SME
Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Google zbieral inteligenciu z filmových dialógov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak Google nechce nafukovať nejakú direktívno-technickú mentalitu do nadmerného a ahistorického rozsahu, mohol by začať vysvetlením svojho pracovného pojmu emócií, od ktorého sa negatívne vymedzuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

..

To je také všelijaké, keď sa píše o tom, čo vraj bude ako fungovať v budúcnosti. Vyzerá to potom asi ako reklama a obal, ktorý sa dobre predáva, ale samotný produkt je už na tom inak. Samozrejme, niečo na tom systéme môže byť reálne, nepopieram.
"Doposiaľ sa však nepodarilo vyvinúť taký systém, ktorý by dokázal diskutovať so zručnosťou živého človeka."
Áno, tieto ľuďmi vytvorené počítačové systémy/programy sa dajú použiť všade tam, kde nie je nutný živý človek, vedomie, myseľ, rozhodovanie, sloboda, pocity a pod. Umelá inteligencia je neživý, nevedomý systém bez slobody, pocitov, potrieb, záujmov a pod. Povedzme si to na jednoduchom príklade - na antivírovom programe. Zadáte v ňom napr. "spusti kontrolu" a program automaticky začne kontrolovať, či sa v danom systéme nenachádza vírus a pod. Nezačne premýšľať, nezačne sa rozhodovať, nemôže povedať "nie" a pod., proste automaticky spustí analýzu, vykoná príkaz programu. Je to neživá, nevedomá entita vytvorená ľuďmi, sofistikovaná, obsahujúca algoritmy, databázu a pod. Na druhej strane tam, kde je nutný živý človek, myseľ, pocity a pod., kde nestačí "robot", tam sa umelá inteligencia nebude dať využiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Filmovo zaťažené...

Napr,. televízia (keď ide o filmy...) je vraj okrem iného masový hypnotizér a filmové dialógy môžu byť zaťažené na túto kvalitu či zdanie jej poriešenia alebo reflexie v zvýšenej miere (každý divák mán byť spokojný pokiaľ možno...). Ešte pred zavedením internetu existovali takí pokračujúco bullyingujúci ľudia, ktorí v rámci toho súčasne vedeli byť nejakými prípravnými hypnotizérmi - trochu inak nad jednotlivcom a inak nad kolektívom pod nátlakom či nejakým pomocným človekom. Televízii podobné firmy by si asi mali dávať pozor, aby sa internetová firma nestala pomocou obrazovky s kamery iba niečím na spôsob 1984. Úžasne komplikované prezentácie sledovacích a pod. aktivít na internete (ak sú reálne funkčné), zvýšený tlak na ochranu duš. vlastníctva (ak porovnáme napr. najnižšiu leg. cenu nejakého OS a prípadné ilegálne používanie iba fontov z neho či ich sólové zakúpenie plus možná pokuta), prípadne dávnejšie podozrenie z terorizmu nejakého zahr. islamského duchovného, z ktorého 10000 elektronických kníh niekto hľadal v niektorých príkladoch citáty na podporu terorizmu.. na internete či v interakcii s počítačmi je takmer úplne každý a tesnejšie bude napokon aj pre korporácie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech