Tak a teraz som z toho už úplné jelito. Keď na zem dopadá o 0,5% slnečného svetla menej, tak ho zachytáva atmosféra, teda všetko pod atmosférou by sa malo ochladiť ak zem neprodukuje viac tepla z jadra, čo asi nie. Tak ako je potom možné, že sa oceány otepľujú? Nejak sa to zamotáva, alebo je tento úsudok zlý?
V článku je nesúrodo zmiešaných viacero faktov a vplyvov na počasie a hydrologický režim riek, takže z toho má laik doslova "guľáš". Možno to bolo aj zámerom autora. Výpar z riek nemá zásadný význam na hydrologický režim riek, dôležitý je výpar z celého povodia, ktorý závisí od radu faktorov v článku nespomínaných. Dôležiá je aj vlhkosť pôdy v povodí, ktorá závisí aj od zrážkového režimu. Vzhľadom na to, že po roku 1975 rastie teplota vzduchu a klesá relatívna vlhkosť vzduchu na väčšine územia mierneho pásma, rastie aj potenciálna evapotranspirácia a klesá vlhkosť pôdy. Na druhej strane rastie podiel intenzívnych konvektívnych zrážok, z ktorých odtečie viac vody ako zo zrážok trvalých s malou intenzitou. Zoslabovanie slnečného žiarenia vplyvom rastu koncentrácie aerosólov prakticky skončilo okolo roku 1990, to už nemá teraz podstatný vplyv na zmeny hydrologickej bilancie riek. Je to ale na dlhšiu diskusiu.
autorka vskutku miesa riadny . ak si dobre spominam "Global Dimming" sa poneviera na akademickych stoloch uz viac ako 10 rokov. Aby gulasu nebolo malo , pridam svoj instantny . znecistenie pevnymi casticami znizuje potencial globalneho oteplenia . alebo inak , vdaka bordelu co produkujem sa odpisujeme o nieco pomalsie. Zaujmave je vsak , ze v momente ako sa obmedzi napr letecka doprava , ma to vyrazny efekt a teploty vyrazne rastu. pionierska praca na tuto temu je skutocne uz asi desat rokov stara a cuduj sa svete pochadza z indickeho oceanu.
GO