SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čína vypustila prvú raketu z mobilnej plošiny v Žltom mori (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Rakety z ponoriek, dokonca ponorených, štartujú bežne.
Neviem čo je na tom taký veľký úspech.
 

..

rakety z ponoriek nevynasaju druzice na orbit a väcsina ma asi aj ine palivo
 

 

to nieje celkom pravda. minimalne 2-krat raketa z ponorky vyniesla druzice na orbit https://en.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť

 

Obchodná loď https://sk.wikipedia.org/wiki/... to asi nie je, skôr je to upravená vojenská lietadlová loď. APNEWS https://www.apnews.com/a7648da... to označuje ako "mobile launch platform", slovo "commercial" tam má ako prívlastok pre náklad, čo sú komerčné a experimentálne satelity.

Z ponoriek zvyčajne štartujú balistické rakety ("strely") rôznych "kalibrov", od 1-stupňových krížnych a taktických až po 3-stupňové medzikontinentálne rakety, žiadne z nich nie sú primárne určené a stavané na dosiahnutie orbitálnej dráhy Zeme a vynášanie užitočného nákladu na ňu, len na balistickú dráhu s dosahom niekoľko tisíc km. Z medzikontinentálnych rakiet možno však úpravou dosiahnuť skonštruovanie nosiča na nízku orbitálnu dráhu, čo je aj prípad tejto 4-stupňovej čínskej rakety, ktorá patrí medzi ľahké rakety s hmotnosťou 58 ton a nosnosťou 700 kg nákladu na LEO.

Vypúšťanie kozmickej rakety z morskej plávajúcej mobilnej plošiny majú takto po USA a Rusku úspešne zvládnuté aj Číňania. Výhody boli spomenuté v článku. Medzi nevýhody patrí aj ohrozenie až zničenie štartovacej platformy v prípade havárie rakety pri štarte (výnimočná situácia) ako aj možné poškodenie lode a jej vitálnych prístrojov (+ ohrozenie posádky) horúcimi plynmi a plameňom z výtokových trysiek zapáleného 1. stupňa (normálny stav). Preto sa takéto štarty z lodí riešia tzv. studeným štartom, podobne ako z ponoriek, kde je to vlastne aj nutnosť, ak sa štartuje z ponorenej ponorky. Pri studenom štarte https://space.stackexchange.co... sa najprv pomocou externe vyvíjaného stlačeného plynu vystrelí teleso rakety zo štartovacej trubice do nejakej výšky a až následne sa zapáli prvý stupeň rakety a raketa začne stúpať do výšky vlastným pohonom. Z väčšej výšky je už pôsobenie plameňov na loď obmedzené a prakticky neškodné. Čiastočným rizikom je presné načasovanie zapálenia prvého stupňa, v prípade neúspechu by došlo pri kolmom štarte k deštrukčnej havárii rakety i lode, ale tieto techniky sú už dnes dobre zvládnuté a spoľahlivé.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

 

upravena lietadlova lod to ani nahodou nieje. je to prerobeny nakladny cln (barge po anglicky), take to ma urcite blizsie k obchodnej lodi ako k lietadlovej lodi... nerozumiem, ze kde si videl na hentom daku podobnost s lietadlovou lodou :)

studeny start sa da pouzit len pri takychto malych raketach na tuhe palivo. napriklad sea launch startoval ako normalna raketa. ich plosina bola na to prisposobena a pocas startu tam nebol ziaden personal. to predpokladam nebol ani na hentej cinskej plosine. inak keby sa nepodarilo zapalit hentaku raketu na tuhe palivo co zas az tak zlozite nieje, tak by sa pravdepodobne nezapalila ani pri dopade na plosinu. skor by bol problem, ci by ju neprerazila :)
 

 

Pôvodne som videl tú plošinu len na obrázku z nízkeho záberu a okrem toho ma pomýlili tie excentrické veže. Pri pohľade zvrchu https://www.youtube.com/watch?... je však evidentné, že to plávajúce futbalové ihrisko aj s rohovými zástavkami má k lietadlovej lodi ďaleko. Takže mohlo to byť pôvodne niečo civilné, zrejme riečne vlečné plavidlo.

Pôvodne vrtná plošina Odyssey prerobená na mobilnú vypúšťaciu platformu konzorcia Sea Launch bola naozaj robustná a uspôsobená aj na horúci štart silnejších rakiet na tekuté palivo. Vyskytli sa aj nezdary, pri ktorých bola poškodená a musela sa opravovať. V tejto súvislosti je zaujímavé, že wiki sa zmieňuje o údajnom záujme Číny od odkúpenie tejto plošiny spolu s veliteľskou loďou v r. 2015. Evidentne teda už dlhodobejšie plánovali a hľadali možnosti riešiť morské štarty. Keďže k odkúpeniu nedošlo, rozhodli sa pre začiatok na odskúšanie pre tento lacnejší a ľahší variant. Čo by sa stalo pri dopade nezapálenej LM 11 tohto typu ťažko povedať, zatiaľ som nenašiel spoľahlivé informácie o chemickom zložení tu použitých tuhých palív v jednotlivých stupňoch (niekde sa uvádza aj možnosť použitia kvapalných na 4. stupni), ale niektoré palivá sú viac a niektoré menej citlivé voči otrasom, nehovoriac o tom, že pri takom dopade a zrážke kovových predmetov by sa asi iskrilo dosť, takže citlivosť voči otrasom je tu do značnej miery irelevantná (neexpózia snáď možná len v prípade, že celá raketa padne do vody)
 


Najčítanejšie na SME Tech