SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na majestátnu korunu si musia počkať. Ako jeleňom rastú parohy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dobry clanok ale

uvital by som viac obrazkov.
 
Hodnoť

 

"Keby však mali jelene v prírode dosť prirodzených nepriateľov, akými sú napríklad vlky alebo rysy, nebolo by ich treba vo veľkom strieľať."

Omyl, drahá slečna redaktorka. V prostredí poľnohospodársky vysoko kultúrnej krajiny, akou Slovensko je, je to proste nemožné. Stavy vlkov sú zatiaľ únosné, ale stavy medveďov sú kriticky vysoké. V roku 2015 Lesnícka fakulta TU Zvolen robila zber medvedích exkrementov a ich genetickú analýzu. Určite nezozbierali vzorku od každého zvieraťa, plus zarátali aj štatistickú chybu. Vyšlo im číslo okolo 1500ks medveďov. Realisti z TU Zvolen neoficiálne pripúšťajú, že skutočné číslo je dnes niekde okolo 3000 a viac kusov. Každým rokom medvedia populácia rastie, pretože ani legálny a nelegálny odstrel a prirodzená úmrtnosť neprevýšia prírastky.
Je tu však jedno veľké "aby".
Aby tieto veľké predátori účinne znížili stavy jelenej a inej vysokej zveri, tak by ich muselo byť množstvo ešte omnoho omnoho vyššie. A to je už z hľadiska spolunažívania s človekom absolútne nereálne. Takisto aj s ostatnými druhmi zveri, ktorá u nás žije.
No možno aj je, ale len v popletených, od bežného života odtrhnutých hlávkach pseudoochranárov.

Inak veľmi kvitujem pekný a prínosný článok, veľká pochvala!
 

medveď nepomôže

Obávam sa, že medveď veľmi nedokáže účinne korigovať stav vysokej zveri, nakoľko nie je na jej lov uspôsobený. Maximálne roztrhá mláďatá, ak ich nájde v húštine, alebo veľmi staré, či zranené jedince, ktoré dokáže chytiť. Na vysokú sú experti jedine vlci, ktorí ju dokážu uštvať. Ale robiť tu zo Slovenska nejaké nedotknuté safari je blbosť. Vysoká zver má prebytok ysoko energickej potravy z polí a lúk, ktorá jej umožňuje neprirodzený prírastok populácie, na druhej strane taký veľký počet vlkov, aby to prirodzene korigoval je na Slovensku nemožné udržiavať, lebo by napáchali viac škody ako úžitku ... preto treba yvsokú korigovať odstrelom. No chce to zanietených a obetavých ľudí, ktorých nejako ubúda. ...
 

 

Presne ste vystihli to, čo sa mi do článku nezmestilo (a ani nebolo účelom vpratať to do textu z detskej rubriky). Len by som dodala, že nikde v článku netvrdím, že by vlky a rysy dokázali ideálnym spôsobom regulovať stavy raticovej zvery, ak by ich v slovenských lesoch žilo viac.
Ale že vlkov máme málo, je fakt, písala som o tom tu: https://*****/2BMuEXG

Preto som v článku použila formuláciu "jelene by potom nebolo treba strieľať VO VEĽKOM". Pretože znižovať stavy jeleňov o polovicu (!) odstrelom (pričom však stále strieľame aj vlky https://*****/2QCwpPK) mi nepripadá ako správne nastavenie systému.
 

 

***** namiesto hviezdičiek
 
Hodnoť

Skade má jeleň toľko vápniku?

Vie mi niekto vysvetliť, čo ten jeleň žerie, že aj keď každý rok zhadzuje parohy, vždy má dosť vápnika na každoročné vytvorenie nových niekoľkokilových parohov, ktoré sú tvorené zväčša kostnou hmotou? Však keby mal takúto spotrebu vápnika na každoročné tvorenie kostí človek, tak za pár rokov umrie na osteoporózu.
Koľko trávy by som mal zjesť, aby som mal prebytok vápnika a mohol si každý rok nechal obnoviť zopár kíl kostí? Lekári odporúčajú ako zdroj vápnika mlieko, ale to jelene nepijú. Lekári neodporúčajú vegetariánstvo, lebo tam je malý prísun vápnika, ale to naopak jelene sú. Alebo si ten vápnik jelene nejako vyrábajú? To by však porušovali naše zákony chémie.
Vopred ďakujem za odpoveď.
 

 

Velmi zaujimava otazka.
Vapnik si samozrejme nevyrabaju, to akosi nejde :)
 

z trávy :-)

z kravského mlieka, alebo hovädzieho mäsa to asi nebude. Najlepším zdrojom vápnika a horčíka sú zelené rastliny + vitamín D :-)
 

 

Všetky látky potrebné pre rast parožia získavajú jelene zo stravy (zelené výhonky napr,), ale to, že im parohy rastú v podstate nárazovo (a sú také rozmerné a ťažké), je možné vďaka tomu, že jelene si dokážu minerálne látky "uložiť do zásob" v hubovitej časti kostného tkaniva a použiť ich, keď treba nahodiť nové parohy :)
Mimochodom - minerálne látky ako vápnik a fosfor jelene potrebujú až v poslednej fáze vývoja parohov. Vo fáze rastu sú najdôležitejšou stavebnou látkou akurát bielkoviny.
 

 

A lížu všetko čo sa lízať dá a obsahuje minerály... Najradšej "špinavú" kamennú soľ plnú minerálov, ale ani zimná diaľnica nie je na zahodenie, v Bananistane sa tuším neoplocujú.
 

ideálni partneri tie jelene..

tie lane sa majú...
Tip pre bumboo -a, skús tiež viac lízať.
 


Najčítanejšie na SME Tech