SME
Piatok, 28. február, 2020 | Meniny má Zlatica

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kam miznú obyčajné vrabce? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Pekný, no smutný a hlboko nostalgický článok. Oveľa radšej zatlieskam autorovi pri tomto článku, ako čítať premúdrelých grínčov s nereálnymi nápadmi, naproti tomu autor tu pekne a jednoducho vysvetlil zmenu doby, ktorá týmto zaznávaným vtáčikom nepraje.
 
Hodnoť

Nemajú kde hniezdiť

Je to skôr o tom, že vrabce domové využívali na hniezdenie rôzne otvory a medzery pod škridlovými strechami, terajšie technológie upchávajú sieťkami všetky medzery pod strechami... Rovnako zmizli na sídliskách dažďovníky, keď im pri zatepľovaní upchali vetracie otvory pod strechami panelákov, kde hniezdili a aj lastovičky- belorítky, ktoré hniezdili vo veľkom v rohoch okien panelákov. Tieto "ulovili" ročne doslova tony lietajúceho hmyzu a veru už vidno následky- na sídliskách je oveľa viac múch a komárov, zato takmer úplne vymizli lastovičky aj dažďovníky.
 
Hodnoť

 

u mňa sa majú vrabce aj lastovičky dobre - seno, maštaľ , kozy, sliepky, kačenky ;)
 
Hodnoť

Ja mám vrabce rád

a mám to šťastie že žijeme v blízkosti gazdovstva kde chovajú hydinu aj prasiatka a je tam pre nich dostatok potravy takže ich je v okolí dosť. Veľmi pekný článok.
 
Hodnoť

 

Ďakujem za pekný článok. Veru, vrabcov takmer nevidieť, ale v zime nám ich do kŕmitok každý deň niekoľko priletí.
 
Hodnoť

 

Jeeej to je aký milý článok! Teším sa, že po dlhom čase čítam niečo zaujímavé a poučné.
Vďaka!
 
Hodnoť

 

Veľmi pekný článoček.
 

 

bývame pod lesom v starom rodinnom dome so sedlovou škridlovou strechou, kde si vrabce našli špáre na hniezdenie, neviete si predstaviť to raňajšie štebotanie, ani budík nepotrebujeme. Mám tých vrabčiakov rada, aj s tým krikom čo narobia.

Videli ste, kedy milí,
keď sa vrabec s vrabcom bili?
Nad tou zlosťou v nevoli
až ťa srdce zabolí.
Čin-Čin od Ľudmily Podjavorinskej.
Spomínate?
 


Najčítanejšie na SME Tech