SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prvá rastlina na Mesiaci už uhynula (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Hmmm, prekvapivé zistenie. Asi preto nie je Antarktída zelená.
 

 

Nejako mi uniká zmysel toho pokusu, asi len mediálny gel pre masy. No a čo že tam vyklíčila nejaká rastlina, tá vyklíči všade kde bude teplo a vlhko a tlak vzduchu, to že nezabezpečili kontajner pred chladom a radiáciou je gigantický úspech alebo čo do puče vlastne.
 

 

Unikla ti posledná veta článku :) "A na Zemi by sme nemohli simulovať mesačné prostredie, ako aj mikrogravitáciu a kozmické žiarenie."
A to bol asi dôvod - či vôbec vyklíčia tie semená a koľko vydržia. No aj mne príde, že je to taký odfláknutý experiment. No možno na tepelnú izoláciu atď nebolo miesto/váha.
 

 

jasne ... odflaknuty ... lebo XY cinanov, ktori maju IQ a plat nasobne vyssi ako ty, to odflakli ... jednoznacne. lebo diskuteri na SME to je uplny ultra-Brain-Trust na celej zemeploche
 

 

Prepáč, ale fakty si nedodal. V čom je hodnota tvojej reakcie? Vyvráť mi moje prehnané slovo "odfláknutý". Nie všetko sa mi chce dohľadávať na nete, keď možno niekto to už hľadal a dá aspoň linku.
 

 

https://hi-news.ru/research-de...

https://se7en.ws/v-biokonteyne...

tito inzinieri - je to jedno ci su cinania, alebo aborigenci ... maju dst velke gule na to, aby robili poriadny vyskum. ano - nie vzdy sa nic neodari na prvy pokus.

vies vobec taku vec, ze keby nam ujo ajnstajn neodhalil teoriu relativity, tak by si mal svoj navigator v smarfone uplne na nic? ... asi ani nie, ze?
 

 

Díky. Vidíš, že reakcia ide podložiť aj niečím viac a dodať hodnotu, ktorá v článku chýbala. Ja som si ešte našiel https://www.space.com/43025-ch...
A viem všeličo, ale nie všetko :) V podstate samotný článok je trochu "odfláknutý" :)
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

také naivné to zas nebolo

Pomixoval si zopár motívov a zlepil ich do príbehu, ktorý sa síce ľahko pamätá a dá sa to rozprávať aj pri viac ako dvoch promile, ale skutočnosť bola trochu odlišná.

K zámene jednotiek došlo pri zlyhaní Mars Climate Orbitera 11.12.1998, ktorý mal obiehať Mars a robiť prieskum jeho atmosféry. NASA vyžadovala a jej softvér bol programovaný na jednotky SI, ale jeden z jej dodávateľov (Lockheed Martin) použil softvérový modul, ktorý používal britský inžiniersky metrický systém. Výsledkom bolo, že pro manévri umiestniť sondu na obežnú dráhu Marsu došlo k aplikácii impulzu nie v predpokladaných newton-sekundách ale libro-sekundách. Sonda tak neplánovalne vošla do nižších hustejších vrstiev a rozpadla sa v atmosfére Marsu, niektoré časti zhoreli, niektoré (možno) dopadli na povrch, iné sa zase odrazili von z atmosféry.
https://en.wikipedia.org/wiki/...

Len niekoľko táždňov po tomto neúspechu, došlo 3.1.1999 k ďalšiemu zlyhaniu pri pristávaní Mars Polar Landeru, ktorý mal pristávať v polárnej oblasti Marsu a skúmať miestnu klímu. Pri pristávaní došlo k predčasnému vypnutiu motorov a lander sa po 40-metrovom voľnom páde rozbil o povrch. Táto chyba ale nebola spôsobená zámenou jednotiek ale niečim iným.

Obe tieto sondy boli rozpočtované z toho istého projektu Mars Surveyor '98 program https://en.wikipedia.org/wiki/...
Bol to neúspech NASA za cca 200 mil. dolárov.

https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

opravy

celkové náklady projektu boli vyššie, okolo 330 M USD
Orbiter štartoval 11.12.98 a k zlyhaniu na orbite došlo 23.9.99
Lander štartoval 3.1.99 a havaroval pri pristávaní 3.12.99
Oba neúspechy tak časovo delilo necelých dva a pol mesiaca.

Mars Surveyor '98 bol súčasťou širšieho Programu výskumu Marsu (Mars Exploration Program). Údaje o marťanskej atmosfére boli nejako získané z výsledkov Mars Global Surveyor (1996-2007) a hlavne Mars Reconnaissance Orbiter (2005-), takže výpadok orbitera sa dal nahradiť. Ale neúspech landera v polárnej oblasti Marsu sa doteraz nepodarilo nahradiť. Jediné úspešné pristátie landera v marsovskej (severnej) polárnej oblasti bol Phoenix (2008). Ten zbieral údaje ale po niekoľkých mesiacoch pre nedostatok energie skončil (prekročil však plánovanú životnosť a splnil ciele misie). Stále však chýbajú údaje z južnej polárnej oblasti, kam smeroval Mars Polar Lander. Všetky ostatné úspešné marsovské landery. t.j. statické povrchové sondy aj rovery (pohyblivé vozidlá) fungovali mimo polárnych oblastí.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

RAM=2 PROMILE je už v podstate EEPROM (Ethanol-Erasable Programmable Read-Only Memory).
Ja len že keby NASA poslala taký pristávací modul, kde pristávanie závisí od dvoch prístrojov, z ktorých jeden pracuje v metroch a druhý v stopách, tak by to bolo na zrušenie agentúry.
Takto sa mohli aspoň vyhovoriť, že jeden z kontraktorov nedodržal dohodu. Verili im až tak, že ich neskontrolovali. Hlavy padali a protokoly sa odvtedy sprísnili. Trojuholník kvalita-cena-čas je odveký hlavolam, ktorý straší všetky kozmické projekty. Často tlačia štartovacie okná. Pri Marse je to cca raz za 2 roky.
 

 

Len dodam - taketo pokusy uz sa robili aj na ISS, ale tam jednak Cina nema pristup a aj tak by nemali ako nasimulovat take kozmicke ziarenie, ako je na Mesiaci (a teda aj Marse).
 

ale kedysi bola

.
 
Hodnoť

 

Za komunismu sme boli potravinovo sebestačný. Družstvá vypestovali všetko od obila po rajčiny. Dnes skúšajú pestovať rastliny na Mesiaci pritom našu najlepšiu poľnohospodársku pôdu zahraniční investori zalievajú betónom. Hamba.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Orna poda sa pred vystvavbou na danom pozemku odvezie a pouzije inde. nezalieva sa betonom :)
 

 

Ornica sa povinne odvaza (chvalabohu komunistom za taky zakon), ale vieme kde sa realne aj uklada a pouziva? Zvysuje sa nou vymera urodnej pody na miestach, kde neboli vhodne podmienky na pestovanie? Alebo sa len zasype uz aktualne pouzivana poda.
Alebo zoberieme kvalitnu ornicu a vysypeme ju niekam o 500 vyskovych metrov vyssie a namiesto obilia pestujeme repku na naftu?
 

mám otázku

A čo sa stalo s ornicou spod Slovnaftu v Bratislave, železiarní v Kočiciach alebo hlinikárni v Žiari?
Už teraz sa teším na odpoveď.
:)
 

 

Cast ornice, ktoru som si kupil a bol nabrat pri vystavbe dialnice mam v zahrade a uspesne na nej pestujem, takze aj tak napr.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Tech