.. to museli byť krásne Vianoce, napríklad v takom roku 165 000 pred naším letopočtom, plné iskrivého bielulinkého sňahu - dnes je to samá komercia... Alebo taký rok 1 milión 548 tisíc 745 (oprava: myslel som 1 milión 548 tisíc 744), konkrétnejšie jeho 26. júl (bola vtedy tuším streda), tak to bol pohľad na hory: panenská príroda, žiadny holorub, žiadny poľovnícky posed, žiadne povodne, všade samé hrádzky.
že vždy sa škody počítajú ako strata X-Y miliónov peňazí. To sú tie peniaze, ktoré mohli byť využité výhodnejšie. Napríklad na štiepku, na vývoz dreva ale hlavne na vyrúbanie X-Y tisícov hektárov lesov. Pomaly, pomaličky by sa mohlo ľudstvo začať zaujímať, kto je vlastne väčší škodca, chrobáky, alebo ľudia. Najmä, keď vraj otepľovanie zím, jarí a liet vlastne neexistuje. Nepredstaviteľné pritom je, že by to otepľovanie mohlo mať na rováši to nevinné ľudstvo samo.
...či sa v prípade lykožrútov nedokáže príroda - les brániť nejakým druhom vtáctva, ktoré na napadnuté stromy naletí a lykožrútov dokáže vyzobávať --- asi ako ďatle. Píšem to tak "jednoducho," ale prišlo mi to na um teraz, keď už pár dní od rána do večera počúvam orešnice, ako mi likvidujú lieskovce na lieske v jesennej záhrade.
možno by stálo za to, vymyslieť nejakú výskumnú úlohu na preškolenie orešníc na lykožrútovnice. Invencie na riešenie všakovakých úloh je na Slovensku až-až. A výskumných pracovísk tak isto. Dokonca svojho času sa našiel aj veľkopodnikateľ so zberom lykožrútov. Je len škoda, že došlo k nepremyslenému odvolávaniu na MŠSR. Možno by aj Brusel povolil opraty na pozastavené podpisovačky z ostatných týždňov :).
a fotia Tatry...nechápem ... Inak mne vážne nevadí, keď ihličnaté stromy nahradia napríklad listnanté... pre mňa to nie je žiadna škoda... Naopak, taký les mi príde krajší...
Veraže...
panenská príroda, žiadny holorub, žiadny poľovnícky posed, žiadne povodne, všade samé hrádzky.