodobnosťou 0.999 povie nezmysel a s pravdepodobnosťou 0.001 nájde niektorý netriviálny deliteľ (a výpočet mu trvá sekundu, nie desať hodín), máš vystarané :-)
Beautiful. Preco bola vlastne studia "stiahnuta" ?
Na povazenie akurat je, ze prielom zaznamenal prave Google - organizacia ktora sa nestiti zneuzivat svoje dominantne postavenie, zneuzivat data klientov, napomahat diktaturam v spehovani ludi pokial im to umozni rozsirenie trhu a ideologicky cenzurovat.
Ale vieme preco este stale neprichadza ten velky viditelny vybuch nadsenia a hlavne viditelne posuvy na burze ci vo vedeckych kruhoch ? - Pretoze kym sa im podari nieco co nie je len tak vypocitatelne pejde este nejaka doba. A tym tazsim je ze ako zabranit aby sa superpozicia nerozhodila, a teda ako zabranit akemukolvek odklonu teploty a akymkolvek rusivim vibraciam z okolia a este dva tridalsie rusive detaily ktore superpoziciu pre Qubit nedrzia zrovna tak pevne ako nejaky nas primitivny mikrotranzistor v nejakom starom dobrom mikrochipe. - Takze , nielen v Quantum computing ale aj v AI sa budeme este nejaky ten rok tesit z romantiky vrzgajucich pak ci nefungujucich strojov, v staromdobrom svete. - Lebo ked pjedneho krasneho dna ride jedneho dna ku konfluencii takych oblasti ako AI (plus Singularity day), Quantum computing, Nano-technology, Holography a VR/AR/XR tak zacneme mat pocit ze zijeme v Matrixe a , a ono to bude nebodaj uz aj pravda ...
ked to tu citam, to ako keby som pocuval PLGr. kpt. Andreja Danka. Tazko rozumiet o co ide...len niekde v pozadi citim, ze ked rozpava nas PLGr tak urcite trepe a tu ide o nieco naozaj super rychle s hodnotami medzi 0 a 1..... :-)
Ako vies,