SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Objavili prvú planétu v obývateľnej zóne a zároveň s vodou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

Naozaj? Len donedávna si mysleli, že na Marse tečie voda 😂
 

 

Toť stále si niektorí myslia, že zem je placatá a slnko obieha okolo zeme. Nie je hanba vedieť svoje názory prehodnotiť na základe nových zistení. Hanba je tvrdohlavo opakovať to isté a ignorovať nové dôkazy.
 

 

Nemyslia. naletel si.
 

Tvrdohlavo tvrdím, že

nikde vo vesmíre nenájdeme tvora podobného človeku. Ani keby mal mať jedno oko, štyri uši a zelené tykadlá kdesi na tele. Možno sa niekedy nájde čosi, čo bude pripomínať živé organizmy zo zemegule, ale celkom určite nenájdeme čosi, čo poznáme najmä zo sci-fi filmov.
Dokázať to samozrejme neviem. Človek vymyslel filozofiu a to nie je nič iné, ako spôsob vnímania prostredia v ktorom žije (prípadne reagovania). Tento špecifický spôsob vnímania je celkom určite neopakovateľný. Tak, ako je vesmír nekonečný.
Je pekné a správne posúvať naše vedomosti dopredu a objavovať novinky v makrosvete. Iba cieľ toho objavovania by nemal spočívať v tom, čo si mnohí ľudia myslia a čo očakávajú. Že raz objavíme kdesi inde nejakú zemeguľu s podobným svetom ako je náš...
Neobjavíme. Objavíme kadečo iné, len nie to isté, alebo veľmi podobné. Nakoniec, čo je to "veľmi podobné"? Zelený mužík s tykadlami na hlave, alebo iba nejaká beztvará hmota vykazujúca znaky živého organizmu v našom - ľudskom - ponímaní?
Ale snívať je pekné a potrebné. To treba. Často totiž vedeckému objavu predchádza nejaký sen.
Takže snívajme ďalej. Ale trošku prízemnejšie.
 

 

že ich nenajdeme,to neznamena ze neexistuju
 

Pyšné ľudstvo

Ľudia su príliš pyšní aby si všimli, že existujú inteligentné stvorenia, ktoré vnímajú svet inak, ako ľudia. Nepriznajú si, že sa vlastne až tak nelíšia od iných zvierat, sú presvedčení o svojej nadradenosti. So long and thanks for the fish.
 

 

Lenže na Marse tiečie voda. Nech sa páči, snáď Ti stačí NASA link: https://www.nasa.gov/mission_p...
 
Hodnoť

 

"K2-18b je od Zeme vzdialená 111 svetelných rokov"

to už by mohli chytať naše vysielanie, či ešte nie?
 

 

Caka sa, ze coskoro uz dokoncia ten warpovy pohon :)
 

Ivan

Radiove vlny cestuju vesmirom rychlostou svetla. Na K2-18b by teda teraz mali byt schopny zachytit signaly vysielane zo zeme v roku 1908. Je to ale samozrejme teoria, vtedajsie radiove vysielanie bolo v plienkach a aj pri dobrom vysielani by bol signal na taku dialku slaby a asi aj skresleny
 

Takže teraz pre nich začína

tá pravá reality show.
 

Rus Popov, Talian Marconi

na prelome 19. a 20. takže áno a za 4 roky zachytia SOS z Titanicu
 
Hodnoť

hehehehe,

vo vesmíre okrem Zemi nie je žiaden život,pretože vesmír je to len bariera pre vazenie zvané Zem.
 
Hodnoť

 

Skvela sprava! A dalsie budu postupne pribudat, potom ako sa uvedie do prevadzky James Webb Telescope a hlavne ELT v 2024. Cakaju nas prevratne objavy, ktore zmenia nase vnimanie vesmiru a ludstva v nom.
 

???

a teraz riešia pohon (8x silnejší ako na zemi) pre stroje ťažšie ako vzduch.
 
Hodnoť

Okrem toho, že správa je

samozrejme to isté čo vždy, zas a dookola - ma zaujal optimizmus toho pána: “...a dôkaz, že nie sme sami.” :-) Pán astronóm už snáď aj nadviazal kontakt. Takýchto správ tu už bolo až-až a neposunuli sme sa takmer nikam
 

 

"Nie sme sami"
Ktovie čo si pod tým predstavuje, a čo si pod tým predstavujú bežní ľudia. Ak na inej planéte nájdu nejaké opice, bude to dôkaz, že vo vesmíre nie sme sami? A keď nájdu mravce? Či nejaký zelený sliz? Lebo tak (ako ten sliz) vyzeral život na Zemi 90 % času, kedy tu je.
 
Hodnoť

hmm

môže to byť medzi 0,01 až 50 percentami

to je ako badanie cimrmanologov uhlikovou metodou rozborom hliny z jeho topanok,ze kedy sa Jara Cimrman objavil v obci Liptakovo..15-teho februara 1902 + - 200 rokov :)
 

Mne sa zdá, že tou uhlíkovou

metódou bol čas detailnejšie stanovený . Presne na 15.2.1902 plus - mínus 20.000 rokov. :)
 
Hodnoť

 

Voda je jeden zo základných prvkov vesmíru a života v ňom. Čo teda Rimania znovuobjavili, že vo vedľajšej izbe je tiež funkčné umývadlo? Zas niečo vtipné na nástenke v pekle zvanom svet. Teším sa nový nástenkový tender, kde pre ovce odhalia, že to umývadlo má aj kohútik, z ktorého sa budú dať pre ovečky vyrobiť nové zvonce
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Tech