SME
Utorok, 18. február, 2020 | Meniny má Jaromír

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hlboko v Čiernom mori našli 2400 rokov starý nedotknutý vrak lode (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"Na záberoch vedcov vidno celý trup približne dvadsaťtri metrov dlhej obchodnej lode, a to vrátane lavíc pre veslárov."

Uz len najst tie zabery...
 

Presne to ...

... me vadi na takovychto clancich ve Sme - clovek musi hledat pokud chce videt neco jine, nez ilustracni fotku uplne odjinud https://www.dailymail.co.uk/sc...
Nicmene jde to. Mas jmeno vedouciho projektu, vis, kde to zverejnili, kliknuti na Google ... :)
 

ano

pridanej hodnoty je v odbornych clankoch malo, su to len preberaci agenturnych sprav...
 

 

To prve video nemoze patri k tomuto vraku. Ved v case 0:16 tam vidno niekolkych potapacov tesne nad vrakom! Pritom ziaden potapac sa nikdy do ~2km neponoril. Rekord je tusim ~600m, a to uz bolo v "tvrdom" obleku (v podstate pevna skrupina, v ktorej je tlak stale 1atm)...
 

Ruský superman Putin

sa ponorí aj bez potápačského obleku a kyslíkového prístroja, len tak so zadržaným dychom, aj do hĺbky desať kilometrov, a ešte na dne nájde a vynesie na hladinu aj nejaké amfory a iné archeologické artefakty, jasne dokazujúce, že Krym bol od nepamäti neoddeliteľnou súčasťou Ruskej federácie.
 

Taky ...

... me to napadlo.
 
Hodnoť

Ale aj tak ma vždy

fascinuje fakt, že odborníci dokážu odhadnúť približný vek hocičoho, v tomto prípade vraku, ale aj napr. vek vzniku druhohôr, či štvrtohôr, alebo prvého života na Zemi, prípadne zánik dinosaurov atď., to je, skrátka, neskutočné, lebo na tom všetkom určite nie je vyznačený letopočet, viem, že na to existujú metódy pomocou rôznych chemikálií, ale aj tak...
 

 

Nie chemikálie, ale rádiokarbónová metóda a nie je to odhad, ale skutočné fyzikálne meranie. V horných vrstvách atmosféry sa vplyvom kozmického žiarenia neustále vytvára z dusíka N14 rádioaktívny izotop uhlíka C14 s polčasom rozpadu 5730 rokov. Ten je v ekosystéme všade, najmä ako CO2 a všetko živé (aj ľudia) ho prijíma. Po smrti ho prijímať prestane, ale tie "rádioaktívne hodiny" tikajú ešte mnohé tisícročia, C14 sa pomaly rozpadáva a z jeho zostatkového množstva (pomeru) sa vypočíta, kedy ten kedysi živý organizmus odumrel. Samozrejme to platí aj pre drevo z tej lode, aj napr. pre prírodné textilné vlákna turínskeho plátna apod... Veda je cool.
 

 

Daný predmet môže z okolia prijímať rádioaktívny uhlík iného pôvodu a veku, čo robí túto metódu veľmi nespoľahlivou.
 
Hodnoť

Fascinujúci objav

Tiež ma totálne zarazilo, keď som v TV v agentúrnych správach videl potápačov. Tí sa v ľahkom výstroji môžu potápať tuším do 60m a s héliovo-kyslíkovou zmesou tuším do 90m. Hlbšie chodia robotické ponorky. Ža vytiahnuť to hore "nemá zmysel"... Skôr by som povedal, že vytiahnuť to hore by pre tú loď asi znamenalo skazu. Zmysel by to inak malo obrovský, aj ja by som sa s radosťou išiel pozrieť do múzea na autentickú loď z antických čias. Takto nám zostane iba pozerať podmorské videá.
 

 

môcť si ju pozrieť naživo a na suchu by bolo nepochybne úžasné :-) našťastie, niekedy to možné (hoci nesmierne náročné a vyžadujúce trpezlivosť) je - Vasa je však nepochybne mladšia ako antický vrak ... https://www.youtube.com/watch?... (vyzdvihnutie) + https://www.youtube.com/watch?... (konzervovanie)
 
Hodnoť

Hm...

Hm, na TA3 o tom pred chvíľou hovorili, loď zostala zachovaná údajne preto, lebo voda v jej okolí neobsahuje kyslík. Neviem či v TA3 počuli niečo o vzorci H2O...No nič to, bezstarostná existencia mediálnych odborníkov nie je nič nové....
 

mediálni odborníci majú teraz pravdu

Ide o množstvo rozpusteného kyslíka vo vode, nie chemicky viazaný kyslík v molekule vody. To je ten rozpustený O2, ktorý stačí väčšine rýb na dýchanie žiabrami vo vode. V Čiernom mori hlavne pri dne je rozpusteného kyslíka minimum, sedimenty obsahujú veľa sírovodíka, to je plyn, ktorý vzniká pri rozklade organických látok bez prístupu kyslíka.
https://www.aktuality.sk/clano...
(hlavne odstavec "Prečo sa volá Čierne?")
 

Hm...

Hm, to som vedel, stačilo doplniť slovko"voľný" kyslík. Len ma to pobavilo...
 

aj mňa pobavilo, ako ťa to pobavilo

Ale chemicky - voda je voda a kyslík je kyslík. Ak sa niekde v odbornejšom texte píše, že voda obsahuje alebo neobsahuje kyslík, impplicitne sa tým myslí rozpustený kyslík, nie kyslík, ktorý je súčasťou molekuly vody. Netreba nejako explicitne rozpisovať, že je "voľný". Na molekulárnej úrovni je kvapalná voda (v kontakte s atmosférickým vzduchom) vždy zmes molekúl H2O a O2, N2, CO2, prípadne iónovo-disociovaných foriem H3O+, OH-, HCO3-, CO3--, atď. Atóm kyslíka je súčasťou viacerých individuálnych molekúl alebo iónov, ale sotva by o ňom chemik v nejakej analýze písal ako o "obsahu kyslíka", ani by takto nerozlišoval voľný a viazaný kyslík, hoci by sa to dalo, ale nemá to zmysel, napr. z pohľadu biologického života. Ani vodný živočích si nevie získať dýchateľný kyslík z molekuly vody. Pre neho, ak tam nie je priamo molekula O2, voda neobsahuje kyslík. Jedine zelená rastlina za účasti svetla pri fotosyntéze vie rozštiepiť H2O na vodík a kyslík. Vodík použije na stavbu svojich energetických zlúčenín, kyslík vylúči ako odpad. Ale rastlinné bunky ho potrebujú zase pri katabolických procesoch, na dýchanie, podobne ako živočíšne bunka. Predpokladom tohto kolobehu je ale, aby vo vode boli zelené rastliny, svetlo a fotosyntéza. V hlbších vrstvách Čierneho mora, bez prevetrávania vody a bez zelených rastlín sa toto nedeje. Obsah kyslíka ide prakticky na nulu.
 

 

Nie je davno, co mi jeden moj kamarat, rybar, vysvetloval, ze rybam skor prospieva, ze maju vo Vahu pod Bohunicami teplejsiu vodu ako nad Jaderkou. Pokus opacit ho s Henryho zakonom narazil na stenu. Nie to este spomenut parcialne tlaky.
 
Hodnoť

 

Tieto agenturne clanky su ako prestat sexovat v polke aktu...

Redaktori SME nemaju cas, musia nasilu pisat 30 clankov denne o Kocnerovi, homo agende a podobne.
 
Hodnoť

 

Ti potapaci su tam naozaj hodne podivni, pravdepodobne popletené zábery z nejakého iného vraku. Ale trosku ma pohlo, ze ci to náhodou nie je nejaky hoax. Ono povedzme si na rovinu, ze Daily Mirror je... Daily Mirror... :)
Tak som trosku pohrabkala na nete a neni to hoax....
https://www.cua-sozopol.com/en...
Link priamo na zdroj - Bulharsku agentúru CUA (CENTRE FOR UNDERWATER ARCHAEOLOGY, SOZOPOL), ktorá spolu s anglickou Southampton univerzitou tento vrak objavila pred dvomi rokmi - Aj keď na ich stránke toho veľa o tejto lodi nie je, hlavne je, ze existuje.. Ktovie ako to bolo s tými potápačom :D
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech