SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Akty GMO: Pravda je tam vonku, vo vede (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Výborné zdroje, ešte odporúčam bádateľa a zemavek.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

A pointou toho celeho je ? Urcite tym nechces tvrdit, ze cokolvek geneticky modifikovane musi byt z principu zle a cokolvek prirodne musi byt z principu dobre (napr. je lepsia GM kukurica alebo prirodny lulkovec zlomocny ?)

Si aj proti plodinam, ktore vznikli slachtenim ? Vzhladom na to, ze prirodzeny vyber zo spolocneho predka kukurice a lulkovca zlomocneho dokazal o.i. vytvorit aj take dve odlisne rastliny, myslim, ze opat nie je zvlastny dovod slepo verit v zarucenu prospesnost prirodzeneho vyberu pre cloveka. Dalej: ak by sme dnes vytvorili umelou modifikaciou genov rastliny, ktore by sa niekedy v dalekej buducnosti mohli vyskytnut "klasickym" prirodzenym vyberom, boli by tie geneticky modifikovane zle a tie "prirodne" z buducnosti by boli "dobre" ?

Dufam, ze po takomto obsirnom uvode sa uz mozme zhodnut na tom, ze principialne: o prospesnosti / neprospesnosti rastlin pre zdravie cloveka nerozhoduje to, akym sposobom vznikol ich geneticky kod, ale cisto
len prospesnot neprospesnost vyslednej rastliny na jeho zdravie. Preto teda este raz moja otazka z uvodu: proti comu sa teda vo svojom prispevku vlastne ohradzujes ?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Svätá pravda.

Propagande netreba veriť. Stačí mať zdravý rozum. Bohužiaľ, nie všetkým sa ho dostáva.
 

cancl75,

vedel by si nám stručne vystveliť rozdiel medzi "prirodzeným" šľachtením a ako "chemicky modifikovaním" ?
Predpokladám, že základy genetiky vieme obaja, tak to môžeš vynechať.
Zaujíma ma, v čom je podľa teba rozdiel.
 

 

absolútne s Tebou súhlasím, ale presvedčených nepresvedčíš, ešte nikto napr. krátkodobou, logickou argumentáciou nepresvedčil veriaceho, že Boh neexistuje a cirkev tára drísty a ani naopak. Ale ani vývoj nezastavíš a tak isto ako cirkev musela nakoniec uznať svoje omyly, tak aj veda, či chceme, alebo nie prinesie aj v tejto oblasti pokrok, určite aj za cenu omylov, len treba ustrážiť, aby tie omyly mali čo najmenší negatívny dopad na ľudstvo a prírodu.
 
Hodnoť

 

komentar to nie je zly (napriek nejakym tym muskam co som nacrtol pri jeho "originali"), ale preco je tu dvakrat? Alebo sa niecim lisi od clanku uverejneneho o den skor?
http://komentare.sme.sk/c/2020...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

Problematiku GMO je potrebné rozdeliť do 3 bodov.

1) Škodlivosť samotných GMO pre človeka.
To sa dá jednoducho otestovať, aké je zloženie týchto organizmov. Často krát sú spomínané nezmysly okolo tejto "škodlivosti" GMO v rôznych konšpiračných zdrojoch. Ľudia si napríklad ani neuvedomujú, že samotný (modifikovaný) genóm je v ich žalúdku totálne rozložený a nemá na nich žiadny vplyv. Naopak napr. zlatá ryža má svojim zložením pre človeka len prínosy.

2) Riziko pre ekosystém
Toto je skutočný problém, ktorý ešte nie je úplne prebádaný. Masovým nasadením GMO do prírody môže dôjsť k vyhľadeniu pôvodných organizmov a nie je celkom jasné, aký vplyv to bude mať v dlhodobom horizonte. Dočasným riešením je izolácia pestovania GMO, ale to sa v masovom meradle nedá urobiť dokonale.

3) GMO ako intelektuálne vlastníctvo
V kombinácií s bodom 2. môže byť problém, ak sa GMO stanú intelektuálnym vlastníctvom (IP) spoločností, ktoré ich vyvíjajú. Evolúciou sa prispôsobia ostatné organizmy v ekosystéme (napr. škodcovia), ale ich šírenie už nie je pod ochrannou známkou. Pri zákaze reprodukcie GMO plodín z dôvodu IP a nerezistencií pôvodných plodín voči novým škodcom je tu problém.

V skratke bod 1 problém nie je, ale riziká sú v bodoch 2 a 3. V princípe tie riziká vychádzajú z podobných problémov ako pri génovej terapií na germinálnej línií, alebo ako pri nadmernom používaní antibiotík.
 
Hodnoť

strach z neznámeho

Ak vynecháme úvahy o tom že všetko riadi boh, tak aj sama príroda robí GMO.
Hovoríme tomu génové mutácie. U nás toto slovo však znamená niečo negatívne, no v skutočnosti práve mutácie, čiže zmeny genómu organizmu pomáhajú prispôsobiť sa okolitým podmienkam. Práve génové mutácie spôsobili, že sme sa z pravekých jednobunkových organizmov vyvinuli na mysliace bytosti. Teda dúfam že váčšina :-)

Zanovitým odporcom všetkého nového by som ešte rád pripomenul, že už stáročia jeme potraviny, ktoré sú výsledkom tzv. šľachtenia. To je v podstate tiež proces umelo vytvoreného genómu. A berieme to ak samozrejmosť.

Na druhej strane, vytváranie GMO treba mať pod kontrolou, podbne ako keď sa na trh dostáva nový liek, malo by sa postupovať aj s "novým" organizmom. Teda mať dobrý proces testovania a kontroly.
 

 

Triezvy nazor. Akurat si myslim, ze by sa malo postupovat omnoho prisnejsie ako pri novom lieku. Novy liek sa ti v prirode nerozmnozi a nevytlaci povodne druhy. Mam pritom obavy, ci je vobec sucasna veda schopna toto riziko potencialneho nekontrolovatelneho posunu ekosystemu spravne odhadnut. Nehovoriac o tom, ako ze keby aj bola, pri legislative a schvalovani sa bude pravdepodobne brat do uvahy az potom, ked uz moze byt neskoro.
 

 

Nie je pravda, že pri vývoji nového lieku je možné postupovať nejako benevolentne alebo menej prísne ako pri GMO. Existuje napríklad conterganová aféra (https://sk.wikipedia.org/wiki/...). Pointa bola, že pri výrobe sedatíva vznikali obe možné formy účinnej látky (tzv. enantioméry), pričom jedna z nich bol silný teratogén. A tak sa rodili deti bez rúk atď. A to aj napriek tomu, že tej škodlivej bolo zanedbateľné množstvo. Ak by bol režim izolácie len tej liečivej látky pod maximálne prísnou kontrolou, k afére by nedošlo. To platí dodnes.
 


Najčítanejšie na SME Tech