SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

2050, 2100 a 2200: Predpovedali, ako bude vyzerať svet budúcnosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Smutna uducnost

Neviem ci na tom najst nieco fascinujuce - podla mna - ak by sa vyvoj nasho sveta uberal tymto smerom - tak nas caka velmi smutna a temna buducnost. Synteticki ludia? Stroje ktore preberu kontrolu nad svetom? Ludia ktori budu viacej nebiologicki ako biologicki? Teleptia napriec svetom? Seriously je toto to kam sa chceme dostat? To aby clovek dufal ze sa toho nedozije :/
 

 

Keby niekto popisal cudzimi vyrazmi dnesny svet niekomu spred 100 rokov, myslim ze by sa na to pozeral rovnako :)
 

Ja zase myslím že za tých 100 rokov

sa toho až tak veľa nezmenilo. Prvé rádio začalo vysielať už v roku 1906. Prvé lietadlo vzlietlo v roku 1903. O využívani rakiet na lety do vesmíru písal Ciolkovski už v roku 1903. Takže až toľko cudzích výrazov by si nepotreboval. Že sa za 100 rokov tieto zariadenia zdokonalia, do lepšej podoby až také prekvapenie nie je. Aj že po prenose zvuku sa časom bude prenášať aj obraz, sa tiež dalo čakať. V medícine napríklad sa pokrok urobil, to je fakt, vynašli sme penicilín, ale prispôsobili aj baktérie, stali sa voči antibiotikám rezistentné a sme pomaly tam kde sme boli. Niektoré neduhy sa odstránili, objavili sa nové. Dokonca obyčajné plodenie detí sa stáva problémom. Takže aký je to pokrok? Skôr to pripomína začarovaný kruh. Zober si, že v roku 1957 vzlietla 1. raketa, a o 12 rokov stal prvý človek na mesiaci. To bol veľký skok, ale odvtedy za 46 rokov už iba také drobné krôčky. Ja som skôr skeptický, myslím si že skôr ako sa rozvíjať do týchto extrémov uvedených v článku, bude problém udržať si aspoň to čo máme dnes. Nejaké nové technické hračky, možno pribudnú ale podstata problémov ľudstva sa nijak revolučne nevyrieší.
 

 

Dnes máme prostriedky na riešenie problémov ľudstva, ktoré boli v stredoveku.
Máme antibiotiká proti chorobám, vyspelú výrobu potravín proti hladu, ľudské práva proti zneužívaniu ľudí, filozofiu a vedu proti náboženskému fanatizmu. So stredovekými problémami by sme si teda hravo poradili.

Lenže prišli problémy, o ktorých sa stredoveku ani nesnilo: Prezumpcia neviny zabraňuje trestať zločin, klimatické zmeny hrozia novou apokalypsou, sme totálne závislí od energetických zdrojov, bojíme sa o veľryby a koraly, máme zbrane hromadného ničenia schopné zničiť ľudstvo, sociálny systém štátneho zabezpečenia sa dostal do slepej uličky a topíme sa v odpadkoch, vrátane plastových a rádioaktívnych.

Žiadna doba nevie vyriešiť tie "svoje" problémy ľudstva.
 

Všetko zhruba správne, ale

totálna závislosť od energetických zdrojov tu bola a bude, počnúc vznikom prvej baktérie bez fotosyntézy. Ak berieš energiu na prežitie z externého (mimotelného) prostredia, si totálne závislý. A to nevyrieši asi ani jadrová fúzia, len sa zmení level.
 

 

Myslel som "závislosť od nie voľne dostupných energetických zdrojov". Na náš spôsob života nestačí nazbierať v lese drevo a zapáliť. Napríklad sme závislí od elektriny, ktorú vyrába niekto iný inde, spôsobom, ktorý neovládame.

To je nový fenomén v histórii človeka, ktorý pred vznikom elektriny neexistoval. Lojovú sviečku či lampu si dokázal každý vyrobiť svojpomocne.
 

 

Nepovedala by som, že sme si s nejakými problémami hravo poradili, stále sme len na ceste a stále sa ich len snažíme riešiť. Antibiotiká - áno, ale na ne vzniká rezistencia, preto vývoj v oblasti liekov musí stále pokračovať. Nehovoriac o tom, že užívanie liekov má významné štatistické miesto v príčinách úmrtí. Medicínu dnes chápeme zle, vyrábame umelé orgány, lieky, ktoré sú jedmi a je to často malý rozdiel v dávke, čo rieši ochorenie a čo už zabije aj nás. Pritom choroby majú oveľa komplexnejšie príčiny. Nemocnice sa však čoraz viac podobajú na fabriky, kde nevidia človeka, ale nejaký jeden orgán, ktorý opravujú, tak biológia nefunguje. I keď sa mnohé darí riešiť, nemyslím, že takýto smer je optimálny. Je to akoby sme boli roboty už dnes. Potraviny - áno, dokážeme ich vyrábať - ale za cenu, že likvidujeme svoje životné prostredie chemikáliami, splodinami zo živočíšnej výroby, ničíme pôdu, na ktorej už pomaly nič neporastie, ničíme vodu, vypaľujeme lesy, viď. Indonézia, trápime zvieratá a to všetko s výsledkom, že väčšina ľudí hladuje. Nehovoriac o tom, čo všetko do tých potravín pridávame, aby sme zase len zamestnali medicínu. Veda, filoztofia, to sa rozvíjalo už v stroveku, v starom Grécku mala filozofia inú úroveň, a napriek tomu ich zhltlo obdobie temna, to sa nám tiež kedykoľvek môže stať, pretože keď majú ľudia z čohokoľvek strach, podriadia sa fanatickým vodcom a ideológiám, ktoré ich majú zachrániť. Takže ťažko povedať čo bude. Myslím si, že žiadny pokrok vo vede, technike, už vôbec nie samotná ekonomika, nespasia ľudstvo, ak sa zároveň nebude posilňovať to, čomu sa hovorí ľudskosť. Súhlasím s výrokom Dalajlámu: "Naša planéta nepotrebuje viac úspešných ľudí, zúfalo potrebuje tých, ktorí tvoria mier, liečia, obnovujú, rozprávajú príbehy a milujú všetko živé."
 

 

Na rozdiel od dalajlámu som presvedčený, že keby bolo na Zemi viac "tých, ktorí tvoria mier, liečia, obnovujú, rozprávajú príbehy a milujú všetko živé" , tak by nastala taká populačná explózia, ktorú by naša morálka neprežila.
Dobrých ľudí sa síce všade veľa zmestí, ale Zem má svoje limity.

Keď nemá životný priestor, potravu a vodu, je človek schopný robiť hrozné veci, aby ich získal. Zem potrebuje v prvom rade úspešných ľudí, ktorí posúvajú hranice technologického pokroku k novým obzorom. Až potom môžu prísť tí "morálni" dalajlámovia, ktorí ich kritizujú.
 

 

Cynik by povedal, že naša planéta nepotrebuje žiadnych ľudí.
 

 

Z perspektivy dnesneho cloveka sa skutocne javi, ze sa toho az tak vela za poslednych 100 rokov nezmenilo. Z perspektivy cloveka spred 100 rokov by to vyzeralo inak :)
 

Makerrrrr

neboj sa, väčšiny z toho sa nedožiješ nielen ty, ale ani tvoji pravnuci.
"Poručíme větru, dešti" tvrdili síce komunisti, ale očividne nie sú jediní, ktorých nadúvala pýcha nad tým, čo si mysleli že bude v ich možnostiach.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

v druhej polovici 22. storocia sa lucia budu dozivat 200 rokov. to znamena ze sa toho dozijeme my! :D
inak nemyslim si ze z kultury Europy sa vytrati akekolvek nabozenstvo, 2000 rocna tradicia bude mat este dlho momentum. pamiatky, literarne, umelecke diela atd. tu predsa budu nadalej
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

To bude

S ohladom na preludnenie je možny aj pridelovy system na potraviny a energie, konzumerizmus bude potlačeny
 
Hodnoť

Prognóza

Ešte zabudli napísať, že na konci 21. storočia sa dokončí diaľničné spojenie Bratislavy a Košíc, zavedie sa elektronická zdravotná karta a priemerná dĺžka života sa zvýši tak podstatne, že sa ľudia budú dožívať dôchodkového veku, následkom čoho skolabuje celý sociálny systém:-)
 

ale výhodou pre Slovákiu bude,

že stále tu bude vládnuť strana Zder
 

 

A všetci jej členovia budú úplne syntetickí a tým pádom budú konečne mať aspoň elementárnu inteligenciu:-) Som optimista.
 
Hodnoť

Singularita

Znamená, že rozhodovať budú stroje a tie nás nebudú považovať za potrebné, takže rozhodnú aj o nás, definitívne.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Tech