SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Piesočná búrka na Marse sa zhoršuje, Opportunity vypol svoje systémy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Preco Kanada ohrozuje rover na Marse? Canada stop it :(
 

Dobrý matroš !

To hulíš alebo intravenózne ?
 

 

Piesočná búrka veľká ako USA a Kanada ohrozuje rover Opportunity na Marse - toto bol povodny nadpis :D
 
Hodnoť

 

žiadna sonda na Marse nie je. Všetky fotky z "marsu" pocházajú z amerických púští. Jeden cestovateľ dokonca aj spoznal tú oblasť, ktorú NASA prezentuje ako fotku z marsu :D :D :D
 

 

ano a zem je plocha ... jasne pacman ako ty to dava dookola ...
 

Ktovie, ci aj Mars

je plochy.
 
Hodnoť

Reaktor

To čo je na sonde Curiostity určite nie je jadrový reaktor. V jadrovom reaktore prebieha kontrolovaná reťazová jadrová reakcia. Zariadenie na sonde pracuje na inom princípe, bez reťazovej rekcie. Pomaly neriadený rozpad rádioaktívneho izotopu produkuje teplo. Termoelektrický článok premieňa tepelnú energiu na elektrickú.
 

To je vec definicie.

Predsa aj spontanny rozpad je jadrova reakcia, ci?
 

 

Spontánny rozpad nie je REŤAZOVÁ jadrová reakcia. Jadrový reaktor sa od atómovej batérie (to je na sonde) líši dramaticky.
 

Nenapísal som,

že je to reťazová jadrová reakcia. Ak v nejekom zariadení prebieha reakcia, je to reaktor - chemický či jadrový. Reťazová reakcia je jeden druh jadrovej reakcie, a je len úzusom, že pod jadrovým reaktorom sa myslí jadrový reaktor z "bežných elektrární", teda reaktor, v ktorom prebieha reťazová jadrová reakcia. V princípe aj palivový článok je reaktor, kde ale prebieha chemická reakcia.
 
Hodnoť

 

Rover bude v pohode...
Len či budú v pohode Muskovi ľudia na Marse v r.2022 keď budú mať v habitatoch tmu a -29°C?

:-)
 

 

Sa schovaju do jaskyne ...
 

Ktovie, ci na to vobec

pomysleli, amateri. Nezavolas Elonovi? Bolo by skoda keby to zlyhalo len preto, ze s tebou nikto nekonzultoval.
 

 

Volal som mu a povedal mi, že každý osadník tam bude mať pre takéto prípady Teslu model 3, v ktorej pekne v teplučku prečká rozmary marsovského počasia.
 
Hodnoť

 

Prečo nemá vrtuľu?
Keď svieti slnko, napájala by ho slnečná energia, keď fúka vietor, tak veterná. Na to v tej NASA neprišli? Mali by sa prísť pozrieť sem ku Kittsee.
 

 

Asi sa Vás z NASA zabudli opýtať.
 

Pri takej rýchlosti vetra

by sa rover s vrtuľou - v zmysle Darwinovej teórie - evolvol na bojovú helikoptéru Apache, a o pár rokov a pár ďalších búrok neskôr by sme tu pekne prosím mali Transformerov :-)

Z toho čo som sa dočítal, atmosféra na Marse proste nie vhodná na získanie energie z vetra. Jej hustota je len 1% tej na našej planéte, a vietor o rýchlosti 100 km/h by si cítil ako vánok o rýchlosti 9,6 km/h - čiže nič. Vrtuľa by pri rýchlosti vetra hoci aj 200 km/h vyťažila len zlomok toho čo by získala na Zemi, a taká vrtuľka na roveri asi nič. Atmosféra je proste príliš riedka, a zrejme preto sa vedci skôr ako toho že búrka rover rozbije - obávajú tmy.
 

 

teraz vážne - ano, tma kvôli zvírenému prachu je zrejme najväčší problém, ako aj následné zanesenie solárnych panelov pieskom a prachom. Hoci sa už stalo, že taká búrka nános na paneloch roveru Spirit odfúkla a prívod energie sa zosilnil.

Vrtuľku som nemyslel vážne, ale iné technické riešenia možné sú. Napríklad ruský Lunochod geniálne jednoducho vyriešil problém mesačnej noci a zimy - solárny panel sa zaklopil ako veko, čiže bol jednak chránený a jednak znížil únik tepla zvnútra roveru. Podobne (zaklápaním počas búrky) mohli vyriešiť aj rovery na Marse. Panely by sa tak nezanášali.
 

určite, Rusi majú

najlepšie technické riešenia vo vesmíre, mohli ten lenochod poslať aj na Mars
 

Lunochod mal aj rádioizotopový

termoelektrický generátor s náplňou Polónia 210 na ohrev elektroniky.... , nebol závislý len na solárnych článkoch ...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Tech