SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Našli ľudský prst aj mínometnú strelu. Ako vyzerá vnútro spaľovne odpadu? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

" Kotol je neustále ochladzovaný pomocou demineralizovanej vody, ktorú v spaľovni získavajú z vlastných studní. "

chcel by som vidiet taku studnu, kde sa nachadza demivoda .....
 

 

nuž tak jej niekto zabudol spomenúť, že tam majú vyčlenené pracovisko kde sa tá demineralizovaná voda z tej získanej studnovej vyrába ... zväčša redaktori napíšu len to čo im nabulíkajú v tom ktorom podniku
 

:-)

Zachytávajú dažďovú vodu do zásobníka, ktorý sa volá studňa. :-)
 
Hodnoť

Plne ústa ekologie

OLO ma plne ústa ekologie, ale ide len o biznis.
Ani cenník nezverejnia. Stanovujú povinne minimálne odbery.
Toto podpora separácie nie je.
Na SVK fungujú menšie firmy, ktorým by malo OLO ist príkladom.
Tieto firmy motivujú nielen ekológiou, ale aj finančne v zmysle jednoduchej logiky: čím viac vytriedis, tým menej zaplatíš. Sklo, papier a plasty tieto malé smetiarske firmy predávajú a dotujú tým zber a zvoz zmesneho odpadu. Domácnosť je motivovaná triediť, Pretoze čím viac vytriedi, tým menej objednáva a platí odvoz nevytriedeneho odpadu.

Ibaže OLO zarába na ľuďoch a ešte druhy krát na predaji toho, co ľudia vytriedili pre OLO. A ešte stanovujú, ze musím objednať s frekvenciu odvozu takou, aku mi olo stanoví.
A ktovie, aké ešte kšefty tam prebiehajú.
 

 

tak OLO ako prevadzkovatel spalovne vie co robi...
papier a plast vynikajuco horia, takze potom nemusia prikurovat plynom a vyrobia viac elektriny... toto ale nenapisu:)
vo Viedni tak separuju, ze zmesovy odpad uz nehori sam dobre, a musia pridavat plyn:) ekologicke ako *****
nakoniec ten plast a papier, ak zhori a vyrobi elektrinu, tak posluzil velmi dobre...
 

Áno, čítal som

ze príliš poctivá separácia spôsobuje menšiu horľavosť spaľovacieho odpadu :)
 
Hodnoť

problém recyklácie

Pár rokov dozadu MŽP SR predkladalo do vlády materiál ohľadom stratégie narábania s odpadmi a recyklácie. Samá znôška fráz, ktoré nemajú nič spoločné s reálnou znalosťou problému a nejakou snahou o zvýšenie percenta recyklácie.
Napr.: na jednej strane kritika obyvateľov, že recyklujú nízke percento skla a na druhej strane večne plné kontajnery na sklo a povaľujúce sa fľaše vedľa kontajnera. Vratné sklené obaly radšej nejdem riešiť (každý obchod má inú politiku a v každom vykupujú iné fľaše a to teda aby behal "ekologicky zmýšľajúci" nakupujúci s kabelou po 10 obchodoch, lebo na každom mieste mu vezmú iné fľaše.

To isté sa týka aj celkovej politiky narábania s odpadmi - vždy pomáha len metóda "cukru a biča" (nižšie poplatky za odvoz odpadu a drakonické pokuty). Stačí sa ísť pozrieť pár kilometrov za naše západné hranice, ako zrazu vzorne separujú donedávna naši občania trebárs v takom Hainburgu alebo Kittsee. Stačí hrozba "pekelnej pokuty" a pár "inšpektorov" resp. iniciatívnych susedov, ktorí Vás radi, keď nedodržujete pravidlá nahlásia a zrazu je odpadu len minimum. Takéto nástroje naša "stratégia" neobsahuje.
 
Hodnoť

 

Pani redaktorka by sa mala doučiť matematiku a fyziku. Ak v spaľovni spracujú ročne 130 tisíc ton odpadu, tak to nie je niekoľko ton denne, ale niekoľko stoviek ton denne. A pletie si pojmy ako megawatt a megawatthodina. Megawatt je jednotka výkonu a megawatthodina je jednotka energie...
 
Hodnoť

 

Mna by zaujimalo, ake emisie produkuju spalovne, a aky vplyv na emisie ma vyssia teplota horenia.
 

Me too

Me too!
 

 

Množstvo spalín máš na ich stránke, to isté platí aj pre košickú spaľovňu. A keď si pozrieš rebríček 100 najväčších znečisťovateľov ovzdušia tak tam obidve spaľovne nenájdeš.
A čo sa týka vyššej teploty, tá sa udržuje okolo 1000°C, pod 850 nikdy nesmie klesnúť, inak sa automaticky zapína plyn. Vyššia teplota znižuje životnosť kotla, na emisie to nemá žiaden vplyv,
 
Hodnoť

!!!

Bolo by dobré napísať článok aj o ďalšom ekologickom zneškodňovaní komunálneho odpadu a to v cementárňach! Naše cementárne musia napr. komunálny odpad dovážať zo zahraničia...

Problém s PET fľašami by sa rýchlo vyriešil, keby sa zaviedlo zálohovanie. Bezdomovci by mali zdroj obživy a naša príroda by sa potešila najviac! Stáči ísť na dovolenku do Chorvátska, kde domáci krúžia okolo odpadkových košov a denne si prilepšia PET a sklenenými fľašami, ktoré odnesú do výkupu.
 


Najčítanejšie na SME Tech