SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Teoretická astrofyzika dosiahla triumf, našli kilonovu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Kráááása. Úžasný úspech. Je obdivuhodné, že to bolo tak presne predpovedané. Na také pozorovania sa čakalo desaťročia a teraz je to tu. Klobúk dole.
 

 

Len prečo aj pri takom prelomovom objave dávajú len ilustračné foto. Navyše, je to nejaký reál alebo mazanica maliara pod vplyvom?
 

 

Ak by ti ukázali reálny obrázok tak by si videl len ziarivú bodku. Z dlhého pozorovania sa ale dajú vičítať viaceré parametre a z poznania tohto typu asteroidu zase dalšie. Takže si k tomu sadol grafik ktorý to všetko zohľadnil a vytvoril tento ilustračný obrázok. Čiže ide o kvalifikovaný odhad. Ak by sme mali mať reálnu fotku takejto kvality museli by sme tam poslať sondu. Vid foto kométy Čurjumov-Gerasimenko.
 
Hodnoť

trochu recesie...

už viem, kde bude Mikuláš Dzurinda tráviť vianoce.... Platina... :-D
Teraz vážne, nejak som sa nedopátral k info, ako ďaleko od nás k javu došlo (a tým pádom aj kedy). Ale inak super úspech.
 

 

treba pozornejsie citat

"Odhad vzdialenosti objektu, ktorý urobili vedci na základe údajov o gravitačných vlnách i ďalších pozorovaní, ukázal, že sledovaný úkaz sa odohral v galaxii NGC 4993 nachádzajúcej sa od nás vo vzdialenosti asi 130 miliónov svetelných rokov."
 

Ďakujem.

Článok obsahuje "telefónny zoznam" teleskopov a observatórií, že som sa v tom trochu stratil....
 
Hodnoť

inak

opravte si na hlavnej stranke slovo truiumf(zeby skratka Trumpov triumf?😀)....ked otvorite clanok nadpis je spravne ,ale nie na hlavnej stranke pod sekciou Tech. ...
 

svieti to tam este hod a pol

po tvojom prispevku... vyzera, ze redakcia sme.sk nepouziva...
 
Hodnoť

Detektor gravitačných

vĺn je pre astrofyziku mimoriadne užitočné zariadenie. Bez neho by možno nebol jav ani detekovaný. Zachytí gravitačné vlny z ľubovoľného smeru a umožní nasperovať optické a iné detektory správnym smerom
 


Najčítanejšie na SME Tech