SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Človek nie je jedinečný, paranoidné sú aj havrany (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nuž, nazvať to paranoiou...

Podľa mňa je to proste súčasť komplexnej stratégie prežitia. Oveľa komplikovanejšie veci stvárajú mnohé tvory. Napr. niektoré vtáky sa pretvarujú, že sú zranené, akoby sa plazia preč od hniezda s mladými a potom v poslednej chvíli zdrhnú. Ako by sme to pomenovali s ohľadom na ľudské vlastnosti? Klamárstvo? Pretvárka? Neúprimnosť? Hranie na city? To by bol asi nezmysel.
 
Hodnoť

 

Určite viaceré zvieratá sú toho schopné a sú nám oveľa podobnejšie ako sme si donedávna pripúšťali. Kto má nejaké doma, vie o tomsvoje. :-) Zaujímavé je napr. aj to, ako si zvieratá ľudí pamätajú, napr. vtáky si zapamätajú toho, kto im dáva jesť, ale aj toho, kto im ublížil a vedia sa naňho "uraziť" a nebavia sa s ním. Ale aj sociálne správanie vtákov je v mnohom podobné ľudskému, napr. niektoré druhy vtákov chodia navštevovať svojich rodičov aj po rokoch.
 

 

A napr. vrany nosia ľuďom aj darčeky, ak ich kŕmia. Ďalšia zaujímavá vec je ako zisťujú dôveryhodnosť ľudí. Niekde položia nejakú lesklú nápadnú vec a sledujú, či im to vezmete.
 
Hodnoť

A skutočne ide o havrany?

Veď na tom ilustračnom foto je zobrazený krkavec.
 


Najčítanejšie na SME Tech