SME
Nedeľa, 21. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Päť mýtov o testoch osobnosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Niektore rozhovory z psychologom..

Niektore rozhovory mi prijdu priam komicke:

- Vo svojej každodennej práci (a) vám vyhovujú skôr núdzové a náhle situácie, ktoré musíte vyriešiť v krátkom čase, alebo (b) si zvyknete plánovať prácu tak, aby ste nepracovali pod tlakom?
- Vyhovuju mi obe situacie...
- Zvolte si len jednu...
- Nastriedacku, 50 na 50, jeden den tak druhy onak.
- A alebo B? Zvolte taku odpoved ku ktorej mate blizsie.
- Vravim ze to je jedno, zakruzkujte teda hociktoru.
- Vy sa musite rozhodnut.
- Mne to jedno, takze dajte prvu a ak vam aj pri dalsich otazkach poviem ze mi je to jedno, kludne zakruzkujte Acko aby sme sa nezdrzovali...
- Ok, podme na dalsiu....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niekedy je to este lepsie (horsie)

Pamatam sa na asi jediny test u psychologa a ten trval na tom, ze som klamal. Prebiehalo to nejak takto - psycholog (P) a ja (J):

P: Mate strach z prace vo vyskach?
J: Ano, vysok sa bojim.
...
P: Bojite sa lietania lietadlom?
J: Nie, to mi nerobi problem.
P: Odhalil som vas, klamete.
J: Neklamem.
P: Ale tvrdili ste, ze sa bojite vysok
J: Ano, to sa bojim.
P: A co lietanie lietadlom?
J: To je uplne v pohode.
P: To nie je mozne, lebo ked sa bojite vysok, tak sa musite bat aj lietania, kde ste vo vyske.
J: Nebojim sa lietania, tam som za oknom a vysku nevnimam.
P: Nemusite si stat za svojim klamstvom. Co je teda pravda - ze sa bojite vysok a lietania alebo sa nebojite ani jedneho?
J: To vazne?
P: Ano, musime to zistit.
...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hahaha to bolo dobre :-)

Mne dal psycholog usporiadat farby. Spytal som sa ho, co maju predstavovat. Ze to necha na mna.. a ja mu vravim, ze ak farby voziel... tak ich usporiadam od čierneho bmw po bielu fabiu. Ak farbu v miestosti, potom ich usporiadam naopak, tak ze nech si vyberie on. Nevybral si. Tak som to usporiadal od najbledsej po najtmavsiu, aby si nemyslel ze som nejaky exorcista :-) Ake to je tak vsade, nikoho nezaujima kontext, ale vysledok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a

ktorá bola nabledšia? (teda okrem bielej)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takto nejak

Biela, zlta, oranzova, zelena, modra, cervena,fialova, hneda, cierna.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo keď usporiadanie farieb vôbec nebolo podstatné? :) Čo keď cieľom bolo zistiť, ako sa k úlohe postavíš, ako zareaguješ? ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

MBTI - keď som to robila 2 krát s odstupom, vyšlo mi to isté. No možno sa ľudia nie vždy na to sústredia, alebo nie sú celkom úprimný v odpovediach, preto sa výsledok môže meniť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem či je kritika na mieste...

Mám najradšej keď nepsychológovia ako autorka článku (angličtinárka) hodnotia psychologické metódy, ktoré majú základy u autorov ako napríklad Carl Jung. Nevravím, že sa Jung nemôže mýliť, ale byť ňou asi by som bol striedmejší vo výrokoch, najmä keď sa výskumne preukázala spoľahlivosť testu (ako píše sama autorka 0,77).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je predsa take cool

spochybnovat autority :)
Nis proti tomu, to je predsa motor pokroku, ale musia byt argumenty. (Ktore zase pozajtra moze spochybnit niekto iny).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problém je v tom, že test nevztvoril Jung, tie dámz sa len inšpirovali jeho dielom. MBTI sa aj v našich podmienkach (a podľa mňa u psychológov aj v USA) berie ako nespoľahlivý, napr. aj testz na Big Five sú oveľa viac overované a s lepšími psychmetrickými vlastnosťami. A spoľahlivosťou asi mysleli vnútornú konzistenciu, teda či jednotlivé otázky hovoria o tom istom, čo je však len jeden z ukazovateľov toho, či je test dobrý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S mnohým súhlasím. Vadí mi, že autorka všetky testy osobnosti apriori odmieta a hovorí, že sú to nezmysly. Neviem či sa ako nepsychologička viac rozumie testom Big Five, MBTI a iným ako tisícky psychológov, ktorí na tom robia desaťročia.. Alebo čo tým chce vlastne povedať? Že nemôžeme u nikoho predpokladať žiadne stálejšie osobnostné črty?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hneď nižšie

máš ako biedne dopadol MBTI podľa kritérií spoľahlivosti Americkej psychologickej spoločnosti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Článok je veľmi slabý, povrchný, dá sa povedať že na niektorých miestach až zavádzajúci.
Skúsim aspoň niekoľko pár príkladov
1) Uvádzať v jednom vreci MBTI a Big Five je veľmi nekoreknté. MBTI je na fenomenológii založená teória, ktorá nemala v čase vzniku empirickú podporu, skôr bola vyjadrením Jungovho pohľadu na ľudí. V súčasnosti veda oprávnene spochybňuje jej platnosť. Teória Veľkej päťky je založená na rozsiahlych empirických medzikultúrnych dátach, ktoré pomerne dobre potvrdzujú jej zovšeobecniteľnosť s výnimkou niektorých národností a lokalít (zhruba platí, že čím menej rozvinutá kultúra, tým menej zodpovedá faktorom veľkej päťky). Samozrejme existujú aj alternatívne modely Veľkej päťky, napr. Hexaco, ale to sa týka každého konceptu v psychológii.
2) Článok nerozlišuje medzi reliabilitou a validitou testu. Pojem vnútorná súdržnosť sa myslí asi vnútorná konzistencia, čo je vyjadrením vnútorných vzťahov medzi položkami testu. Tá je súčasťou reliability, teda či test vykazuje podobné výsledky pri opakovaných meraniach resp. rôznymi časťami testu. Validita testu (tu prekladaná ako platnosť) je úplne iný problém a označuje schopnosť testu predikovať reálne ukazovatele správania. Teda nedá sa na základe reliability odvodzovať schopnosť testu predikovať správanie človeka. To sa dokazuje tzv. validizačnými štúdiami. Teda sa dokazuje či má test vzťah s relevantnými prejavmi správania. Väčšina testov ich má, bolo by korektné ich citovať.
3) Môžeme sa baviť o zmene osobnosti, psychológovia vedia že u niekoho sa osobnosť zmení a u niekoho nie, a to, čo je zdrojom zmeny je predmetom mnohých výskumov. Osobnostné črty sú relatívne stabilné (nemenia sa len tak jednoducho) a predikujú pomerne dobre niektoré aspekty správania, napr. svedomitosť z Veľkej päťky predikuje pracovný výkon (dokázané aj metanaalýzami). Samozrejme, nie všetky, ale to si už musí personalista rozmyslieť, či sa mu na výber vhodného človeka hodí psychologické testovanie alebo nie.

V podstate autorka na základe kritiky MBTI testu (čo je do istej miery aj oprávnené) skritizovala pomerne nekompetentne celý koncept osobnostných vlastnosti a aj samotné psychologické testovanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Testy osobnosti sú dobré len pre psychológov a ako-tak fungujú len pre väčšinovú populáciu. Tam kde by ich bolo najviac treba, zväčša zlyhávajú. Inteligentného psychopata neodhalia a preto tu máme bezohľadných politikov, diktátorov na rôznych úrovniach v práci či v spoločnosti, mafiánov a vrahov s legálne držanými zbraňami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odhalia, a celkom spoľahlivo.. Problém je, že sa politici zrovna nejdú potrhať o to, aby ich niekto testoval. A aj keby nejaký psychológ prehlásil, že napr. Fico je psychopat, tak čo z toho? Prestanú ho ľudia voliť? Nie, len si povedia, že ten psychológ je psychopat..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ono je to tak

Testom zistis odklon od normalu. Od aktualneho normalu. Ak by si napr. cestoval v case a das tie testy ludom zijucimi pred 100 rokmi tak vsetci vyjdu ako psychopati.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech