SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jozef Masarik: Oscilácie neutrín môžu odhaliť tmavú hmotu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ak žiarivá

hmota predstavuje len 4 percentá z hmoty vesmíru tak neutrína by azda nemali byť zriedkavým javom. Mám pocit že čo sa týka tmavej hmoty veda je len na začiatku.
 

 

Neutrína nie sú také zriedkavé... skôr naopak. Problémom dlho bolo, že práve procesy, pri ktorých neutríno reaguje s inou hmotou sú zriedkavé. A to až tak, že potrebujeme obrovské nádrže s hektolitrami kvapaliny, s neskutočne veľkým množstvom atómom vo vnútri, pričom do nich každú sekundu prúdi obrovitánske množstvo neutrín, ktoré pochádzajú hlavne zo Slnka a prechádzajú celou Zemou (!) a aj tak len pár zrážok na prstoch jednej ruky ostane zaznamenaných. A to dokonca z troch "druhov" neutrín sme pôvodne vedeli takto zaznamenať len jeden. To bol jeden z dôvodou, prečo sa pracovalo na teórii oscilácie neutrín.
Ale súhlasím s tým, že ohľadom tmavej hmoty sme na začiatku :)
 
Hodnoť

 

Prečo sa k fyzikálnym témam vyjadruje vždy len prof.Masarik? Len ob vydržal, alebo nemáme aj iných?
 
Hodnoť

Okamih východu a západu slnka

Mám neisté informácie, že sa v tejto oblasti robia pokusy v okamihu východu a západu slnka v reakcii na práve spaľovaný biologický materiál v prostredí katzlyzátora medi alebo zlata.
 
Hodnoť

 

Veľmi pekná kniha o histórii fyziky neutrín je táto: http://www.amazon.com/Neutrino... Ak si prídete po ňu na matfyz, môžem Vám ju požičať (samozrejme treba vedieť dobre po anglicky).
 


Najčítanejšie na SME Tech