SME
Piatok, 21. február, 2020 | Meniny má Eleonóra

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako sa vyvinul psí pohľad, ktorému sa ťažko odoláva (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

a ja ze to bude o tlaciarni drucker
 

Trefa ...

... :-))) ....
 

A nemala by byť najlepším

priateľom človeka žena?


PS:
To by bol úžasný svet.
Skoro ako v "Strážnej veži"
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Nie som expert akého ziadas, ale dovolím si reagovať.
Ja sa prikláňam k názoru, že pes sa domestikoval tak, že jedol naše odpadky. Na to aby ich jedol, musel ísť bližšie k nášmu obidliu, t.j. musel sa zbaviť plachosti. Teraz to už neviem presne odborne, ale že keď zmizol gen agresie, automaticky klesli uší dole, keď zmizla plachosť, zmenila sa farba srsti. Toto zistili na farme na kožušiny na liskach. Sú to gény ktoré sú prepojené. Keďže mali záujem aby mali krotkejsie a menej plaché líšky, tak množili tie a oni sa zrazu zmenili.
A preto sa viac priklanam k tomuto názoru, že predchodci psov prišli k nám sami a potom až tie domestikovali. A je to logické, takto k nám prišli aj mačky, prišli aj vrabce, lebo okolo fariem je veľa hmyzu, atď., Len nie všetko sa domestikovalo, resp.sme mali z toho osoh.
A k tvojej otázke, verím, že takéto sa mohlo udiať nezavisle na sebe na rôznych miestach. Však aj teraz chodia medvede za odpadkami aj u nás aj v kanade, či nedávno ľadový medveď na sibiri.
 

 

Hm, takže to vysvetľuje toho medveďa čo com videl v nad Detvou. Ušiská ako jazvečík, blýskal očnými bielkami a odušu vrtel chvostom.
 

 

Aj na teba skocil a vyoblizal ta?
 

 

Ja mam takeho Jack Russela, je to pre mna zahadou ze doslova miluje ludi akehokolvek cudzieho uvidi ak sa mu prihovori zacne vrtiet chvostom dobehne k nemu a najradsej by ho vyoblizoval :))
 

 

No skočil, ale oblizovanie to nebolo, ešte teraz ma zadok bolí.
 

 

je vidiet ze nie si expert, pretoze si ani nepochopil otazku.

nepytal som sa na opakovanu, nezavislu domestikaciu psa.

Pytal som sa, laicky povedane, ci vznikol pes z vlka opakovane, viac krat nezavislo od seba.

Pravdepodobne stale nechapes otazke, ze ? :))))
 

si No.#1

v chápaní svojich otázok.
 

 

preco obtazujes ?
 

 

Lebo chumaj ako ty sa len tak ľahko nevidí, človeku to káže akési vnútorné svedomie, reagovať na ***** na poličke, ktoré si myslí, že je torta
 

 

Nastuduj si napr. krizenie vazieb v slovencine. Chapat nieco, rozumiet niecomu.

Na najmama.sk maju titulok, ze Kate je opat stvrtykrat tehotna, ta tvoja otazka v ktorej sa pytas a nepytas na to iste, je na tom podobne.
 

 

preco obtazujes so sprostostami ?
 

teoreticky mohol vzniknúť aj

viackrát nezávisle. V podstate na tom priveľmi nezáleží, keďže vznikol vždy z toho istého druhu - z vlka. A potom pôsobil rovnaký selekčný tlak (ako ho popísal newspeach), pretože človek chcel od tých zdomácnených vlkov viac-menej to isté: poslušnosť, menšiu agresivitu, vyberal si ich podľa milého vzhľadu, ...

Neexistuje dôvod, prečo by v prípade viacnásobnej domestikácie mali vzniknúť dva úplne rozdielne druhy psov.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

preco obtazujes so sprostostami ?
 

ideálny príklad je práve

tá domestifikácia ;-)

Ona sa, dokonca, diala nie dvojnásobne ale tísícnásobne. Neprebehla tak, ako si myslí radový návštevník kostolov, že by jeden prehistorický človek si zohnal 4 vĺčatá a ich potomkov potom jeho nasledovníci rozšírili po svete. Prebehla tak, že nezávisle na sebe si tisíce ľudí na rôznych miestach sveta vytvárali vzťah s vlkmi, ktorí prichádzali k ich ohňom v nádeji, že sa priživia na ľudskej koristi.

A keďže vstupné parametre boli rovnaké (vždy šlo o vlka, vždy šlo o človeka, vždy šlo o hľadanie výhod zo vzájomného spolužitie oboch druhov, vždy bol človek ten dominantnejší), tak sa to vyvinulo RÁMCOVO rovnako. K tomu si prirátaj tisíce neúspešných domestikácií, keď sa daný jedinec ukázal neprínosným a človek sa ho zbavil.

BTW, pes je tým najvariabilnejším živočíšnym druhom aký poznáme. Takže o akom "tom istom" to tu medituješ? Pes sa geneticky odlíšil od vlka len veľmi málo, stále sú oba druhy bez najmenšieho problému krížia. A v rámci tejto blízkosti oboch druhov sa pes vyvinul až do veľmi rozmanitých podôb.

Pokiaľ chceš ďalšie prípady, že sa pri rovnakých vstupoch viackrát "samé" vyvinie to isté, skús zapojiť rozum. Si nimi obklopený. Ak sa na dvoch miestach vyparí dosť vody, dva razy bude pršať. Ak sa stretnú dvaja muži a dve ženy vhodného veku a vzhľadu, je určitá pravdepodobnosť, že vzniknú dva páry (a o tých, ktoré nevznikli, sa ani nedozvieme).

Čo tak rozdielne by si čakal v prípade domestikácie psa, že niekomu vznikne žirafa? Opakujem, ľudia mali spočiatku hodne rovnaké požiadavky na vlastnosti psov, ktorých si vyberali (podriadenosť, ochotu spolupracovať pri love a ochrane spoločnej "svorky", a aj určitý vzhľad, v čom je zahrnutý ten "psí pohľad").

Neskôr sa výsledok domestikácie stal predmetom výmeny a obchodu, čím sa opäť niektoré menej žiadané verzie psov vytratili a tie žiadané rozšírili.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech