SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Satelity nie vždy zhoria celé. Vedci jeden roztavili v mene vedy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Opäť žiarite, písači.

"Prístroj je preto tak odolný, že ho museli zohriať na teplotu niekoľkých tisícok stupňov Celzia, aby sa roztavil."
 

Odišlo to skôr,

ako som dopísal. :(
Nemali ste na mysli "Prístroj je taký odolný, že ho museli zohriať na teplotu niekoľkých tisícok stupňov Celzia, aby sa roztavil."? Inak tá vaša veta nedáva zmysel.
Možno by vám pomohlo si po sebe prečítať, čo vyprodukujete, inak ste za, hmmm ako to slušne napísať... nepozorných, nešikovných?
 

co ty vies...

Moznosti je viac:

-1- Mozno ten pristroj naozaj vesmirni inzinieri vyrabali tak odolny prave za ucelom, ze uz dopredu vedeli, ze ho budu potrebovat roztavit - a nechceli si to ulahcovat :-) - potom by ta veta davala zmysel :-D

-2- mozno clanok vlastne detickam vysvetluje slovo "Odolny"
-"tato a preco je to odolne?" -"no preto, lebo potrebujes niekolko tisic stupnov, aby si to roztavil"
-alebo "A povedzte mi, Kefalin, co si vy predstavujete pod slovom Odolny?"

-3- alebo Pristroj je preto tak odolny, aby sa neroztavil pri vstupe do atmosfery - pravy ucel odolnosti - to sa nespomenulo
-4- alebo - ako si spomenul - Pristroj je TAK odolny, ze ...

Hotovy reinziniering, toho, co sa chcelo/mohlo povedat s tou premiovou zurnalistikou
 

Nooooo,

najviac sa mi páči možnosť číslo 1.
K možnosti č.3. by som dodal, že pravým dôvodom jeho odolnosti je v súčasnosti vysoko aktuálna snaha o recykláciu čohokoľvekk. :)
 

 

Chválim za opravu. Prístroj je taký odolný, nie "tak odolný". Ostatné prenechávam iným odborníkom.
 
Hodnoť

myslím

že EÚ by mala prijať smernicu o povinnom nosení prilieb ako ochranu proti úlomkov satelitov, keď ich už padá také množstvo. A takisto stanoviť kvóty dovoleného spadu, s ktorým by sa dalo obchodovať. Myslím, že niekto by sa už na Slovensku našiel, čo by to jedno aj druhé vedel zmanažovať, hoci aj vlastnou hlavou v prilbe :-)
S prírodnými malými objektmi nie je taký problém, aj keď sú tiež veľmi odolné, väčšinou rôzne železité a mangánové zmesi, čadič a pod. ale tie vstupujú do atmosféry rýchlosťou rádovo v 10-kach km/s, takže sa väčšinou vyparia, nie len roztavia. (Tie väčšie prudkým ohrevom aj explodujú.) Ľudské satelity majú rýchlosť cca 8 km/s ak klesajú z orbity, a ešte menej tie rôzne prvé a druhé stupne zo suborbitálnej dráhy, čo je na odolnejšie kusy málo. Naozaj neviem, ako to chcú riešiť, snáď nejakým riadeným rozkladom na menšie kúsky pyropatronami.
 

 

To si veľmi rýchlo vybavil s tou povinnosťou, takto jednoducho EÚ nefunguje.
Bude to tak, že komisariátu pre vnútornú bezpečnosť pribudne sekcia s úlohou koordinovať dotácie členských štátov výrobcom bezpečnostných prilieb a vydanie záväznej smernice o vlastnostiach týchto prilieb za účelom zabezpečenia ochrany európskeho obyvateľstva proti padajúcim úlomkom amerických satelitov. Následne sa jednotlivým agentúram pre propagáciu EÚ v členských štátoch pridelia zvýšené finančné prostriedky, aby mohli informovať obyvateľstvo o tom, ako efektívne EÚ pri ochrane obyvateľstva funguje, pretože zo zistení eurobarometra vyplýva, že neinformovanosť ľudí v EÚ o práci eurokomisie v tejto oblasti spôsobuje rekordný nezáujem o voľby do európskeho parlamentu.
 

 

Meteoroid najmenej asi 11 km/s, ľudský bordel naopak skoro všetok pod 8 km/s a pod veľmi malým uhlom, takže brzdí len pomaličky a teda môže bez problémov prežiť. Navyše máloktorý väčší meteoroid je monolit -- stačia nejaké stovky kPa a rozdrví ho to.

Naopak veľmi rýchle častice (30-72 km/s) sú prakticky všetky kometárne, a teda veľmi krehké a neprežijú prakticky nič.
 

...

niektore meteority sa vedia aj nahle zastavit
https://svet.sme.sk/diskusie/2...
 
Hodnoť

Aby sa podobné udalosti neopakovali

Čiže ide o výskum zameraný na to, ako konštruovať satelity, aby pri návrate do atmosféry čo najlepšie zhoreli. Takže spomínaný "prístroj" (zjavne ide o tzv. magnetický torquer) bude treba konštruovať tak, aby bol tepelne menej odolný. No ale "kozmický šrot" tam hore pribúda nenormálnym tempom, je len otázkou času, kedy dôjde k nešťastiu, či už tam hore, alebo pri návrate na rodnú zem.
 


Najčítanejšie na SME Tech