SME
Piatok, 21. február, 2020 | Meniny má Eleonóra

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chcete robiť čo najlepšie rozhodnutia? Čítajte vedecké štúdie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Neverim tomuto článku, lebo neobsahuje odkaz na pôvodný výskum.
To mu mám veriť len tak?
 

Základ je neverit

a ďalší základ je vedieť čítať
Článok hovorí ako čítať štúdie ale samotný článok nie je štúdia.
Ale k verím že si to myslel ironicky aj keď nevyšlo :(.

Článok je prekvapivo dobre, vhodné a jasne napísaný.
 

Môže byť dobre napísaný,

ale je polemické, či sa hodí sem, do tohto časopisu.
Tejto téme by mali venovať minimálne jednu prednášku na každej vysokej škole / univerzite, najlepšie v poslednom ročníku, keď je tá konečná profilácia budúceho vedca dosť jasná. A stačil by klasifikovaný zápočet. (Dokonca ani ten nie je potrebný, pretože ten, kto je v poslednom ročníku len kvôli titulu to aj tak nepotrebuje.) To, že sa v diskusii objaví viac názorov na túto tému ešte neznamená, že je to téma dosť horúca pre bežného čitateľa. Dokonca táto téma môže zaujímať max. nejaké promile čitateľov SME. Som si istý, že tu diskutujúci sa v drvivej väčšine prípadov s vedou stretli len okrajovo, nehovoriac o publikovaní v prestížnych časopisoch.
Mimochodom, najlepší spôsob ako pozať čo za to stojí je veci rozumieť. Počet citácií a podobné informácie sú len pre tých, ktorí sa učia, alebo vo veci plávu a chcú sa dostať niekam na výslnie, alebo chcú získať nejaké miesto a potrebujú svoj záujem niečím podporiť.
 

Ooooops

Neviem teda ako na iných školách ale na STU konkrétne na ChTF dnes sa volá inak (inak dnešný rektor STU tam vtedy učil)
V dobe keď internet znamenalo že na zelených termináloch sa korešpondovalo CE talk a miesto browseru sme mali link alebo tak nejako (volali sme to žaby)
Teda niekedy v roku 1993/4 sme mali určite ak nie v prvom tak v druhom ročníku celo semestrov (nizko kreditovy) predmet o tom ako sa :
v knižnici vyhľadávajú informácie v chemical abstracts, ako sa píšu, triedia ako sa spracúvajú ako sa cituje a publikuje.
Myslím, že nie v poslednom ale maximálne v druhom ročníku je pre každého kto chce byť len bc. povinnou jazdou.
[Irony]
Keďže sa nám vedúci tohto štátu snažia nahovoriť, že máme cca 25% vysokoškolsky vzdelaných ľudí, je táto téma jasná každému.
[/irony]
Faktom zostáva, že ani zlodej Danko zrejme netuší ako sa to robí .
 

Hlavne cielove publikum...

... tohoto clanku aj tak cita Novy Cas a podobne. :)
Dufam, ze nadacia ESETu si najde trochu penazi navyse a necha ho spublikovat aj v takych mediach. Najlepsie aj 3x s odtupom casu.
 

?

Jedna vec je naučiť sa chodiť v knižnici (resp. v knižnici virtuálnej), čo potrebujem k bežnému napísaniu diplomovky (niektorí ani to nie) a druhá je naučiť sa chodiť vo vede. Preto som zdôraznil posledný ročník a napísal som všetky školy, nie iba STU, o ktorej nepochybujem ani dnes. Ale na Slovensku máme univerzity takmer v každom okresnom meste, pričom je to často iba prestížna otázka a vôbec nejde o vedu, aká sa napríklad robí na amerických univerzitách.
Citovať je fajn, treba, jeden mozog nezvládne všetko a netreba všetko zvládať, treba sa odvolávať. Ale odvolávať sa v práci, alebo vymenovať, kde všade som publikoval je rozdiel. Nehovoriac o tom, že kopec ľudí / firiem sa živí tým, že robia podobné prehľady o publikačnej činnosti. Nižší level je naozaj už iba firma, ktorá robí diplomovky za peniaze.
Nechcem brať ilúzie naším študentom, ale takto to v dnešnom svete (špeciálne na Slovensku a podobných krajinách) funguje.
 

Tiez musim pochvalit Rencu..

Prekvapivo jasne a vystizne - dobry odrazovy mostik, co by mal clovek hladat, ked nieco potrebuje.

Mohla sa zmietnit o PubMED-e, ktory mi casto vyhadzovalo, ked som hladal nejake onko-vyskumy, ale to je len jedna z moznosti, spomedzi ktorych su aj tie, co uvadza.

Jednavec ale usla - vo vete: "Číslo, prezývané aj DOI kód, najčastejšie uverejňujú periodiká"
Preco "prezyvane"?
Uvediem priklad, ako su iste osoby Prezyvane: 1. Hranol, 2. Stetinac, 3. Harakter, 4. Kovosrotak, 5. Bejby, 6. Pre koktavych Marian, 7. Gramatikovic...
...a ako su tie osoby Nazyvane:
A. Kalinak, B. Bugar, C. Gasparovic, D. Kalinak, E. Kotleba, F. Harabin, G. Fico
(poradie je pomiesane, kto vie, usporiada :-)

..ale inak, ako je hore uvedene: prekvapivo dobre!
...
 
Hodnoť

Jedna velmi dolezita vec tam chyba:

je velmi dolezite rozoznavat clanky, ktorych tvrdenie je preukazane vedeckymi metodami, a clanky, ktore len spekuluju ako by to asi mohlo byt.
.
Spekulovanie je tiez sucast vedeckeho badania (napriklad strunova teoria), ale laici si bezne myslia, ze to, co je napisane v kazdom vedeckom clanku je nespochybnitelna pravda.
.
Ak napriklad v nejakom clanku sa docitate, ze "computers models suggest that ..." (pocitacove modely naznacuju, ze ...), tak je jasne, ze citate spekulaciu, ako by to asi mohlo asi byt, a nie vedecky potvrdene ako to je.
 
Hodnoť

 

Ako to rozpoznat?
Ak ide o dnes "moderny" nazor alebo jeho oponenturu v sociologii, psychologii, politologii alebo antropologii, tak by ste to nemali citat bez velmi dobreho pozadia v statistike a znalosti testovania hypotez. Tam sa pisu hlavne nazory, autorom nezriedka chyba matematicky zaklad, co vyustuje do az fatalnych chyb. Velmi casto pouzivaju t-test vsade aj ked nejde o normalne rozdelenie a v jednom pripade som dokonca videl nieco ako "hypotezu sa nepodarilo vyvratit, tak je dokazana".

Medicina byva lepsia, fyzika je spicka a matematicky dokaz, ten prakticky vylucuje chybu.
 
Hodnoť

 

OMG, čo za nedouk to písal. Vraj

"No vo všeobecnosti je dobré spozornieť, ak čítate štúdiu zverejnenú v časopise s impakt faktorom nižším ako 5."

Najprestížnejší matematický časopis na svete (v ktorom bol napríklad uverejnený dôkaz storočia nedokázanej Veľkej Fermatovej vety a o len o tomto dôkaze potom vyšlo viacero kníh, odborných aj popularizačných) je Annals of Mathematics, ktorý má IF 4.768.
 

 

No, matematický dôkaz by si mal čítať pozorne ;-)
 

 

Aha, tak v tom zmysle určite áno. A práve preto, že tieto dôkazy čítajú pozorne aj recenzenti a autori, ktorí na matematický výskum nadväzujú, tak sa citácie objavia do dvoch rokov pre matematické články len zriedka, a to aj pre najlepšie články, takže IF, ktorý sa počíta za citácie do dvoch rokov, nie je nijako relevantný. Ale potom aspoň povedzme v Annals of Mathematics nie sú žiadne retrakcie, na rozdiel od rôznych prehypovaných rýchlych obrázkových magazínov s vysokým IF.
 

 

kto by už len citoval matematické články?
To nie je irónia, to je smutný fakt.
 

 

OMG, co za nedouk to pisal?
Vysvetlenie: No vo všeobecnosti je dobré spozornieť neznamená V každom prípade.

Najprv rozmýšľať, potom pisat, 310-na. To platí vo všeobecnosti a aj bez matematickeho dokazu.
 

 

Všimnite si aj komentáre iných, ktorí na toto tiež poukazujú. "Treba spozornieť" vyvoláva v čitateľovi dojem, že s takými časopismi je s veľkou pravdepodobnosťou niečo v neporiadku, čo je zavádzanie, alebo hrubá neznalosť. Verte mi, rozmýšľam dosť často a dosť veľa a až potom píšem.
 

RE

Akurat, ze je to Annuals, nie Annals.
Ty, annals :)
 

 

http://annals.math.princeton.e...
Pozdravuje Ta Dunning and Kruger
 

 

No teda takto streliť capa, to sa len tak nevidí :-)
 

 

Zalezi na odbore. Aj v casopisoch z oblasti vyskumu vied o Zemi je jeden z najprestiznejsich casopisov Lithos a patri do tzv. prveho kvartilu. Jeho impakt faktor je okolo 4. Taktiez zname mineralogicke casopisy Mineralogical Magazine, ktory vydava Cambridge Press a je vydavany od roku 1876 ma impakt faktor cca. 1,6 a American Mineralogist ma impakt cca. 3. Publikovanie v tychto casopisoch vobec nie je jednoduche ani neseriozne, naopak, vo vedeckych radach sedia len ti najspickovejsi vedci, podobne aj editori a recenzenti.
 
Hodnoť

 

A ešte, IF sa nepočíta obvykle za rok, ale za dva roky a to delenie vedeckej štúdie na uvedené štandardizované kapitoly je len v niektorých, predovšetkým lekárskych a prírodovedných časopisoch; mnoho vedeckých disciplín nemá takto formalizovanú štruktúru článkov. To teda ESET za svoje peniaze veľkú kvalitu nedostal...
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech