SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odhalili tajomstvá exotickej hmoty. Dostali za to nobelovku za fyziku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Podľa mojich dostupných informácii nie, lebo tie gravitačné vlny sa akosi na silu identifikovali práve s príležitosti 100. výročia zverejnenia Einsteinovej VTR.

„Objavitelia“ tých vĺn s tým na 101% počítali a to by malo byť podozrivé pre komisiu ktorá udeľuje NC.
Ale keďže vo fyzike sa už dávno nič objavného neudialo, tak je možné, že NC bude udelená za hoci čo, i za iba hypotetické, iba predpokladané gravitačné vlny.

Ale asi nie.
 
Hodnoť

 

ze za co to dostali? kukam aj po zahranicnych serveroch, ale nikto o tom nepise viac..
 

Za popis fázových prechodov v nižších

dimenziách. Kosterlitz-Thoulessov prechod je typický pre dvojrozmerný svet, myslím že boli inšpirovaní (alebo pomocou ich teórie vysvetlili) supravodičmi druhého druhu. To sú supravodivé trubice v inak nesupravodivom objeme a v reze sú to vlastne kruhové 2D častice, odpudzujúce sa s logaritmom vzdialenosti (nie 1/r ako v 3D svete).
Dnes nastal boom v oblasti tzv. topologických izolantov, za istých odmienok monovrstva kovu zrazu nie je vodivá. Preto to teoretickí pôrodníci dostali s takých odstupom.
 
Hodnoť

 

Pokiaľ Jeho vedecká svätosť, Jeho Magnificencia, Generalissimus Reálnych Vied. GRSc. Alexander JÁRAY, nedostane NC za objav neplatnosti „Princípu ekvivalencie“, dotiaľ výbor pre udeľovanie NC, bude iba na srandu králikov.
 

Keď si takto píšeš sám o sebe

v tretej osobe, tak to je na psychiatriu a nie na Nobelovu cenu.
 

 

Aj mentálny invalid, tvojho typu, má právo vyjadriť svoj, mentálne primitívny názor, bez žiadneho vecného argumentu. Ty si ho vyslovil, bez žiadneho vecného argumentu. Preto si mentálne invalidný jedinec, škodiaci spoločnosti svojimi hlúposťami.
 

 

Teraz sa udúšam hanbou, že so reagoval na názory mentálneho invalida.
 

az teraz

si to urobil ;-)
 

K+

Ba-da-bum-tssss-tsss-tsss-daaa! :) :) :) Skoda, ze Svedi neoslovili p. Jaraya, mohol nominovat p. Cudzisa...
 
Hodnoť

crosby, stills, nash

revival.. :-)
 
Hodnoť

"Ale keďže vo fyzike sa už dávno nič

objavneho neudialo..." - tak prestan citat platky ako Plus 7 dni, Pravda, Zjem aj Vlek a zacitaj sa napr. do Nature, Science atd.
 

 

Nuž, tam sa o svojich "objavoch" nedočíta. Najprevratnejšie objavy ľudstva zverejňuje trojjediný génius (Járay, koceľ, Attila v jednej osobe) zásadne na svojom blogu. :)
 
Hodnoť

 

to je haluz, z 10 resp. 11 dimenzii sklzneme na opacnu stranu do 2 pripadne jednorozmerneho sveta. Staci rozmyslat out of the box. Pripomina mi to teoriu Donalda E. Scotta z knihy elektricky vesmir, kde pripisuje energiu slnka nie len z jeho vnutorneho prostredia vdaka termojadrovym fuziam ale najma z okoliteho plazmoveho mraku plneho elektriny.
Na noci vyskumnikov som videl zaujimavy experiment. Obycajny kusok zhuzvanej vaty schladeny v tekutom dusiku levitoval pocas zmrazeneho stavu nad magnetom. Neviem sice celkom presne na akom principe, no z clanku je jasne, ze schladena hmota riadne meni svoje vlastnosti
 

 

Tu nejde ani tak o tie konrétne javy v malom počte dimenzií (podľa mňa), ako skôr o ocenenie pokroku v matematickom uchopení kvantovej teórie. Táto Nobelovka sa mi vidí z tohoto pohľadu prelomová.
 
Hodnoť

cakam a cakam

Kedy uz dostane Nobelovku Sheldon Cooper ?
 
Hodnoť

Mám higgsa, kto má viac ?

Zaujímalo by ma, jestli tým trom k objavu vystačila ceruzka s papierom (ako Einsteinovi), alebo potrebovali na to pár miliónov Eur. Niektorí vedci totiž nevedia pracovať tužkou na papieri (pod čím si treba dnes už predstaviť samozrejme počítač). A neustále požadujú milióny. Napríklad "objav" Higgsovho bozónu resp. častice (božskej častice) na LHC stál 8 miliárd Eur. A pritom ten bozón nie je až tak 100-percent istý. Lapanie nejakej ďalšej, pre zmenu "čertovej" častice bude asi stáť toľko, koľko bude stáť cesta na Mars.
 

Nuz asi to bude tym,

ze to co sa dalo objavit ceruzkou, papierom a GUMOU (ceruzku a papier bez gumy pouzivaju filozofovia), sa uz objavilo.
.
Aj hypotezy predpovedajuce Higgsov bozon sa najprv navrhli na ceruzkou, papierom a gumou.
Ale potvrdit sa dali iba nakladnym experimentom pri extremne vysokych energiach.
.
Nejedn hlupak spochybnuje investicie do vedy. Plati vsak jasny vztah medzi bohatstvom krajiny a jeho urovnou vedy a z nej nasledne technologii.
 

Huncút, nepolitizuj

ja som sa pýtal na tých troch. Asi o nich nič nevieš.
 


Najčítanejšie na SME Tech