SME
Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vedkyňa: Buďte radi, že ste v strese (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

opravte si tú hrubicu v titulke

človeka to odradí od čítania
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mňa ta titulka

odradila od čítania aj bez toho. Akože Slováci neplačte ,že ste v strese je to nakoniec prospešné?
Na budúce nám napíšete ,že sa nemáme sťažovať ,že sme hladný.Pretože hladovka je prospešná.
Nebol to dobrý príklad ,viem ale s tým stresom dúfam len vtipkujete ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mozno ak by si si clanok precital nieco by si sa dozvedel. Ale ved ok, ostan ignorantom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nevieme?

Ako prvý prišli na to...
má byť: Ako prví prišli na to...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím. Minimálne raz mesačne ich upozorňujem na gramatické a iné chyby. Do redakcií nastupuje generácia novinárov - nedoukov, hoci s VŠ titulom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Co uz

Nyekedi pravopys pokulhava ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mládenci gramatici,

keby ste prečítali článok celý a nielen nadpis, dozvedeli by ste sa, že stres z vecí ,ktoré nedokážeme zmeniť je škodlivý. Výber novinárov nedokážete zmeniť. Bacha aby Vás nerozdupal mamut.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Naopak. Tie gramaticke chyby su umyselne, lebo v sme poznaju slovakov, a slovak nema nic radsej ako si pohundrat:), a teda sa sem bude vzdy vracat:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naj je aj tak

"podobizeň s lovcom mamutov". Ak človek, živiaci sa slovom, nepozná rozdiel medzi podobnosťou a podobizňou, je určite absolventom pomocnej novinárskej priemyslovky v Novej Sedlici. A člen SSP - Strany slovenskej priemernosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Majú základné vzdelanie?

Bolo by fajn, keby SME zamestnávalo ľudí, ktorí majú ukončené aspoň základné vzdelanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keď ma stresuje šéf

mám utiecť alebo zabiť?
Ale vážne - stres môže byť aj prospešný, aj škodlivý. Vyburcuje nás k lepším výkonom, ale zlý je chronický stres, ako sa píše v článku. Okrem toho stres je psychický a fyzický. Dnešný civilizovaný človek má priveľa duševného stresu a primálo fyzického, preto je dobré striedať to - pravidelne si ukľudniť psychiku a trocha sa zničiť pri nejakom fyzickom výkone.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Môže pilulka prepísať pamäť?

Profesor Heretik zistil, že až 40% populácie SR vykazuje znaky depresií.
Je to dôsledok, ktorý je spájaný so stresom.

Rozsiahle štúdie Adverse Childhood Exeriences (ACE) vedené Felittim ukázali, že rozvoj chorôb rozvíjajúcich sa po niekoľkých desiatkach rokov je spojený so zážitkami dieťaťa zhruba do dvoch rokov.

Merania v Kalifornii preukázali, že až 61,7% populácie je zasiahnutých s dôsledkami ACE.

Afektívna neurobiológia Panskeppa preukazuje, že v subkortikálnej oblasti máme sedem geneticky naprogramovaných základných afektov z ktorých sa pod vplyvom vonkajších stimulov vytvárajú najprv emócie potrebné pre reguláciu fgyziologických procesov dieťaťa a následne sa vytvárajú emócie, ktoré riadia organizmus v jeho sociálnych vzťahoch.

Práce Allana Schora umožnili novým spôsobom prepracovať Bowlbyho teóriu väzby a ukázať ako je dôležitý vzťah matka - dieťa počas prvých troch rokov vývoja dieťaťa s dopadom na zdravý alebo porušený vývoj mozgu, ktorý ak je porušený, prejavuje sa poruchami laterality mozgu, poruchami spojenými s vývojovou traumou.

Polyvagálna teória Porgesa poskytuje pomerne elegantné vysvetlenie stresových reakcií organizmu a hlavne umožňuje vysvetliť aj také skutočnosti, akými je nízka hladina kortizolu pri posttraumatických poruchách a astme.


Informácie o zážitkoch sa ukladajú už od tretieho trimestra v procedurálnej pamäti a spolu s emočnou pamäťou tvoria základ pri riadení fyziologických procesov dieťaťa.

Úspešnosť výchovy je potom v tom, či dieťa reaguje na rovnaký vonkajší podnet ako na podnet, ktorý je potrebné preskúmať, alebo ho vníma ako podnet, ktorý v ňom vzbudzuje obavy, alebo výchova spôsobila, že dieťa vníma podnet ako život ohrozujúci.

Nastavenie jednotlivých reakcií organizmu je možné merať cez parametre biofeedbacku, kde rozhodujúcimi parametrami sa javí respiračná sínusová arytmia, nazývaná aj ako vágový tón. Porges ukázal, že u cicavcov sa vyvinula špeciálna časť vágu - ventrálny vágový komplex (VVK), ktorý , pokiaľ je aktívny zabezpečuje, že organizmus je v stave homeostázy a nespúšťa stresové systémy bojuj/utekaj/zamrzni.

Sú to parametre ako je frekvencia tepu srdca a variabilita srdcového rytmu, ktoré určujú aktivitu VVK , pričom výška vágového tónu je priamo úmerná tolerancii organizmu na stres.

Endokrinný systém sa následne pod opakovanými zážitkami nastavuje a fixuje celý systém, či už je to v podobe frekvencie srdca, frekvencie dýchania a ďalších parametrov.

Klasická otázka - čo je príčina a čo je následok sa zdá, že sú to skôr opakované zážitky malého dieťaťa, ktoré nastavujú endokrinný systém.

Na experimentoch hypnózy a merania parametrov biofeedbacku je krásne vidieť ako externou reguláciou terapeuta je možné počas sedenia zmeniť parametre a dosiahnuť stavy relaxovaného organizmu so zaujímavými zážitkovými efektmi popísanými Jungom a Wilhelmom v publikácii Tajomstvo zlatého kvetu.

Je zrejmý priamo úmerný vzťah medzi stresom a rozvojom organických chorôb. Hľadanie spoločného základu pre rozvoj chorôb môže byť spojený s vyjasnením si akými mechanizmami narúša spustenie stresoveho systému bežné fyziologické procesy organizmu akými sú zažívanie potravy a práca imunitného systému - dva základné systémy určené pre dlhodobé prežitie organizmu.

Logika nakoniec vedie k záveru, že je to dvojica - nedostatočne vyvinuté štruktúry mozgu a disregulácia riadenia priepustnosti steny tenkého čreva, ktoré vytvárajú predpoklad na spustenie osi : zápal- alergia- imunitné - chronické choroby.

Je ťažko si predstaviť, aby pilulka zmenila nastavenie stresového systému fixovaného v pamäti.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech