zaradiť Andersenovu rozprávku Cisárove nové šaty. Hlupáci ich nemali vidieť. Temnú hmotu nevidíte? Ste hlupáci. Alebo. Čiernu dieru nevidíte? Ste hlupáci. Oni - múdri vidia aj tú hmotu aj tú dieru. Ťažko sa to dokazuje. Alebo snáď nie sú? Alebo že by boli niečim iným, ako ich doteraz popisujú? Čo keď napríklad tá diera vlastne ani nie je diera, ale len obrovské tmavé teleso, ktoré nehorí resp. nasvieti ako hviezda (Slnko) ? Má silnú gravitáciu a priťahuje menšie objekty. A ak sa dostane niečo do zákrytu od Zeme, tak to nevidíme. Či? A hmota? Ak by bola ďaleko po celom vesmíre, musela by byť aj v okolí Zeme. Ano, je tu, ale sakramensky ťažko sa to dokazuje.
A ako končí tá rozprávka?
PS: A prečo sa hovorí o niečom, že je to v celom vesmíre, keď ani prinajmenšom netušíme, aký je veľký resp. kde končí nekonečno?
Čierne diery neobjavili tak, že by ich pozorovali. Najprv ich vypočítali. Rovnice teórie relativity majú jedno také riešenie. Že sa priestorčas zakrivý tak veľmi, že sa uzavrie do seba. Dá sa aj vypočítať, že keď spolu splynú dve čierne diery vyvolá to vlnenie časopriestoru - gravitačné vlny. Dá sa vypočítať priebeh tých vĺn. No a pred nedávnom v experimente LIGO tie gravitačné vlny zachytili a mali ten priebeh, ktorý bol vypočítaný. Takže sa to overilo.
Ak neveríš na čierne diery, mal by si vysvetliť gravitačné vlny, ktoré eviduje LIGO. Mal by si predstaviť rovnice, ktoré budú vysvetľovať, prečo tie vlny sú také aké sú a aký mechanizmus ich generuje.
- relativita a jej rovnice (kontrakcia, dilatacia, rel. hmotnost ako aj samotna E = mc2. Sice pekné, ale je uz zname vyjadrenie že cca 50 % vedcov im neverí. Ano, je napr. v učebnici fyziky priklad, ze ked budeme zohrievat 1 kg železnú kocku za nejaky čas to už budu 2 kg. Ma to hacik - to zohrievanie ma trvat asi 13 milionov rokov. Alebo iný - leti kozmonaut rychlostou 0.94 c. Pozera videoklip ktory ma 3 minuty. Kolko ma trvat ten klip pre pozorovatela zo Zeme. Problem je to ze je to absolutne neoveritelne, ci uz obrovska rychlost rakety, ale este vacsi problem je ako by mohol pozorovat ten klip pozorovatel sledovat ked raketa leti skoro ako svetlo? A to nespominam rychost televizneho prenosu. Proste je to prilis hypoteticke. Keby, keby keby, tak potom ... . Alebo lietadlo s presnými hodinami rýchlo obleti Zem a po pristati sa ma zistit, ze take iste hodiny na Zemi ukazuju o zlomok sekundy viac. Pekny experiment ale asi opomenuli ze pri lete okolo Zeme = velkeho magnetu sa mohol naindukovať prudik,. ktory hodiny v lietadle mohol trocha spomalit. - výpočet splynutia dvoch č. dier. Zaujímavé, že ani ešte nepoznáme ich detaily ale už suverénne vypočítame situáciu po ich splynutí. Ano pouzili sme zopar odborných termínov, ale nemôžem si pomôcť, zaváňa to opäť tou rozprávkou. - Experiment. A propos - nedávno v cerne urobili experiment a asi mesiac tvrdili ze dosiahli rýchlosť vyššiu ako svetlo. Potom sa potich ospravedlnili, ze doslo ku chybe v experimente. - veríš neveríš. Ono to nie je otázka viery. Človek obyčajne uverí až keď uvidí. Ale to bude problém, keďze najbližšia má byť niekoľko milionov svetelných rokov od nas.
To skorej asi uverím, že sú mimozemšťania, lebo po nich je tu kopa záhad. Podobne ako svojho času Niels Bohr napísal svojmu rovesníkovi Einsteinovi: pane vaša teória relativity je taká šialená, že som ochotný jej uveriť.
Teória relativity má len dva postuláty: 1) Každý pozorovateľ vyjadrí prírodné zákony v tom istom tvare 2) Rýchlosť svetla je pre každého pozorovateľa tá istá, bez ohľadu na to, v akom pohybovom stave sa ten ktorý pozorovateľ nachádza.
Keď uznáš tieto dva postuláty za pravdivé a tak matematicky jednoznačným spôsobom sa dopracuješ k rovniciam teórie relativity. Kto tvrdí že TR nie je správne, tak musí povedať, čo zlyháva - či postulát 1 alebo postulát 2 alebo matematika.
Einsteinove vzorce sa potvrdzujú na každom kroku. Bez nich by si nemohol pouzivat ani dnes uz tak beznu vec ako je GPS navigacia. Bez teorie relativity (len s Newtonovymi vzorcami) by si bol +-kilometre. Vdaka Einsteinovym vzorcom si na desiatky metrov presne. Einsteinove vzorce su uz dnes bezne pouzivane a su v poriadku (pre to co teraz bezne pouzivame). Bez nich by nam vo vesmire nic nesedelo. Problem je, ze su nepouzitelne v mikrosvete ale to je o inom. To nie je o viere, ale to sú dnes uz bezne pouzivane vzorce bez ktorych by sme ani len mesiac netrafili pri ceste raketou tam (o Marse ani nehovorim).
Samozrejme na stavbu chalupy, alebo výpočet kedy tam z domu dorazis si postacis s Newtonom. To ta asi pomylilo ze si nepotreboval Einsteina, ked si pocital kolko treba cementu na kubik betonu.
Na dilatáciu času bol už v roku 1940 vykonaný úspešný vedecký experiment Brunom Rosim a D.B. Hallom, ktorý jednoznačne potvrdil dilatáciu času. ( Experimental testing of time dilation ). V skratke : Kozmické žiarenie pri prechode atmosféry produkuje miony (elementárna častica podobná elektrónu, ale omnoho ťažšia), ktoré dosahujú rýchlosti blízke "c". Keby neexistovala dilatácia času, boli by merateľné iba v horných vrstvách atmosféry. Ale práve vďaka dilatácii času sú pozorované v nižších vrstvách atmosféry. Tak isto aj v urýchlovačoch boli potvrdené testy. Nie je tu potrebné rozoberať jak by si overil test s raketou letiacou blízko "c", lebo taká raketa ani neexistuje.......
Myslim si ze popis mechanizmu ako vznika gravitacia ma stale medzery a nie je kompletny. A ked raz bude, odpoved na otazku ohladom tmavej hmoty bude len cernickou na torte.
Hmota sa prejavuje deformáciou časopriestoru, OK. A ke ď sa tá hmota zmení na energiu? Napríklad gama žiarenie. Prejavuje sa tá energia ktorá bola predtým hmotou zakrivením časopriestoru?
Odpoviem ti nepriamo. Gama žiarenie je žiarenie fotónu s energiou nad 10keV, čiže je to vysoko energetický fotón. Každý fotón má nulovú kľudovú hmotnosť, ale má určitú pohybovú hmotnosť, ktoré sa prejavujú či už zotrvačnými, alebo gravitačnými účinkami. Takže na fotón pôsobí gravitácia, a on tak isto pôsobí gravitačne na okolie. Vieš si tak predstaviť jak veľmi ten fotón dokáže zakriviť ten časopriestor, v porovnaní s tým keď okolo teba prefrčí niekoľko tonový nákladiak, lebo ten by mal tiež zakriviť ten časopriestor.......
prrstizny magazin