SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fyzici možno zistili, prečo vôbec existuje dnešný vesmír (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Hmota sa môže premieňať na energiu a naopak. Takže aj keby všetka hmota anihilovala s antihmotou na energiu, nejaká hmota by z tej energie potom vzniknúť mohla, nie? Takže záhada existencie hmoty vôbec nie je záhadou.
 

 

Ak by boli všetky častice vo vesmíre len fotóny, potom nie.
 

Pre poriadok

Castice su dvojakeho typu. Castice hmoty su napr. kvarky, protony a neutrony a castice energie (nazyvane tiez kvanta energie) su napr. fotony a elektrony. Pojem castica a hmota su dva odlisne pojmy. Kazda hmota sa sklada z castic ale nie vsetky castice tvoria hmotu.
 

 

nepresne .. castice hmoty (fermiony) mas dobre, to druhe su castice INTERAKCII (bozony) .. to su castice co sprostredkuju (okrem ineho) vymenu energie medzi fermionmi (respektive vseobecne ich vzajomne interakcie) ..

hmotnost (cize energiu) maju vsetky castice - aj fermiony aj bosony (len niektore ju nemaju pokojovu - foton neexistuje v klude)
 

Elektron

Elektron je kvantum elektromagnetickej energie. Je to energia.
 

myslím, že fotón

je kvantum elektromagnetickej energie.
 

Rezignujem

Mas pravdu, hmota su castice s hmotnostou. Ja som si pod nou predstavoval len bozony. Idem spat.
 

A teda

Ked mas dva fotony (kvanta energie), mozes si z nich proton a antiproton (castice hmoty). Aj ked postup zopakujes milion krat, pocet jednych aj druhych castic hmoty bude rovnaky. Ale to sa v realnom svete nedeje. My pozorujeme ze protonov je viac a nechapeme preco. Pojem "antihmota" je zbytocne matuci, lebo napr. atom vodiku obsahuje antiproton a tiez pozitron (co uz nie je hmota).
 

 

toto su len teorie. energiu na hmotu premenit nevieme a v principe to fungovalo len raz - pri big bangu. hmotu na energiu premenit tiez nevieme - aj v zrazkach anticastic v urychlovaci vznikaju sprsky dalsich castic. aj pri atomke sa len rozdelia atomy na mensie.
 

 

"Hmota sa môže premieňať na energiu a naopak" - To je sice pravda, ale ak sa premiena energia na hmotu, vznika hmota+antihmota v pomere 1:1. A naopak, ak chceme zmenit hmotu a antihmotu na energiu, ich pomer musi byt 1:1. Zahada, o ktorej hovori clanok je prave o tom, ze ako je potom mozne, ze vo vesmire je viac hmoty ako antihmoty.
 

čo keď je to len lokálne?

proste "tu" (všade kde dovidíme) nie je celý vesmír a tu je viac hmoty a "tam" bude viac ako antihmoty ako kedysi vysvetľoval vznik homty z ničoho Euler:
0=0
0=1-1
ale aj v nekonečne
0=0 + 0 + 0+....donekonečna
0= (1-1) + (1-1) + (1-1)+.....
0=1-+1-1+1-1+1-1+1-1+.....
skúsme to prezatvorkovať
0=1+(-1+1)+(-1+1)+(-1+1)+...
a máme to:
0=1
a tomu sa fyzici čudujú.

To je možné len Keď ten rad je nekonečne spočitateľný čo náš vesmír je. Ono vlastne ten počet 1 a 0 tam je rovnaký, ale pretože je rad nekonečný a oni sa nejako prezoradili, tak je to nejaký lokálny prebytok hmoty (napr.: 1). Proste to ten BigBang značne premiešal.
 

 

pri počítaní s nekonečnami je posunutie rozvoja alebo posunutie desatinej čiarky zakázaná operácia
 

Tvoja manipulácia po odstránení

zátvoriek je matematicky nekorektná. Vabral si si to čo sa ti hodí a nick jún má pravdu. Ty si nemôžeš z nekonečného radu vybrať to čo sa ti v rozvoji hodí.
 

PS ale

kladiem si otázku či teória symetrie je dostatočne dokázaná. Inými slovami detekovali sme už antihmotu a antičastice? To nie je tvrdenie to je otázka.
 

Nekorektne operacie

Z troch nul mas sest jednotiek, ok. Potom ich je devat, porom sedem???
 

a antihmota sa nemoze premienat na ener-

giu? - elektron sa na energiu premeni (a reverzne moze z nej vzniknut) a positron nie?

podla mna plati e=m*c*c a plati to pre vsetko, co ma hmotu - aj pre casticu, aj pre jej anticasticu
...vsak, ked do niecoho nadupes dost energie a nechas ju potom zmenit na hmotu (napriklad v urychlovaci) vznikne z energie vzdy par castic: samotna "castica" a prislusna anticastica.
 

 

ak to myslis tak, ze elektron samostatne zanikne a nevznikne ziadna hmotna castica len energia, tak to mozne nie je.
 
Hodnoť

 

Nezistili preco, len mozno ako...
 
Hodnoť

Celý vesmír je informačný systém

A nie je z princípu symetrický, inak by nejestvoval. Symetriu sa snaži zaviesť antropocentrizmus. Nemáme dostatočnú predstavivosť pre viacdimenzionálne procesy.
 

 

Symetria je v tom, že niekde existuje galaxia Antimliečna dráha tvorená antihmotou a vedci v nej si myslia, že oni sú hmota a lámu si hlavu, prečo je vo vesmíre prebytok hmoty.
Nikto si o sebe nemyslí, že je antihmotný, ale že je hmotný. Preto tu máme prebytok hmoty a nie antihmoty a ani symetriu.
 


Najčítanejšie na SME Tech