No samozrejme, a pri dopravných nehodách zomrie ešte viac ľudí! Takáto analýza musí byť predovšetkým aj štatisticky korektná. Človek sa oveľa častejšie dostane do priameho styku s býkmi, kravami, koňmi a psami ako so žralokmi, jedovatými pavúkmi a nebezpečnými hadmi. Preto je aj sumárne riziko nehody alebo zranenia podstatne odlišné. Bolo by treba vyhodnotiť špecifické riziko v individuálnych prípadoch kontaktu. Takže táto informácia má iba malú výpovednú hodnotu o skutočných rizikách kontaktu s rôznymi nebezpečnými živočíchmi.
Niekde som čítal, že snáď okolo 80% asi (neviem presne) v šiestich veľkých mestách. V tých veľkých mestách sa nájdu milióny pavúkov, ale určite nie milióny kusov dobytka. Tie sú na vidieku na farmách, predpokladám, "osamelých" farmárov.
Takže - ak hovorím "napr. o Sydney", tak hovorím o plus pár ďalších mestách, kde žije podstatná časť populácie, teda pár miest rovná sa celá Austrália. Asi toľko k tomu, čo sa "píše v článku" i keď, možno, "medzi riadkami". Prajem príjemný deň.
https://sk.wikipedia.org/wiki/... - v 28-ich mestách žije 19,5 milióna obyvateľov, t.j. cca 88%. Najmenšie v zozname uvedené je porovnateľné s Popradom, či Martinom - https://sk.wikipedia.org/wiki/... - Koľko máme kusov dobytka v Martine/Poprade a koľko tam máme pavúkov. Myslíte si, že pomer v AU mestách je úplne iný a opačný?
a tak cudoval by si sa kolko krav zije v v Australskych mestach, jedna znama krava je v hlavnom meste (Kembra) v hornej komore parlamentu: https://www.youtube.com/watch?...
uf, to mi odlahlo, chvilu bolo napatie a myslel som si, ze zahrnas aj mna, ale z tvojej pozicie obcana zijuceho na Slovensku mi automaticky davas imunitu.
Inak, ked som pisal 1. prispevok (o tych kravach v mestach) tak v clanku bol obrazok pavuka a ten bol ozaj adekvatny, hoci nikto ho nepomenoval. Bol to "Funnelweb". Zije v Sydney a okoli. A je naozaj jedovaty. Druhy najjedovatejsi pavuk na zemeguli (1. miesto Brazilian Wandering Spider). Meno dostal podla lievikovitej pavuciny do ktorej laka obete ako taky predator, zvycajne veduce do malych otvorov v zemi. Stretol som sa s nim vo volnej prirode v prvej polovici rokov 2000, ked som staval plot proti zajacom (rabbit proof fence) vo strvrti Hornsby Heights. Su agresivne, drze, nepoznaju strach. Udajne aj skacu (nevidel som) a nejakeho zahradkara dopichali cez zahradnicke rukavice. Stretol som sa aj s pavukom Red Back, ale tie vyzeraju byt dost lenive a az mierumilovne. S hadom som sa nestretol, ale velkou jastericou "Goanna" ano, vo volnej prirode. Robil som malu potrebu asi 30cm od stromu, ked sa Goanna vedla zacala po strome splhat, a suchotat. Perifernym videnim som sa najprv nazdal, ze had. V tom momente som myslel ze aj velka potreba by bola namieste.
Este jeden postreh, SME miluje taketo spravy, pracovnici ambasady Ruska v hlavnom meste Canberra (vyslovuje sa [Keembra]) maju najviac nezaplatenych pokut za parkovanie: https://www.smh.com.au/nationa...
vidno ze si tam este nebol :-) ak chces poslem ti fotku pavuka co som odfotil hned vedla hlavnej cesty a pesej zony.je velky ako dlan ale vraj nie je smrtelny…. konieckoncov - ak byvas v meste - chces povedat ze si este nikdy nemal doma pavuka???
veď som to ani netvrdil. Mám za to, že som jasne povedal, že je ďaleko vyššia pravdepodobnosť, že obyvateľ austrálskeho mesta "stretne" v meste skôr pavúka ako kravu, či býka.
ach prepac, ja som to pochopil naopak. ano, v SYD alebo BNE pavuka stretnes bezne zatial co kravu asi nie (ak to nemyslime ako pejorativne oslovenie zeny :-)
priznam sa ze som nebol vo vnutrozemi ale pocas treku v dzungli som nestretol ziadne nebezpecne zviera a to som cast pesiel vo flip flopoch (upozornenie sprievodcu - ak vas kusne had tak mi hned volajte lebo bez privolania vrtulniku mate uz iba 40min zivota)
Záleží, na čo sa človek pýta. Vezmi si nehodu lietadla. Pravdepodobnosť pre náhodného človeka, že zahynie pri havárii lietadla je zanedbateľná. Pravdepodobnosť pre náhodného pasažiera leteckej linky, že zahynie pri leteckej nehode, je tiež veľmi malá. Pravdepodobnosť, že človek zahynie, ak lietadlo, v ktorom letí, havaruje, je blízka 1. Ktoré číslo je dôležité, keď sa človek pýta, či by radšej nemal prestať cestovať letecky? Ktoré, keď chce vedieť, či sú havárie lietadiel nebezpečné? V článku sa písalo o počte ľudí, usmrtených rôznymi zvermi. Nie je dôvod nebrať čísla také, aké sú. Ale nie je ani dôvod predstavovať si, že po Austrálii sa pohybujú vraždiace kravy a preto musia Austrálčania stále so sebou nosiť pušku. Od dát o počte úmrtí k výpočtu rizika je dlhá cesta, pretože úmrtia bývajú často spôsobené kombináciou viacerých rizikových faktorov. Toť nedávno v Prahe zomrela pani, pretože ju uhryzla mamba. Ale to neznamená, že Češi musia nosiť antisérum, keď sa vydávajú z bezpečia domova do českej divočiny, hoci nespochybniteľne majú v štatistike úmrtie spôsobené smrteľne jedovatým hadom.
Vpohode clanok. Je to dobre spocitane a sedi to s nazvom. Chcel by som vediet, ci to zohladnuje aj mnozstvo kontaktov ludi s im nebezpecnymi roznymi druhmi zvierat v AU. Neviem, ci sa ludia rovnako casto nachadzaju v blizkosti strkaca a napriklad 400kg kravky?
Stop sexizmu!