SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Našli 1500 nových vírusov, niektoré sú staré miliardy rokov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Opatrne s datovaním v miliardách rokov

Opatrne s miliardami rokov. Je zrejmé, že niektoré jednobunkové organizmy a asi aj vírusy boli na Zemi už pred vyše 2 miliardami rokov, no určite nemohli vtedy parazitovať na vyšších organizmoch ako je hmyz, slimáky, pavúky atď., pretože tie tu ešte vtedy neboli.
 

 

Nie je vari úchvatné, ako Stvoriteľ všetko predvídal? Najprv stvoril vírusy - a o pár miliárd rokov aj organizmy, na ktorých by mohli vírusy parazitovať a ktoré môžu eventuelne zabíjať.
 

Hovoriť, že vírus je parazit

je dosť smiešne - aj keď je pravda, že je to vec definíce. Každopádne si pod parazitom zvykneme predstavoať niečo živé. Vírus nie je živý. Je to v skutočnosti skôr jed. Aj keď je prevdou, že pod pojmom si spravidla predstavujeme nejakú viac-men jednoduchú zlúčeninu (či prvok) a to vírus tiež nie je. Vírus je totiž skôr zmesou molekúl, ktoré však majú pevné priestorové úsporiadanie, takže zmes to tiež nie je. Keďže však nemajú žiadnem metabolizmus, ani sa nevedia rozmnožovať, je to mŕtva hmota. Rozmnožujú sa totiž asi tak, ako keď v továrni na šijacie stroje omylom dostanú výrobné výkresy guľometu. Takže z toho pohľadu je aj guľomet živá hmota. Ostáva otázka, čo je potom prión - asi najlepšia odpoveď je organický katalyzátor ;) Tak isto je idiotské predpokladať, že život voľakedy dávno vznikol a odvtedy je všetko stabilné a nemenné. Je to rovnaká hovadina ako kataster pozemkov. Pozemky pohybom zemskej kôry tiež neustále menia svoj tvar. Pravda však je, že počas života jedntlivca sú tie zmeny nepodstatné - pokiaľ sa niektorý náhodou neprepadne a nevznikne diera - aj na Slovensku. Život vzniká stále. A to nielen z anorganickej hoty, ale aj kombináciou úlomkov živej hmoty. Boh ešte svoju činnosť neskončil - ako sa domnievajú cirkevníci - akurát pracuje strašne pomaly. Možno preto je našou úlohou vyvinúť umelé organizmy (ktoré nás nahradia - ako nedokonalý medzitupeň - ako uznal už aj Hawking :)
 

???

"Vírus nie je živý. Je to v skutočnosti skôr jed."- dost uboha definicia. Virus je zakodovana informacia ktorou si prve bunky vymienali informacie. Je to proces trvajuci 2 miliardy rokov. Aj v nasej DNA su ulozene informacie (viac ci menej uplne) o starych virusoch a neda sa vylucit ich ozivenie
 

virusy su zive..

a takisto pocitacove virusy su prve umele zive organizmy..
 
Hodnoť

Tak hlásim aj ja

Minule som našiel párkrát po sebe nejaký Win 32: PUP. Tak si ho tam prirátajte.
 

 

Vo všeobecnosti si myslím že o živej prírode vieme ešte stále neuveriteľne málo.
Pravdu povediac som prekvapený že pri systematickom skene vyše 200 rôznych druhov našli necelých 1500 nových vírusov. Ale vo všeobecnosti sa vírusov netreba až tak dramaticky báť. Všetky vírusy, baktérie a parazity sa postupom času vyvýjajú tak aby svojej obeti čo najmenej škodili - chcú sa rozmnožovať a preto je ich záujmom aby obeť ktorá im to umožňuje žila čo najdlhšie.
Ak niektoré vírusy zabíjajú tak je to spravidla preto že preskočili z iného druhu a ešte sa neprispôsobili novému hostiteľovi. Keby sa vírusy vyvíjali tak aby nás čo najúčennejšie zabíjali, tak je už dávno po nás.

K predchádzajúcemu príspevku:
1. Predpokladám že keby ten vírus bol doteraz neznámy tak ho nenájdeš.
2. Neviem či bezstavovec je v tomto prípade Tvoj počítať alebo OS Windows.
 
Hodnoť

vek vírusu nie je dôležitý

je dôležité, či je možné vytvoriť protilátku. Ak áno, je možné na tom slušne zarobiť. Vírus umiestniť v školách, škôlkach a peniažky sa točia. Začarovaný kruh. Vírus liek, nový vírus nový liek, vírus ..... Peniažky, peniažky ...
A ako bonus očkovanie. Ďalšie peniažky, peniažky ...
 

 

najskôr je dôležité či vírus niečomu škodí. ak nie, tak netreba žiadnu protilátku. asi by si bol prekvapený koľko neškodných vírusov v sebe máš.
 

na výber ich je 1500

takže asi si vyberú
 

Synak,

Pozeraj menej filmov, nájdi si prácu a frajerku.
 

môžeš sa zaradiť do stáda

a objednať sa na očkovanie
 

to fakt?

Táto téma je ešte živá?

Nestačila epidémia žltačky v Brezne?

Očkovanie je to najlepšie, čo nám moderná medicína dala.

Vieš, ja som ešte generácia, čo na vlastné oči videla človeka po obrne. Malá, milá asi 80 cm vysoká starenka - ako deti sme ju zbožňovali. Prvé stretnutie bol šok, ale naozaj bola milá.

Ujo zomrel v tridsiatke v ústave ako ležiak po zápale mozgových blán, pritom babka sa oňho starala, kým vladala. Ochorel ako dvojročný. Nejdem písať ako ho na chrbte nosili na kontroly k lekárovi.

Moja prateta zomrela tak, že sa v zime zadusila na saniach, keď ju viezli s čiernym kaslom k doktorovi.

Ja neviem, treba o všetkom pochybovať, ale niekedy mám pocit, že od dobroty aj psy besneju.
 

kave

Máš samozrejme pravdu!

Ale nemali by sme sa pohybovať v extrémoch - teda buď každého zaočkovať, najlepšie proti všetkým vírusom, pretože čo keď sa niečo stane (!) kontra žiadne očkovanie!

Nerozumiem, prečo je diskusia priaznivcov a odporcov očkovania taká extrémna, pretože je to otázka čisto odborná.

Máme teraz stav, že pandémie, hromadné masové ochorenia sú silne obmedzené. Treba teda riešiť štatistickú otázku, či v dôsledku očkovania neumrie alebo vážne neochorie viac pacientov, ako by ochorelo alebo umrelo bez plošného očkovania! Ak konkrétne očkovanie spôsobuje väčšie ohrozenie populácie, treba s ním prestať alebo ho obmedziť.

Ale aká je reakcia? Okamžite sa začne zo strany lekárov vyťahovať nejaký stredoveký mor a mávať s ním verejnosti pred nosom!
 

 

Stredoveký mor??? To snáď nemyslíš vážne. Choroby ktoré spomínal kave1 tu boli ešte pred 50-70 rokmi. Tak aký stredovek?

Sám uvádzaš, že otázka očkovania je "otázka čisto odborná". Tak prečo sa k tomu vyjadrujú neznalci a konšpirátori?
 

O.R.T.A.S

Každý občan sa môže vyjadriť v zmysle zákona 576/2004Z.z. v znení neskorších dodatkov, par.6 a vyjadriť informovaný súhlas alebo nesúhlas s navrhovanou liečbou, teda aj vakcináciou......

U dospelých osôb to nie je problém, preto napríklad na návrh môjho lekára ohľadne očkovania voči chrípke každý rok slušne, ale rázne tento liečebný postup, ako nevhodný pre moju imunitu, odmietam.

Problém je samozrejme u detí, kde musí jeho zákonný zástupca odsúhlasiť liečbu zaňho.

Asi som sa nevyjadril presne, moja chyba.

Pod " čisto odborným problémom" som nemyslel, že nechám plne na lekároch voliť liečebné postupy aké si vymyslia, ale že sa podnikne odborný výskum, ktorý vyhodnotí vhodnosť každej vakcíny a škody, ktoré následne po aplikácii spôsobuje.

Tu je ale trochu problém s objektivitou, lebo lekári "držia basu" a odmietajú následné reakcie na vakcíny, najmä u detí, spájať s očkovaním.........
 

Ty si iny kaliber

"rázne tento liečebný postup, ako nevhodný pre moju imunitu, odmietam"
Prečo si myslíš, že očkovanie proti chrípke je nevhodné pre Tvoju imunitu? Boli by aj nejaké dôkazy, alebo ide proste o Tvoje presvedčenie?
Moja otázka je samozrejme zákerná, pretože má jedinú správnu odpoveď: to, že očkovanie proti chrípke je nevhodné pre Tvoju imunitu NEMOŽNO DOKÁZAŤ. Podobne ako nemožno dokázať ani jedno jediné tvrdenie o "posilnení imunity" z reklám. Žiaľ, takéto tvrdenia nemožno ani vyvrátiť, pretože sú na úrovni tvrdení o existencii Yettiho alebo o prechodu Červeného mora suchou nohou.
Moja sestra je dodnes postihnutá po detskej obrne (poliomyelitíde), ja nie, pretože som sa narodil o 4 roky po nej a môj ročník už bol zaočkovaný. Poľahky si znalec vypočíta, že sme už obaja po šesťdesiatke.
My sme preočkované ročníky a až vypukne biologická vojna, ja na kiahne nezomriem. A vy ostatní si pekne posilňujte svoju imunitu - dajte si marťánkov a zapíjajte ich aktimelom.
 

fonzi

Zákon 576/2004Z.z. o liečebnej starostlivosti v paragrafe 6 nepožaduje od pacienta predložiť exaktný dôkaz ako podklad jeho rozhodnutia. Preto tvoja infantilná požiadavka dôkazu je bezpredmetná. To k právnej stránke tejto problematiky!

To, že je tvoja sestra postihnutá je smutné, ale tak isto existujú ľudia postihnutí anafylaktickým šokom po očkovaní. To je tiež smutné.

U teba preto prevládajú emócie, u mňa zdravý rozum. Ak sú obete očkovania väčšie ako obete choroby, tak je jasné, že treba buď vylepšiť vakcínu alebo očkovanie obmedziť iba na potrebnú mieru a iba na rizikové oblasti.
 

je mi ľúto Tvojej sestry,

môj ďalší ujo bol tiež postihnutý.

Rutinný skríning štítnej žľazy sa začal vykonávať až pár rokov po jeho narodení.

Milovali sme ho. Nevedel chodiť, ale stále sa smial.
Skončil v ústave, babka sa nedokázala oňho starať, a dodnes je pre mňa jeho návšteva v ústave nesmierne ťažkým zážitkom.

S hlbokým rešpektom stále hľadím na rehoľné sestry.

Je to tragédia, ak sa rodič musí dívať na svoje dieťa, ktoré je choré.
Nech máme všetci zdravé deti, či už zaočkované alebo nie.
 

už si ako moje deti :-)

Minule, keď sme šli okolo Immaculaty (morový stĺp), mi povedali: "Mami, ty máš jediné šťastie, že si prežila mor." :-)

Faktom je, že som sa narodila v minulom storočí, ba dokonca v minulom tisícročí, ale do dôchodku budem robiť ešte dosť dlho.

Dám Ti jednu dobrú radu zadarmo. Ak ešte nie si ženatý (alebo ak aj si ženatý), na otázku ohľadom veku, váhy, výzoru, vlasov svojej ženy (akejkoľvek ženy) sa odpovedá "dobre".
Nič nepokazíš ani vetou: "Nikdy si nevyzerala lepšie."
Týmto si zabezpečíš kľud pri počítači a rôzne pôžitky.

Ospravedlňujem sa za off-topic príspevok ohľadom očkovania. Tu mala byť debata o vírusoch.

Ale nemôžem si pomôcť. Toť v piatok sme boli na rutinnej preventívnej prehliadke a v nezáväznej konverzácii s našou skvelou obvodnou lekárkou (už dôchodkyňa, robila aj štátnice z detského infekčného v Prahe) som sa dozvedela o prípade mumpsu, ktorý mala v službe na pohotovosti.

Tento mumps malo dieťa z osady a rodič sa staval dosť laxne k liečbe - hej chodia do školy, šak majú iba opuchnutý krk (a hej, chodia autobusom).

Aj ja som mala mumps, bolelo to jak šľak - ale tri týždne doma boli fajn. Oveľa vážnejšie následky
sú u mužov vo vyššom veku.

V podstate si hodil návnadu a ja som sa chytila.

Ale vysvetľovať treba. Ja viem, že existujú obavy rodičov z dôsledkov očkovania, ale autizmus, ktorý je hlavným argumentom, nebol potvrdený v žiadnej štúdii.
Je to absolútna tragédia, mať dieťa s autizmom v rodine, a sama som zvedavá, čo bude nakoniec stáť za nárastom autizmu.

Nie je ani zlé ísť proti prúdu a pýtať sa. Treba pochybovať, nikto nie je neomylný, a aj medicína sa môže mýliť.
Ale fakt je ten, že už neumierajú deti na čierny kašeľ a ženy nemusia ísť na potrat kvôli rubeole.

Keby existovala vakcína proti rakovine, parkinsonovi, artritíde, demencii.... alebo hoci aj proti obyčajnej nádche, dám sa zaočkovať.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Tech