SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Spomeniete si na meno vedca? Väčšina ľudí nie (päť grafov o vede na Slovensku) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Veľa problémov má veda na Slovensku.

Samozrejme, aj v oblasti popularizácie. Nielen vo financovaní, v odchode mladých do zahraničia, kde majú vyššie šance na robenie dobrej vedy, alebo aj vyššie šance na dobrý život, nielen v bývaní a iných dôležitých, pritom elementárnych otázkach života, ktoré by vedca trápiť nemali, nielen v udeľovaní vedeckých hodností tým, ktorí si to nezaslúžia...
To všetko vedie k tomu, že v podstate niet čo popularizovať. To je jeden z dôvodov, prečo ľudia o súčasnej vede vedia málo. Vedu u nás ešte ako-tak zachraňuje história. V nej sa ale slovenskej vede darilo, pretože žila v inom politicko - spoločenskom rámci (Rakúsko - Uhorsko).
Druhý a nie zanedbateľný problém je ten, že sa medzi vedcov votrelo dosť veľa mien, ktoré sa "preslávili" v politike. Ak chceš získať bez problémov titul vysokoškolského profesora, alebo docenta (nie sú to vedecké hodnosti ale akademické, medzi ľuďmi však rezonujú a ľudia o nich vedia), tak sa daj na politiku.
V našej vede je preto priveľa balastu a to k takým výsledkom, ako je Nobelova cena akosi nevedie.
Nie sú to všetky, ale sú to významné príčiny, prečo ľudia o súčasnej slovenskej vede vedia veľmi málo.
 

uvedené tituly

nie sú akademické, ale pedagogické
 

Mno,

vedecko-pedagogicky resp. umelecko-pedagogicky. Ale popravde som z toho zmätený: Prof. Radičová je vedkyňa či umelkyňa ? Či ... ?
 

Pani prof. Iveta Radičová je Dekankou

Pani Prof. Iveta Radičová je Dekankou Paneurópskej Univerzity ty hňup, preto neprijala ponuku Sulíka vstúpiť do jeho strany a ani žiadnej inej a je pôvodne doktorka filozofie. Ja si ju osobne veľmi vážim a aj jej partnera a nikdy by som nedal do diskusie žiadne zmätené vety, ale urážky na jej adresu, chlapče !
 

 

No lenze nie je pravda, ze nie je co popularizovat. Problem su nerealne predstavy verejnosti a novinarov, a preto dobra medzinarodna uroven mnohym nestaci, presne ako pises - nie je co popularizovat, lebo vedci a vysledky, ktore (by) sa uchytili v zahranici, za popularizaciu nestoja. Par rokov dozadu sa tu vyslovene bluznilo o tom, ako to nemame nobelovu cenu, a aj ty o tom pises. Prosim ta aka nobelova cena? V takejto velkej krajine? S takymito zdrojmi a takouto tradiciou vedy budovanou poslednych 30 rokov?

Jedine realne ciele su v sucasnosti budovat zaklady, udrzat zbytky tradicie a kontinuity, a pomaly vytvarat priestor na to, aby tu slovaci boli ochotni zostat (vratit sa) a pripadne aby sme boli schopni dotiahnut sem nejakych cudzincov. A teraz na to nie je zla doba,
staci ludi aspon ako-tak adekvatne zaplatit a vytvorit im aspon rozumne podmienky.

Len na to sa treba pozriet do zrkadla ze kde sme a pochopit, ze sem nebudeme lakat nositelov nobeloviek, ale ludi ktori su o trochu lepsi ako to, co mame.
 
Hodnoť

nuz...

pokial media budu robit celebrity z ozratych vyhasdnutych spevackych hviezdiciek, skrachovanych politikov ci roznych "podnikatelov", tak sa to vobec nezmeni hodne dlhu dobu.

staci sa pozriet do vlastneho hniezda, ze?
rubrika VEDA sa nachadza az za rubrikou ZENY, kde sa clovek moze docitat aj take skvosty ako:
"Koľko sexuálnych partnerov zaručí žene šťastie? Zlatá stredná cesta nefunguje"

kto vas teda ma brat vazne, ze to s vedou myslite seriozne (o kvalite clankov ani nehovoriac)...?
 

 

Nuz pokial zakaznici sa budu viac zaujimat o sport a celebrity ako o vedu tak novinari im budu venovat viac priestoru ako vedcom.
A to sa nestane.
 

hm...ja si naopak myslim,

ze by azda mohli byt media prostriedkom na formovanie (lepsej) spolocnosti ako celku. aspon ciastocne.
 

Máte obrátenú kauzalitu

Bolo by síce pekné, keby médiá vysielali náučné programy a obyvatelia ich dobrovoľne konzumovali, ale tak svet nefunguje. Očividne si neviete predstaviť, akí bystrí ľudia sa snažia nájsť odpoveď na otázku, ktorý titulok, aká relácia, ktorá obálka časopisu zaujme najvyšší počet konzumentov. Keby sa aj kartelovo dohodli, že odteraz len Dostojevskij, zdochli by od hladu. A konzumenti by pozerali havárie na youtube.

Nerozumiem, kto medzi ľuďmi šíri takéto bludy. Neviňte médiá, ale svoju povrchnosť.
 

No, neviem ...

Nie som si celkom istý, že je všetko tak, ako píšeš.
Viem, že vo svete trhu existuje veľa bystrých ľudí, ktorí berú mzdu za to, že riešia problém, ktoré titulky a obrázky zaujmú čo najväčší počet konzumentov. Viem, že rôzne médiá vynakladajú na tento účel obrovské množstvo peňazí. Ale aj tieto médiá majú zodpovednosť za morálku.
Viem, že existuje bulvár i serióznejšie médiá. Predpokladajme, že vieme čo to bulvár je a na nejakú stupnicu vyjadrujúcu zodpovednosť, solídnosť a morálku ho dokážeme umiestniť. Určite sa okolo neho ocitnú medi, ktoré majú viac či menej z horeuvedených atribútov. Bulvár na takej stupnici dokážeme dosť ľahko identifikovať. Bulvár totiž vynakladá čo najmenšiu námahu na to, aby zamestnal kopec bystrých ľudí, ktorí vymýšľajú lákavé titulky a obrázky. Toto totiž všeobecne vedie k zvýšeniu nákladov a toto bulvár robiť nechce.
Svet médií sa však bulvarizuje (to je dosť rozšírené ponímanie dnešného mediálneho sveta), na druhej strane ale je dosť tých, ktorí k bulváru patriť nechcú, ale sú logicky tlačení k tomu, aby zamestnávali tých bystrých ľudí ... (atď.).
Neviem, ktorý trend zvíťazí. Nie som na to odborník, som obyčajný konzument produktov mediálneho sveta. Ale ten pomer síl v mediálnom svete sa určite mení. V čí prospech, to neviem. Viem iba, že ľudstvo osprostieva a jednou z príčin je to, že všetko máme ľahko dostupné. Kopec vecí robí už dnes za nás umelá inteligencia, roboty, aplikácie sú všade a tieto prostriedky nevyužívame predovšetkým pre rýchlejší rozvoj, ale kvôli vlastnému pohodliu.
A tak tuším, že bulvarizácia sa bude stupňovať. Nielen preto, aby sa niekam viac a ľahšie votrela, ale aj preto, aby produkty médií pochopilo stále viac stále tupších ľudí.
A ako s tým všetkým súvisia tí bystrí ľudia, ktorí za peniaze hľadajú viac lákavé titulky a obrázky? Malo by ich byť stále viac a mali by sa stále viac presúvať k bulváru.
Ale bude to naozaj tak? (Pre menej chápavých: Budú to ľudia?)
Jeden príklad: Nebdie náhodou nad určitou úrovňou morálky aj v tomto časopise admin?
 

Prečo si myslíte, že ľudstvo

osprostieva? (to som postrehol asi ako jediné konkrétne tvrdenie, ktoré sa dá z vašej úvahy zobrať)

Ja registrujem iba správy o neustále sa zvyšujúcom priemernom IQ. Merané síce iba za nejakých posledných 100 rokov, ale aspoň čosi :-)

Z čoho vychádzate vo svojich tvrdeniach vy?
 

Prikladám:

https://www.startitup.sk/ludsk...

https://www.aktuality.sk/clano...

Je toho podstatne viac, len sa treba zaujímať. Skôr než niečo napíšem, pozriem sa okolo seba. Ak by si to urobil aj ty, ušetríš mi jeden pokus, jeden príspevok. (Lebo neplatím a nechcem platiť piano.)
 

Prvý odkaz hovorí o Nórsku,

ktoré je známe pozoruhodnou koreláciou medzi objavením nálezísk ropy a poklesom výkonov v IQ testoch. Ale asi nebudete tvrdiť, že zo vzorky pár miliónov Nórov môžeme vyvodzovať globálne trendy...

Druhý odkaz, ktorý úvadzate, je komentár nejakého Ronalda, ktorý z nejakých mne neznámych dôvodov považujete za relevantný. Komentár je predsa autorský postoj, nie úmorná práca so zbieraním dát, ich vyhodnocovaním a následným kritickým zhodnotením zo strany fundovaných kolegov. Až potom sa vedecký článok zverejní.

Jediné, v čom s vami súhlasím, je potreba neustáleho vzdelávania sa. Preto sa, s dovolením, odpájam z diskusie a začínam so samoštúdiom.
Pekný deň.
 

Mimochodom,

(pre "znalcov" internetovej reči a neznalcov slovenského jazyka btw),
na základe čoho si myslíš, že diskusia musí obsahovať iba konkrétne tvrdenia a nemala by obsahovať nejaké predstavy, úvahy, prípadne aj slovné vyjadrenie pocitu? Vieš vôbec, čo to ľudská diskusia je?
Prepáč, ale toto ma naozaj rozčúlilo.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Tak opravte heslo vo Wikipedii, tam sa pise, ze sa narodil v Budapesti.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Ked ide o poznanie, tak sustredovat sa na vedu ju obmedzovat sa. Je to nieco podobne ako tvrdit, ze liberalizmus je jedina spravna politika.
 

 

Samozrejme, ked pisem “vedu”, tak mam na mysli “modernu vedu”.

Inac povedane moderna veda nie je veda, tak ako liberalna demokracia nie je demokracia. Nie nahodou su to spojene nadoby.
 
Hodnoť

 

Na vsetky otazky treba odpovedat: "Ano, kapitan Danko."
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Tech