SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Masová obeta detí v 15. storočí bola odpoveďou na katastrofické počasie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Antisemitizmus

Súčasťou židovského náboženstva nie sú detské obete - také veci tvrdili antisemiti. Abrahám Izáka neobetoval práve preto, lebo mu Boh vysvetlil, že toto si neželá.

Obetovanie u Mayov vyzeralo takto:
https://www.youtube.com/watch?...
 

O detskych obetach

u starych Izraelitov su aj ine nazory:
"the presence of child sacrifice (as religiously prescribed⁶ᵃ) in early Israelite religion should be considered because this is the consensus of academic scholars of early Judaism on the issue."
https://www.patheos.com/blogs/...
Ale mate pravdu, ze to boli skor rezidua predoslych nabozenskych praktik a sucastou biblickeho ucenia a asi ani praktik sa nestali.
 

 

Dobrotivý židovsko-kresťanský však najprv prikázal Abrahámovi aby svojho syna obetoval na oltári, kde sa bežne spaľovali jahňatá či iné obetné zvieratá.

/Po týchto udalostiach Boh skúšal Abraháma a povedal mu: „Abrahám!“ On odvetil: „Tu som.“ Boh povedal: „Vezmi svojho jediného syna Izáka, ktorého miluješ, odíď do kraja Morija a obetuj ho tam ako spaľovanú obetu na vrchu, o ktorom ti poviem.“/

Apoštol Pavol poukazuje na Abraháma ako priam ukážkový príklad viery v Boha. Ako ateista sa práve takejto fanatickej formy viery obávam.

A v SZ nájdete aj ďalší príklad ľudskej obety - Kniha Sudcov 11: /A Jefte urobil Pánovi tento sľub: "Keď mi dáš Amončanov do ruky, potom ten, kto mi vyjde z dvier môjho domu v ústrety - keď sa vrátim v pokoji od Amončanov -, bude patriť Pánovi a obetujem ho ako zápalnú obetu."/. Tento príbeh už nekončí štastne, Jefte svoju dcéru obetoval tak ako sľúbil Bohovi.

A nakoniec samotný Ježiš bol podľa kresťanov obeťou za naše viny. Kresťanský Boh si vyžiadal zástupnú obetu - svojho vlastného syna, aby bol ochotný spasiť ľudstvo. A v týchto dňoch teda oslavujeme utýranie a obetovanie ľudskej bytosti Bohu.
 

 

Jahve Abrahámovi kázal urobiť to, čo sa vtedy od boha očakávalo - že vyžaduje ľudské obete. Ale vzápätí Abrahámovi ukázal, že On taký nie je - nejdemu o obeť, ale o vernosť. Že pre neho je podstatné, čo je v srdci, nie na oltári.

Jahve ľudskú obeť nežiadal od nikoho, ani od Jeffa nie. Jeff si to vymyslel sám a bola to urážka Boha. Preto na to doplatil.

Ježiš je obeťou za naše hriechy a toto je moment, ktorý odlišuje kresťanstvo od všetkých ostatných náboženstiev - len v kresťanstve sa Boh obetuje človeku a nie naopak.
 

 

Podľa vašej interpretácie Abrahámovi predkovia - počínajúc Noem - verili že ich Boh chce ľudské obete a Boh ich v tom omyle nechal celé generácie až po Abraháma? To predsa nedáva zmysel. Skúšanie vernosti cez detskú obetu - je to nemorálne a odporné správanie božskej bytosti. Veď si len predstavte že sa vám zajtra v hlave ozve boží hlas a prikáže vám obetovať niekoho blízkeho.

Prípad Jeftu je v princípe veľmi podobný - Boh síce ľudskú obetu nežiadal ale akceptoval Jeftov sľub a ako vševedúci Boh musel vedieť, že to bude znamenať spaľovanú obetu Jeftovej dcérky. Biblický text vôbec nehovorí o "urážke" - práve naopak, tým, že Jefta dodržal svoj sľub Bohu (tu je tá podobnosť s Abrahámom) boj zaradený medzi skutočne spravodlivých Izraelitov. Boh naň nezanevrel, naďalej mu pomáhal, s ľudskou obetou bol teda očividne spokojný.

A v SZ nájdete aj ďalšie ľudské obety Bohu: kráľ Dávid Bohu obetoval členov Saulovej rodiny, kráľ Jozaiáš zabil najvyšších kňazov a spálil ich kosti na ich vlastných oltároch.

Pokiaľ ide o Ježiša - ak by bol naozaj Bohom, jeho obeta by bola podvodom, Boh je predsa nesmrteľný a na obetu je potrebné fyzické telo a veľa krvi. Ježiš teda bol človekom, poslednou ľudskou obeťou Abrahámovského krvilačnému Bohu. Boh očividne požadoval takúto nepoškvrnenú obeť ako podmienku vykúpenia všetkých ľudí, sám zorganizoval narodenie tejto budúcej obete ako nepoškvrnenej ľudskej bytosti.

Poviete si, čo je to jedna obeť za spasenie celého ľudstva. Ale podobne k tomu pristupovali aj staroveké civilizácie v Peru - ľudské obete ako vykúpenie z nepriazne Boha v ich ponímaní boli záchranou pred istou smrťou hladom. Obe tieto idei boli klamné ale mnohé náboženstvá podporujú podobné bludy, sú podmienkou prežitia viery v bohov.
 
Hodnoť

Ak je počasie katastrofické

Tak potom článok je katastrofálny. Odporúčam prekladateľovi prevzatého textu ozrejmiť si význam slov katastrofálny a katastrofický.
 

 

trochu vas stve, ze nabozenstvo je zdrojom takychto anomalii; ano je to tak, nabozenstvo patri do staroveku a pri dnesnom stupni poznania tu nema miesto !
 

kedysi

Si nabozenstvo myslelo ze veda tu nema co robit, ale aha kam sme to s nou dotiahli, a teraz zas opak? Veda je dobra pre jednu vec, nabozenstvo pre druhu, preto jeho miesto ma zmysel. Netvrdte mi ze iba nabozenstvo moze za zlo, plati to len ked mate fanatikov, ja mozem zas tvrdit ze veda a jej vydobytky nam aj bez nabozenstva sposobili obrovske skody, zbrane, bomby, chemicke zbrane drogy,..ale tak isto ked sa dostanu do ruk nespravnych.
 

 

co to ze tych fanatikov v nabozenskych hnutiach su stale cele zastupy!? nabozenstvo tu je pre nevedomych a bojazlivych a tych co u nich absentuje kriticke myslenie
a neviem co myslis ze kam sme to s vedou dotiahli mas na mysli nieco konkretne?
 
Hodnoť

No nezabi dieťa...

keď je tak sucho
 
Hodnoť

 

Tazke je predstavit si, co zazivali rodicia tych deti, myslite si ze aj oni brali vlastne deti ako ine bytosti? Strasne zvyky. Ked si predstavim ze v tej dobe uz v Europe kolumbus chystal lode na vypravu do ameriky...
 

Cortez robil rozdiely

medzi obetami? A kolko ich zotrocili? A kolko deti zomrelo v naslednych hladomoroch? Ich rodicia uz nezazivali nic, pretoze boli mrtvi. Z povodnych obyvatelov Ameriky prezilo vrazdenie a choroby zavlecene Europanmi v niektorych oblastiach sotva 10% povodneho obyvatelstva. Vysledok okolo 50mil. mrtvych. a tak ich Europania nahradili otrokmi z Afriky...
Super ako sa dokazu ludia dojimat nad nalezom detskych obeti navizenskych ritualov. Dufam, ze ste spravodluvo rozhorceny aj nad mnohopocetnejsimi detskymi obetami v dosledku "sirenia civilizacie".
 

 

Myslim ze je trosku rozdiel medzi zavlecenim choroby, hladomorom a zavrazdenim deti kvoli privolaniu dazda.
 

A vrazdenie si vynechal

omylom?
 

 

Kazde vrazdenie je strasne, Cortez vrazdil vo velkom, ale vrazdil cudzich, ktori mu odporovali. Ja hovorim o tom, ze si niekto dobrovolne vrazdil clenov vlastnej komunity a ti dobrovolne davali svoje deti ako obete.
 

Clenov vlastnej komunity

vrazdila inkvizicia a sused suseda vrazdil aj v reformacnych a protireformacnych vojnach. Alebo ked sa chlapci zo stvrtej kriziackej rozhodli zmasakrovat a vyplienit krestansky Konstantinopol. Vraj papez protestoval, ale poniektori biskupi si radsej namastili vrecka rovno bohu pod nosom :-(
 


Najčítanejšie na SME Tech