Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Raniak hrdzavý je sídliskový netopier. Zimuje v panelákoch, hynie pod zateplením (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Názor, že nejaký živočích

je sídliskový druh, je scestný. Protiotázka: kde zimoval tento netopier, keď neexistovali paneláky? Prosím o odbornú odpoveď, hoci niečo je už uvedené v článku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V štrbinách skál, dutinách sromov a p.

Kedysi, najmä v časoch pred príchodom človeka, bolo tých biotopov viac ako dnes.

Plus, veľa druhov, ktoré u nás žijú vďaka človeku. žilo v minulosti inde, napr. len viac na juhu, pri mori a p. Príkladom môžu byť napr. lastovičky a belorítky - tie prirodzene hniezdia pod prevismi a v jaskyniach (ale nie v lese), čiže v štruktúrach, ktoré sú u nás veľmi vzácne. Vďaka človeku, ktorý poskytol jednak možnosť hniezdenia, jednak muchy, sa rozšírili po celej Európe. Dnes ich oberáme najmä o tie muchy - je už menej dobytka a v mestách je menej odpadkov.

Alebo trebárs z hmyzu, naša najväčšia muchárka Asilus crabroniforme. Jej larvy sa vyvíjajú pod kravským a ovčím trusom, kde lovia hmyz, ktorý v truse žije. V dospelosti loví na otvorených priestranstvách. Predtým žila pod trusom divých zvierat, ale toho bolo omnoho menej, plus u nás chýbali otvorené priestranstvá - ťažisko druhu teda zrejme bolo ďaleko na juhu. Dnešný dobytok sa ale často odčervuje a v jeho truse je hmyzu menej, takže druh sa opäť stáva vzácnym.

Človek skrátka je súčasťou prírody (ekosystému) a veľa druhov sa šíri len vďaka nemu. Vytváranie "divočiny" je nezmysel - vďaka nemu mnohé druhy vymiznú a nemá ich príliš čo nahradiť, tie dávne "divočinové druhy" už dávno v širokom okolí vyhynuli a do tách nových "divočín" sa nevrátia, nemajú odkiaľ.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech