SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Atlantický oceán prepláva prvá loď bez posádky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

MARS stavajú vedci ...

:)) Zase perla od redaktora zo SME. Ze "vedci". Je to technicky personal, ktory podla nejakych predstav sklada dokopy suciastky, pristupne na trhu. Na to netreba mat univerzitu, aby take nieco si niekto postavilo v dnesnej dobe. Poznam mladikov, ktori na strednej skole si vytvorili takyto projekt, postupne ho dosolichaju ... bez vedeckeho titulu. Mozno, ti "vedci" maju nieco navyse: oficialnu komunikacnu siet z peniazi univerzi, co je vsetko, co robi z projektu "vedecky" ... Hahahah. Neblaznite sudruhovia v SME!
 

V pohode

Mne pisálek vymazal kompletne celý komentár kde som písal to isté čo ty.
 

asi to budu vedci,

ked sa na tom spolupodielaju vedci z Plymouth University, sudruh.
 

tak ste im to dali ...

Takže páni, tradične ste si deštruktívne ponadávali na SME (nemám nič proti kritike ako takej, ale mala by byť konštruktívna) a urobili ste s Fakulty vedy a techniky Plymouthskej univerzity stredoškolských lodných modelárov, ktorí zo závidených univerzitných peňazí šolíchajú svoju amatérsku hračku.

Osobitne dymazkomina nasrdí ešte viac, keď mu pripomeniem, čo všetko tá "stredoškolská" hračka bude robiť:

"The vessel will conduct all manner of meteorological, oceanographic and climate data gathering and research. It is intended to house one or more modular payload bays, much like a Space Shuttle, into which a diverse range of mission equipment will be fitted to support the various research tasks. Equally important, we will be conducting research on renewable energy and propulsion systems for marine vessels, research on the software for automated and autonomous operations for extended duration, advanced satellite communications and co-operative behaviour between nested automated and autonomous vehicles operating below, on and above the water simultaneously. We'll also be looking at data harvesting issues - how to know when something is significant enough to alert the scientists at mission control in Plymouth (UK) and Plymouth (USA) and perhaps 'goal oriented programming' to create dynamic mission plans that better serves the scientific goals of a specific mission without significant human intervention through direct operation of the Mayflower Autonomous Research Ship." http://www.shuttleworthdesign....

Nuž ale dymzkomina pozná takých stredoškolákov, možno ich to aj sám učil, čo také niečo urobia ešte lepšie, len nemajú peniaze, lebo tie im zobrali tí "vedci" na univerzitách. Tu už priam rezonuje osobná závisť, zatrpknutosť, pocit nedocenenia, nevraživosť. A ešte červené súkno pre dyma: automatizované plavidlo bude robiť zber (aj) klimatologických údajov ...

A ešte niečo. Na západ od nás sa nerobí až taká hrubá deliaca čiara medzi vedcov a technikov. Komplexné projekty tohto typu si naozaj vyžadujú spoluprácu širokého tímu ľudí: od vedeckých teoretikov, ktorí na papieri navrhnú výskumnú časť projektu až po tých radových praktických technikov, ktorí podoťahujú posledné šróbky. Preto aj Fakulta vedy a techniky. Dymzkomina podľa vlastných rečí síce momentálne praktizuje čosi na pomedzí vedy a techniky v Kalifornii, ale keďže je staršieho dáta výroby, tak túto postsocialistickú mentalitu a rétoriku si tam zobral so sebou.
 

perpetuum v mobile,

ten text nemozes davat v anglictine, sudruhovia len po rusky... :D
 

Hus zagagala ...

Mozno, na Slovensku na takychto projektoch krv potia tvoji "vedecki" (pardon, akademicki) pracovnici, ale tu v USA su to stredoskolske projekty ... Vidim, ze ta nasrdia vsetky moje prispevky, ale nemaj boj, mam dostatok (viacej, ako ty) skusenosti, ako sa robi "veda" na univerzitach. ked tam najdes zo sto, jednu ozajstnu kapacitu, klobuk dole ... Ktory si ty z tych 99? Obsluzny personal?
 

no je to anglicky, ale skúsim

Prípadne si to hoď to translátora:
"An Atlantic crossing could take as little as 7-10 days with optimal wind conditions but what's important is that it could take 7 - 10 months if we so choose, so that the ship could collect voluminous data for ongoing analysis by shore based teams of scientists and not worry about refuelling, or re-provisioning, or illness.....or loneliness. It is optimized to be AT-SEA supporting science, not racing across the Atlantic, however speed will be useful when the MARS needs to head to remote areas of the globe and again, collecting data all along the way!"

Tak na takúto misiu by si švočkári bez podpory tatkov netrúfli. Asi aj preto, že na takéto ciele treba komplexnejšie myslenie a trochu vyspelejší mozog. Asi aj preto misie a vozítka na prieskum okolitých planét nerobia leteckí modelári vo veku 16-19 rokov.
Niektorí technici s mentálnou vyspelosťou teenagera ale majú celoživotný problém - nenaplnené ambície. Chceli kedysi hovoriť do vedy, ale niekto ich kopol do zadku a teraz majú z toho doživotnú traumu. S jedným podobným som už mal česť podrobne diskutovať inde. Bolo to plus mínus to isté čo s tebou.
A s mojou afiliáciou si nerob starosti. Si mimo a ja už dávno nemám s univerzitami ani akadémiami nič spoločné. Som voľný pozorovateľ a zberateľ. Už som si ťa dal do zbierky, ale zbieram aj iné exempláre, príbuzné, tak si zase tak nefandi, že som fokusovaný len na teba.
 
Hodnoť

 

A čo znamená v tej skratke zvyšok - ARS ?
Tí čo prišli loďou Mayflower boli Otcovia-pútnici. Pútnici sú intergalaktická rasa z románov bratov Strugackých.
 

 

Podla mna to skôr bude najala česká folková kapela.
 

 

M-ARS(E) ;-)
 
Hodnoť

Katamarany su uzasne

Moj oblubeny je ten Costnerov ... :)
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť

 

V oceánoch pláva kdejaký plastový odpad. Pár kilogramov viac nespôsobí nejakú zásadnú zmenu pomerov.
 


Najčítanejšie na SME Tech