SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zistili, že ľudské srdce funguje podobne ako brzdy na aute (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dnešné diagnostické

a zobrazovacie metódy umožňujú sledovať "in vivo" detailne prúdenie krvi v srdci. Bol som na sone srdca a divil by si sa, aké údaje z detailnej práce srdca vedia zmerať. Nevysmieval by som sa tomu, pretože keď srdce udrie 100 tisíc krát denne tak každý detail je dôležitý. Vedel by si nám napríklad vysvetliť preč sa pri hypertenzii zväčšuje predsieň a nie komora? Asi nie že? A tiež prečo je detailné poznanie hydraulických pomerov medzi nimi také dôležité. Asi tiež nie. Viacej úcty a pokory drahý priateľu.
 

Veru,

ja za posledných cca 20 rokov opravujem hydrauliku na rôznych strojoch a hoci to je iba kov, guma a hydraulický olej, býva to niekedy veľmi ťažký problém. A teraz si predstavím niekoľko násobne zložitejší systém, ktorý je každý jeden individuálny a na jeho riadenie vplýva nespočetné množstvo faktorov. Žasnem nad odvahou byť lekárom, lebo mi to pripadá, ako keď slepec s artritídou kráča po gymnastickej kladine.
 

Čím viac vieš

tým viac si uvedomuješ čo ešte nevieš a to je dobre. Len malé deti a hlupáci vedia všetko. Inak s tou hydraulikou mám svoje skúsenosti tiež. Párkrát sme sa zapotili pri zariadení pracujúcom s tlakom 200 atm a výkonom čerpadiel 6 krát 250 litrov za minútu.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 


Najčítanejšie na SME Tech