SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lykožrút čoraz viac ničí svetové lesy. Teplé zimy ohrozia aj Slovensko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Veraže...

.. to museli byť krásne Vianoce, napríklad v takom roku 165 000 pred naším letopočtom, plné iskrivého bielulinkého sňahu - dnes je to samá komercia... Alebo taký rok 1 milión 548 tisíc 745 (oprava: myslel som 1 milión 548 tisíc 744), konkrétnejšie jeho 26. júl (bola vtedy tuším streda), tak to bol pohľad na hory:
panenská príroda, žiadny holorub, žiadny poľovnícky posed, žiadne povodne, všade samé hrádzky.
 
Hodnoť

Najzaujímavejšie je,

že vždy sa škody počítajú ako strata X-Y miliónov peňazí. To sú tie peniaze, ktoré mohli byť využité výhodnejšie. Napríklad na štiepku, na vývoz dreva ale hlavne na vyrúbanie X-Y tisícov hektárov lesov. Pomaly, pomaličky by sa mohlo ľudstvo začať zaujímať, kto je vlastne väčší škodca, chrobáky, alebo ľudia. Najmä, keď vraj otepľovanie zím, jarí a liet vlastne neexistuje. Nepredstaviteľné pritom je, že by to otepľovanie mohlo mať na rováši to nevinné ľudstvo samo.
 
Hodnoť

Mňa by zaujímalo,...

...či sa v prípade lykožrútov nedokáže príroda - les brániť nejakým druhom vtáctva, ktoré na napadnuté stromy naletí a lykožrútov dokáže vyzobávať --- asi ako ďatle. Píšem to tak "jednoducho," ale prišlo mi to na um teraz, keď už pár dní od rána do večera počúvam orešnice, ako mi likvidujú lieskovce na lieske v jesennej záhrade.
 

To je smutné, ale

možno by stálo za to, vymyslieť nejakú výskumnú úlohu na preškolenie orešníc na lykožrútovnice. Invencie na riešenie všakovakých úloh je na Slovensku až-až. A výskumných pracovísk tak isto. Dokonca svojho času sa našiel aj veľkopodnikateľ so zberom lykožrútov. Je len škoda, že došlo k nepremyslenému odvolávaniu na MŠSR. Možno by aj Brusel povolil opraty na pozastavené podpisovačky z ostatných týždňov :).
 
Hodnoť

píšu o kanade

a fotia Tatry...nechápem ... Inak mne vážne nevadí, keď ihličnaté stromy nahradia napríklad listnanté... pre mňa to nie je žiadna škoda... Naopak, taký les mi príde krajší...
 
Hodnoť

V kanadských lesoch

teplota v zime neklesá pod mínus 10 stupňov pri ktorej larvy hynú? Myslím že je to somarina ako voda v koši.
 


Najčítanejšie na SME Tech