SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Táto diskusia je moderovaná. Nové príspevky sa zobrazujú až po schválení moderátorom diskusie. Viac informácií

Tmavá energia môže vyriešiť astronomickú záhadu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

To je pekne, ale tymto ...

nedali odpoved na zakladnu otazku, odkial pochadza. Je to iba mapovanie niecoho podla doteraz meratelnych ucinkov, ale neodpoveda na zdroj, povodcu tejto energie. Inak Hawking vo svoje knihe o "Kratkej historii casu" ma pekne ilustrovanu "mapu", o ktorej sa tu pise, dokonca uvadza graf, kde vynasa rychlost hviezd v zavislosti na vzdialenosti od stredu Galaxie a poukazuje na rozdiel medzi vypoctami podla newtonowskej gravitacie a za predpokladu tmavej hmoty/energie ...
 
Hodnoť

Iba mala poznamka k tejto vete:

"Prítomnosť kozmickej odpudivej sily by dokázala vysvetliť problém chýbajúcich trpasličích galaxií.

K vzniku tohto fenomenu vobec nie je potrebna odpudiva sila. Staci, ak tmava hmota / energie zoslabuje gravitacne pole obrovskych kozmickych objektov a to vedie k tomuto efektu. Zoslabenie gravitacneho pola medzi galaxiami tiez produkuje rychlejsie rozpinanie, co moze mat silny vplyv aj na odhad "veku" Vesmiru. Niektore teoreticke uvahy su o ucasti neutrin na toto zvlastne chovanie gravitacie. Tie su tazko pozorovatelne, asi aj preto vieme o ich posobeni v kozmickych rozmeroch velmi malo. Niektore studia sugeruju, ze tmava hmota je asi v zakladoch tvorena neutrinami. ...
 

Neplet si tmavu hmotu

s tmavou energiou. Robis to aj v predchadzajucom prispevku
 

Bud si isty, ze nepletiem ...

Ked aj nizsie vytykas niektorym, ze E=mcc. Rozdelovat vsak tieto pojmy je chybou, lebo si protirecis s tou vytkou. Ekvivalencia hmoty a energie plati.
 

ale veď

tmavá hmota nezoslabuje gravitáciu. Tmavá hmota gravitačne pôsobí rovnako ako normálna hmota. A že je tvorená neutrínami - to je logická hypotéza, ktorá sa ponúka sama, ale moderné názory sú skôr proti.
 
Hodnoť

 

...Ak by však platil polomer, aký výskumníci vyrátali na Mliečnu cestu, mohlo by to odpovedať na inú dávnu astronomickú hádanku. Tou je otázka, prečo sa v okolí našej galaxie nachádza menej trpasličích galaxií, než naznačujú naše modely.

Mne to začínajú takéto úvahy naznačovať, že začínajú skôr odpovedať, alebo potvrdzovať teórie MOND
http://en.wikipedia.org/wiki/M...

Ale to by museli asi prijať že posvätný gral súčasnej fyziky eisteinová VTR neplatí všeobecne, ale iba lokálne.
Možno stačí ak E=mc^2 neplatí úplne pre neutrína.
A tak možno preto ten chaos, podobne to prežívali v stredoveku, keď sa nevedeli zmieriť z myšlienkou, že Zem nie je stredom vesmíru.
 

VTR nie je vobec, ale vobec

o E=mcc. Niektori tu splietate piate cez deviate.
 

O čom je teda tmava hmota a tmava

energia? Zistilo sa že 96% hmoty nechápeme a nevieme z čoho sa skladá.
Vie sa iba o tom že tmava hmota a tmava energia sa neskladá s hmoty na základe atómov.
Teda VTR sme prijali na neúplnej znalosti o 4% hmoty skladajúcej sa s atómov.
Ak by aj Eistein nepochyboval o Newtonových vzorcov gravitácii, nikdy by nestvoril VTR.
Sám Eistein sa dostal do konfliktu s kvantovou teóriov. Je známy jeho výrok,...Boh nehrá kocky!...
Aj náš teoreticky fyzik Martin Scholtz na blogoch
http://scholtz.blog.sme.sk/c/2...
popisuje pekne o nezlúčiteľnosti VTR a kvantomej teórie aj pre problémy so vzorcami hybnosti.
Penrose splupraconik Hawkinga na teóriach čierných dier brilantný fyzik a matematik ma tiež zvláštné nápady, že naše informácie sa vo vesmíre ani po smrti nestrácajú.
http://en.wikipedia.org/wiki/R...
Asi to vypadá že sa pridal na stranu teórii o holografickom vesmíre.
V kozmose som čítal teórie že náš vesmír vznikol kolapsom štvordimenzionálnej hviezdy a zhoduju sa s nameranými výsledkami satelitu Plank údajne na 95%.
Málo informácii o alternativnych teóriach pre verejnosť. Propaguje sa VTR a Veľky tresk skoro ako jedina neotrasiteľná pravda, posvätné grály.
Nechcem ďalej unavovať.
 

Nic zvlastne na tej MOND teoorii nie je.

Zalezi na tom, z coho pochadza gravitacne posobenie na jednotlive "elementy=hviezdy" galaxii. Kedze galaxie maju rotacny tvar, v hrubom (pre jednoduchost uvahy) priblizeni centralne homogenne rozlozenu hmotu, pozostavajucu z miliona, ci z miliard hviezd, na kazdu hviezdu (vzhladom na rozmery galaxii -> hmotny bod) bude posobit centralna sila, umerna ~1/sqr(R), kde R - je vzdialenost od centra galaxie. Pre zjednodusenie tiez predpokladajma, ze galaxia ma gulovy tvar. Na rychlost obiehania hviezdy okolo centra galaxie nema vplyv, ci vo vnutri gule s polomerom R ako je gulovo-symetricky rozlozena hmota M=M(R). Moze byt "zahustena" do bodu, moze byt rozlozena podla nejakej funkcie, v zavislosti na R. Plati to pre vsetky hviezdy vo vzdialenosti R. Tiez, vzhaldom na obrovsky rozdiel v pomere medzi gravitaciou k centru galaxie a gravitaciou medzi hviezdami, zanedbajme gravitacnu interakciu medzi hviezdami (kedze ich spolocny ucinok je vlastne ta centralna sila, posobiaca na hviezdu v R. rychlost obiehania okolo centra bude v=sqrt(G*M/R), nezalezi na tom, ake mnozstvo hviezd sa nachadza v galaxii vo vzdialenosti r>R od centra galaxie (aplikacia Gaussov zakon na gulovo symetricke rzolozenie hmoty!). Ak ziadne hviezdy, ci "tmava hmota" sa nebude nachadzat mimo gulovej plochy s R, okrem sledovanej hviezdy, tak rychlost orbitujucej hviezdy bude v=sqrt(G*M/r), klesajuca. Vychadzajme teraz z najjednoduchsiehoo predpokladu, ze v galaxii hustota rozlozenia hmoty je konstantna. To vedie k zisteniu, ze pri polomere R celkova hmoata, obsiahnuta v takejto gule bude M(R)=(4*Pi*hustota*R^3) /3 (kde R^3=R*R*R). Dosadenim do vztahu pre rychlost dostaneme: v=R*sqrt(4*Pi*hustota*G/3), teda orbitalna rychlost kazdej hviezdy na vzdialenost R od centra bude narastat s vdialenostou - toto vobec neprotireci klasickej newtonovskej teorii dynamiky. Praveze, meranim rychlosti hviezd v galaxiach mozeme ziskat nejaky pohlad na to, ako je hmota galaxie rozlozena. Prirodzene, to rozlozenie hmoty galaxie nebude homogenne, ale sa bude znizovat od centra galaxie, ale rychlost vzdialenejsiech hviezd takto vzdy bude vacsia, akoby sme uvazovali celu hmotu galaxie sustredenu v okoli centra. Z tvaru rozlozenia rychlosti hviezd v zavislosti na ich vzdialenosti od centra sa moze lahko urcit, ako je hmota (aj neviditelna) v galaxiaxh rozlozena ... Prirodzene, toto je velmi jednoduchy pohlad na vec, bez uvazovania o relativistickych efektoch a inych fyzikalnych zalezitosti. Chcel som iba poukazat na to, ze zistovanie rozlozenia hmoty nie je az tak zlozite, ak dokazeme merat rychlost pohybu objektov v takomto systeme.
 

Všimol som si že tiež reagujete na

problém záhadných neutrín...
...Tie su tazko pozorovatelne, asi aj preto vieme o ich posobeni v kozmickych rozmeroch velmi malo. Niektore studia sugeruju, ze tmava hmota je asi v zakladoch tvorena neutrinami. ...

Ja podozrievam neutrína s niečoho iného. A preto moje záhadne vety...Možno stačí ak E=mc^2 neplatí úplne pre neutrína...

Neutrín je vo vesmíre strašne veľa a ich počet narastá. Záhadne sú aj oscilácie neutrín teda majú hmotnosť. Neutrína stále pribúdajú vo vesmíre, takmer pri každej premene hmoty a energie. Vo hviezdách, pri čierných dierach a podobne. Môj pracovný názov pomenovanie daného problému je že premena hmoty a energie je asymetrický proces, pri ktorom vzniká odpad, ako neutrína.
Podobne je to s teplom a termodynamickými vetami, nemožnosti perperta mobile... Nie je možné skonštruovať perpetum mobile prvého druhu (teda stroj, ktorý cyklicky opakuje dej len s počiatočnou energiou)

Niekde sa musí končiť možný účinok hmoty,sily, interakcie. Vyplýva to aj s kvantových teórii(napr. Plankové konštanty, či možnosti porušenia aj VTR v časoch kratších ako Plankové jednotky času.) Teda neustale vznikajúce neutrína už viac neintegrujú s hmotou, nepodieľajú sa už na integráciach hmoty a teda aj gravitácie. Možno stačí ak to neplati v určitých jednotkách času (dočasne).
Tým ale praktickí stráca náš vesmír na hmotnosti, čo sa prejavuje zrýchlenou expanziou.
Zrýchlená expanzia nášho vesmíru je praktickí predpokladaná tmavá energia.
Teda ja predpokladám, že neutrína sú zodpovedné za tmavú energiu a nie za tmavú hmotu.
Ak sa niečo premieňa na elektronové-mionové- taunové neutrína, malo by to aj zákonite v čase meniť hmotnosť.
Možno vôbec vlastnosť oscilácii stojí za tmavou energiou.
 

Narastajuci pocet neutrin ...

vsak svedci o stacionarnom Vesmire, nie o rozpinajucom sa. Nedavno som o tom cital studiu, kde sa to vysvetlovalo, preco. Podla studie ak je Vesmir stacionarny, ma to za nasledok rastu poctu, celkoveho mnozstva neutrin vo Vesmire. Zeby Einstein mal nakoniec pravdu?
 
Hodnoť

Malo trpaslicich galaxii

moze znamenat ze boli pohltene tymi velkymi, s ovela silnejsim gravitacnym polom... Ved i teraz je pozorovatelny galakticky "kanibalizmus" dalekohladmi.
 


Najčítanejšie na SME Tech