SME
Utorok, 10. december, 2019 | Meniny má Radúz

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Exupéry dal svetu odpoveď na Fermiho otázku skôr, ako ju položil (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

1022 1024

Poradím vám takú fajn pomôcku pri písaní vo Windowse: Mapa znakov. :)
 

 

Taktiez aj 500 trilionov nie je 10 na 22... Trilion je 10 na 18, tj. 500 trilionov je 5x 10 na 20tu
 

Lol

To nema nic spolocne s Windows. Ale s HTML, a značkou /sup/, ktorá je funkčná, len pokiaľ je článok uložený v HTML forme. Praktickejšie ale je, keď je uložený v textovej, pretože sa v ňom ľahšie vyhľadáva, dá sa vygenerovať ukážka, atď. Prakticky sa to teda píše 10^22 ale to zase nepochopí laická verejnosť. 10 na 22 je podľa mňa good. A tvoja mapa znakov ti da iba exponent 2, max. 3, cize 10 na 65 aj tak nenapises.
 
Hodnoť

Niekto

Chce pouzit rozpravku na dokaz vlastnej geniality. Ak do toho zapletie Fermiho, tak sa mu to urcite podari.
 

Fermiho otázka

vôbec neberie do úvahy 1. čas - t.j. vek vesmíru/hviezd 2. mikrovzdialenosť, ktorú sú pozemšťania schopní z celého vesmíru skúmať 3. smer a štádiá vývoja prípadného života v rôznych vesmírnych svetoch.
Vziať do úvahy tieto (a možno ešte aj ďalšie) faktory znamená pravdepodobnosť terajšej existencie a odhalenia nám podobného života extrémne znížiť, skoro až k nule.
 

 

akoze neberie do uvahy?
 

Nuž jednoducho

podľa počtu hviezd sa zdá, akoby planét, kde by teraz mal byť život, boli triliardy; ibaže uvedomenie si (započítanie) tých vecí, čo som vymenoval, tú pravdepodobnosť extrémne zníži.
 

 

Nevykladá sa príliš veľa prostriedkov na hľadanie mimozemskej civilizácie vzhľadom na malú pravdepodobnosť úspechu? Máme vôbec tak výkonné "antény" aby sme vyslali signál alebo prijali ho od iných civilizácií? Nemení sa signál z obežnej dráhy Zeme po niekoľkých svetelných rokoch na obyčajný šum?


Dovolím si malý výpočet, pokojne ma ktokoľvek z vás môže opraviť ak sa budem v niečom mýliť.

Pripusťme, že vo vesmíre existuje množstvo planét a civilizácií ako je tá naša, na rovnakej úrovni, s rovnakými technickými možnosťami. Okraj pozorovateľného vesmíru je vo vzdialenosti 13 miliárd svetelných rokov. Prestavme si, že najbližšia "kópia Zeme" je milión krát bližšie, teda 13 tisíc svet.rokov ďaleko, svetlo aj signál k nám letí 13 tisíc rokov.
Ak to mám prirovnať k vzdialenostiam na Zemi, tak si predstavte, že okraj vesmíru je vzdialený ako Sydney v Austrálii. Milión krát bližšia vzdialenosť je asi 15 m.

Teraz si predstavte, že z tej kópie Zeme by vyslali signál pred 130 rokmi, teda v čase keď sme začali používať rádio a iné podobné prístroje. Možno to nie je presný čas, ale pre náš výpočet to postačuje.
Ten signál by mal teraz za sebou len 1% z cesty na Zem. Stále by mal pred sebou 99% cesty, po 130 rokoch! To ako keby sme za 130 rokov prešli len 15 cm z tých 15 metrov! A k okraju vesmíru je to ako ísť do Sydney! A to stále počítame s civilizáciou, ktorá je k nám milión krát bližšie ako je okraj vesmíru.
 
Hodnoť

Poznámka

"zapáleného" takmer absolútneho laika: Niekde som opakovane čítal , že sumárny počet všetkých častíc v pozorovateľnom vesmíre je ca 10 na 80-tu , plus mínus čosi. Tak veľké číslo si ani neviem predstaviť, ale napriek tomu sa mi ten exponent 80 zdá nejaký malý, prečo? Nie som nejaký vadný ? a nemá to náhodou niekto z diskutujúcich presnejšie zrátané? Prosím o odborný (nie odporný) komentár.
 

Pastovač článku

Ti isto odborne vysvetlí. Ak vygúgli.
 

 

To zalezi s cim to porovnavas. Naprikla pocet vsetkych moznych sachovych partii je podstatne viac , asi 10 na 120.
Ale inak je to pekne velke cislo samo o sebe.
 
Hodnoť

Iba tak námatkou

počet pieskových zrniečok na pláži, dlhej 2 km a širokej 50 m pri hĺbke piesku len 1 m je cca 10^15, a to som asi ešte podhodnotil. Koľko je takých pláží popri všetkých oceánoch a moriach ? 10 tisíc ? 100 tisíc ? Ako autor dospel k pomeru, vraj na každé zrno piesku na všetkých plážach Zeme existuje vo vesmíre 10 000 hviezd ?!
Hmmm ...
 
Hodnoť

...

..."kde su vsetci..?"
..."a sme my tu na Zemi doma?"
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech