Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sonda Parker sa dostala tak blízko k Slnku ako ešte žiadna sonda v histórii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Vy idioti tupý

Nedá sa slušne, no nedá:

213-tisíc míľ za hodinu (342.790 km za hodinu)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vo vesmíre sa vo väčšine prípadov rýchlosti udávajú v km/s.Takže by ste aj toto mohli udávať v týchto jedmotkách, ľahšie by sa to predstavovalo. Takže - je to cca 95 km/sec. bežná rýchlosť na družíc orbite je cca 8 km/sec.
Keďže je táto rýchlosť citeľne vyššia ako tretia kozmická, vedel by mi niekto fundovane vysvetliť, ako sa pri takej rýchlosti udrží na dráhe, alebo ide o preklep a tá rýchlosť je nižšia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

3tia kozmicka ako ju poznas plati pre vzdialenost od Slnka zhruba na urovni obeznej drahy Zeme. Cim si blizsie k danemu telesu ktore obiehas (v tomto pripade k Slnku), tym je unikova rychlost vyssia. To ovsem nic nemeni na fakte, ze nam k futbalovym ihriskam a olympijskym bazenom pribudla nova jednotka, tentokrat pre rychlost: formula 1.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tretia kozmická je minimálna rýchlosť potrebná pri štarte zo Zeme, aby si unikol z potenciálovej jamy Slnka. Konkrétne úniková je tu zhruba 42 km/s, Zem obieha 30 km/s, treba dodať ešte 12 km/s. K tomu treba kvadraticky pripočítať únik z potenciálovej jamy Zeme, čo je 11.2 km/s. Spolu 16.7 km/s.

Parker Solar Probe potrebovala prísť bližšie k Slnku, takže zbrzdila a Slnko ju začalo priťahovať po elipse, ktorá má najbližší bod výrazne bližšie. No a pri tom dosiahne ešte omnoho vyššie rýchlosti. Keby šla až k povrchu, bolo by to zhruba 610 km/s.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

otázka

Ako blizko sa dostane k slnku.
Ked si predstavim slnko ako 2 € mincu, ako blizko sa dostane sonda k slnku (kolko cm k okraju mince)?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Během sedmileté mise se má přiblížit do vzdálenosti pouhých 8,5 poloměrů Slunce.
V roce 2024 by se sonda měla přiblížit k povrchu Slunce na vzdálenost 6,16 milionů kilometrů.

Cize ak Slnko je 2€ minca, tak sonda sa priblizi k Slnku/minci na vzdialenost 4,25-nasobku priemeru Slnka/mince.

Viac tu:
http://www.osel.cz/10181-parke...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prevedene na 2E mincu

je to od mince na 10,94cm +- autobus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zopár prirovnaní

Keby bola Zem malá gulička s priemerom necelých 13 milimetrov, takže by sa dala zobrať medzi dva prsty, Slnko v tej istej mierke by bola guľa s priemerom necelých 140 cm, takže by ho dospelý človek mohol zobrať do rozpažených rúk. Vzájomná vzdialenosť Slnka a Zeme by bola priemerne 150 metrov (počas roka by sa vzdialenosť menila, najmenej začiatkom januára asi 147 m, najviac začiatkom júla, asi 152 m). Zem na svojej ročnej ceste okolo Slnka by v tomto modeli denne prešla priemerne asi 2.6 m; jej rýchlosť by sa dala prirovnať k rýchlosti veľkej ručičky na klasickom budíku, svoj priemer 13 mm by prešla za 7 minút.
Planéta Venuša sa tu pohybuje asi 108 metrov od Slnka, Merkúr 58 m.
Sonda Parker sa 6.11.2018 priblížila na vzdialenosť necelých 25 m, počas minimálnych priblížení v r. 2024 by to malo byť necelých 7 metrov od stredu Slnka, teda niečo nad 6 m od jeho povrchu (úroveň fotosféry). Pri týchto najväčších priblíženiach sa bude pohybovať rýchlosťou 192 km/s, teda vzdialenosť Praha-Bratislava by v reále prešla za 1.5 sekundy, Zem-Mesiac za niečo vyše polhodiny. Veľkosť priemeru slnečného disku pozorovaného z paluby sondy bude asi 22-krát väčší ako pri pozorovaní zo Zeme, teda ak by sme prirovnali slnečný disk zo Zeme k 2 € minci, tak slnečný disk pozorovaný z Parkera v jeho najbližšom perihéliu bude mať rozmer veľkej pizze - asi 55 cm.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobrý príspevok,

ešte si mal dodať za vetu "Zem-Mesiac za niečo vyše polhodiny" že lodiam Apollo to trvalo tri dni.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech