SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zoom: Superdoba ľadová môže prísť rýchlo, celá Zem zmrzne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

;-)

Yo. Totalne nas "prekvapi" dalsim tisic az stotisic rocnym "zmurknutim". ;-) Papier znesie vela, ale internet dvojnasobok. :-)
 

tisíc rokov je z pohľadu zeme 6 minút

tisic rokov je z pohľadu zeme ktorá ma 5,4 mld rokov za sebou a max 5 mld rokov pred sebou tak tých 1000 rokov je z tejto mierky ako cca. 6 minút pre človeka!!!
 
Hodnoť

Uz vcera bolo neskoro

asi tak, je to iba prorodzeny vyvoj
 
Hodnoť

Nezmysel

Nic by neprezilo
 

 

Prave naopak. Po kazdom odladneni prisla evolucna explozia.
V poslednom case tie zaladnenia byvaju iba polovicne, ani tie explozie uz nebyvaju to co byvali
 

 

Čítaj článok s porozumením... To zaľadnenie Zeme sa udialo pred 717 miliónmi rokov... Ak bol život, tak len v mori a aj to len veľmi jednoduchý, ťažko povedať či vôbec mnohobunkový... V hlbinách voda nezamŕza, vďaka svojej anomálii, čo v zime oceňujú najmä ryby...
 

všetok život zavisi od slnka

dokonca aj hlbokomorske zivocichy :(
rozmyslaj s porozumenim
 
Hodnoť

to hovorite teraz?!

naco som kupil klimatizaciu?!
 

Čo sa stresuješ,

ešte pred 2 dňami, keď vonku bolo cez 30°, dával Prokopčák len globálne oteplenie, teraz zase, keď prišla studená vlna, tak tlačí dobu ľadovú(keďže P., tak nestačí dobu, ale hneď super dobu).
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Snowball Earth

Neviem, či je takéto "vyvažovanie" témy aktuálneho otepľovania dostatočne názorné, aby bolo viac objasňujúce a nie mätúce. Už sa tu aj jeden popletený ozval, zrejme si prečítal len názov článku a to mu stačilo na položenie otázky.

Poznámka k terminológii: Vhodnejší názov je "doba superľadová", nie "superdoba ľadová".

Citovaný článok v časopise Geology sa explicitne nevyjadruje k rýchlosti superglaciácie, predmetom štúdie bolo upresnenie absolútneho veku jednej predľadovcovej vulkanickej formácie pomocou U-Pb zirkónovej metódy a konštatovanie, že nástup glaciácie bol aj tu synchrónny s inými oblasťami pred 717 mil. rokmi. Rýchlosť glaciácie je tam spomenutá len v úvode pri krátkom prehľade možných mechanizmov iniciácie zaľadnenia odkazom na prácu, ktorá modelovo určuje rýchlosť záverečnej glaciačnej fázy po prekročení ~30° zem. šírky ľadovcom smerom k rovníku na tisíce rokov už len vplyvom spätnej väzby albeda.

Prehľad mechanizmov a rozdelenie možných príčin poskytuje práca Stern, Miller (2018): plný text https://onlinelibrary.wiley.co... , tab. 1
Z nich najväčšej podpore sa teší asi hypotéza (Macdonald, Wordsworth 2017) o mohutnej injektáži sulfátových aerosolov do stratosféry z rozsiahlej Franklinovej magmatickej provincie umiestenej v blízkosti rovníka, ktorá dokázala zoslabiť slnečný príkon o priemerne -12 W/m2 v časovom období desaťročí produkciou asi 500 miliónov ton SO2 ročne do atmosféry: https://francismacdonald.fas.h...
V takomto prípade sa naozaj zaľadnenie šíri v časovej škále desaťročí až storočí. Najlepší a najnovší prehľad problematiky poskytuje publikácia Hoffman et al. (2017): plný text - http://advances.sciencemag.org... , kde treba pochopiť aspoň obr. 1
 
Hodnoť

 

Možnosť náhleho ochladenia planéty nie je až také sci-fi. Len nedávno, v roku 1815, sme dostali výstrahu po výbuchu Tambory, keď prišiel rok bez leta a v spojení s dôsledkami napoleonských vojen prepukol v Európe hladomor. Aj v súčasnosti sú tu veľmi rizikové oblasti, ako Yellowstone, Neapolský záliv a niektoré sopky v Indonézii. Erupcia ktorejkoľvek z nich môže spôsobiť, že klímu dnešnej doby nebudú naši pravnuci nazývať pojmom globálne otepľovanie, ale novoveké teplotné optimum.
 


Najčítanejšie na SME Tech