SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Psy majú majiteľov, mačky sluhov. Ktoré zviera si vážia ľudia viac? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Pes má povahu (ako vlci) zvieraťa, čo normálne žije v tlupe, kde vládne hierarchia (vodca tlupy, podriadený,atď) a preto vie prijať svojho majiteľa ako svojho vodcu tlupy. Ak je majiteľ slabý vodca a nedá si pozor, pes sa pokúsi prevziať iniciatívu a začne "riadiť". To sa stáva najmä, ak psa poriadne necvičia a neučia. Mačka je dravec, samotár,má úplne iné vrodené vlastnosti, preto sa správa ináč. Nepovedala by som, že majiteľ mačky je sluha, lebo mačka vie a chce komunikovať so svojim majiteľom, len ináč, než pes. Mačka sa správa: ja pán, ty pán. Pes ty pán, ja sluha. Ostatne, je na to aj taký položartovný názor, že preto muži obľubujú radšej psov, lebo aj oni majú trocha povahu "tlupy" ("medzi chlapmi" ) a ženy mačky, lebo sú povahove bližšie k nim. To je však dosť diskutabilné, lebo poznám ženy, čo neznášajú mačky a naopak. Ale umelci- to je iná kategória. Boh vie prečo, majú radšej mačky. Pre individualitu?
 

 

Nas kocúr (britska macka, v minoritnej ciernej farbe) je asi polopes. Sprava sa svojpravne a hrdo, ako macka, ale na niektoré pokyny reaguje ako pes - hneď. Vo všeobecnosti sa však sprava presne tak, ako bolo popísane v článku - ked mu niečo poviem, zoberie to na vedomie (vidím to na nom - napríklad ked lezi a spi, mierne šibne chvostom), ale ozve sa mi neskôr, ked on uzna za vhodne.
 

Vlky žijú v svorke,

nie v tlupe.
 

 

Spravne.
V tlupe ziju vlci ;-)
 

Nie. Či vlky, či vlci, stále v svorke.

Minimálne na Slovensku.
 

 

pre puntičkárov: Vlci a zrejme aj Tvoje vlky žijú v tlupe, svorke, bande, spoločnosti v skupinách....
 

Prípadne v

čriede, kŕdli, húfe, floku, herde, hejne, ...
 

 

No konečne si zmúdrel :-)
 

Keď to hovoríš ty,

tak to asi tak bude, ó Hlbina Múdrosti.
 

 

Nie je to len rozdielna osobnosť, mačka má od psa výraznie nižšie mozgové schopnosti. (Zdroj napríklad tu: https://news.nationalgeographi...) Jej mozog má asi 250 miliónov neurónov, mozog psa 500 miliónov. Bez ohľadu na čísla, aj bežný človek si to všimne pozorovaním schopnosti psa alebo mačky vytvárať si vzťah k ostatným naokolo. Pes tiež viac reaguje výrazom tváre na situáciu. A o schopnostiach naučiť sa príkazy už ani netreba hovoriť.
 

neprecenoval by som to

to co si ludia najviac vazia na psovi je pseudo vernost, ale to je len obycajny pud, byt stale vo svorke. Mne osobne to viac vadi ako imponuje, kam ides tam ide aj pes.

Aj niektore druhy macky sa dokazu naucit aportovat, alebo podat labku, a ine prikazy len u nich sa proste viac nechce ako chce. Nemyslim si ze je to o IQ.
 
Hodnoť

Jeden moj znamy

s oboma rozbitymi bedrovymi klbami musi KAZDU noc zist na prizemie svojho rodinneho domu, otvorit ich kocurovi dvere, aby sa asi popretahoval na cerstvom vzduchu, kolega musi nanho pockat, pustit ho naspat dnu a tak ist zasa spat.
 

Kolega je riadne skrotený.

Myslím, že by mal raz vynechať tú poslednú aktivitu pred spánkom, alebo ju urobiť mačacím spôsobom - zobrať na vedomie, a prísť otvoriť, keď mu to bude vyhovovať. Napríklad ráno.
Vzťahy by sa prečistili, hoci z mačkinej strany asi nejaký čas vrelé nebudu. Ale aj teraz ho má len za onucu, takže žiadna strata.
 

 

To robim aj ja. S tym rozdielom, ze ho iba vypustim - vrati sa az cez den. Na chvilu - potom ide von, kde travi vacsinu casu.
 
Hodnoť

 

Poznám taký vtip:
Ako rozmýšľa pes: môj pán sa so mnou hrá, stará sa o mňa, dáva mi jesť, chodí so mnou na prechádzky ... bože môj pán je úžasný.
Ako rozmýšľa mačka: môj pán sa so mnou hrá, stará sa o mňa, dáva mi jesť, pustí má vonku ... bože ja musím byť úžasná.
... mám dvoch britských kocúrov.
 

Pridám výrok, údajne Churchillov.

Mačky sa na nás pozerajú zhora, psy zdola. Iba so sviňami si pozeráme do očí ako rovný s rovným.
 

 

skvele :-) suhlasim. Mam tri macky.
 

 

skvelé, súhlasím s výhradou- mám okolo seba veľa svíň, ale mnohé sa nedokážu pozerať do očí pri rozhovore.
 
Hodnoť

 

Macky za mna.prave preto ze maju osobnost a nenechaju sa zotrocit.pes vas bude posluchat a plazit sa pred vami aj ked ste imbecil a vybijate si na nom komplexy
 

Pes

sa nechá zotročiť, bude sa stále pred vami plaziť a bude vás poslúchat aj keď mu ublížite? Nehnevajte sa, ale o psoch neviete zhola nič.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Tech