Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Táto diskusia je moderovaná. Nové príspevky sa zobrazujú až po schválení moderátorom diskusie. Viac informácií

Znečistené ovzdušie zväčšuje rieky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

GO

Tak a teraz som z toho už úplné jelito. Keď na zem dopadá o 0,5% slnečného svetla menej, tak ho zachytáva atmosféra, teda všetko pod atmosférou by sa malo ochladiť ak zem neprodukuje viac tepla z jadra, čo asi nie. Tak ako je potom možné, že sa oceány otepľujú? Nejak sa to zamotáva, alebo je tento úsudok zlý?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takto:

V článku je nesúrodo zmiešaných viacero faktov a vplyvov na počasie a hydrologický režim riek, takže z toho má laik doslova "guľáš". Možno to bolo aj zámerom autora. Výpar z riek nemá zásadný význam na hydrologický režim riek, dôležitý je výpar z celého povodia, ktorý závisí od radu faktorov v článku nespomínaných. Dôležiá je aj vlhkosť pôdy v povodí, ktorá závisí aj od zrážkového režimu. Vzhľadom na to, že po roku 1975 rastie teplota vzduchu a klesá relatívna vlhkosť vzduchu na väčšine územia mierneho pásma, rastie aj potenciálna evapotranspirácia a klesá vlhkosť pôdy. Na druhej strane rastie podiel intenzívnych konvektívnych zrážok, z ktorých odtečie viac vody ako zo zrážok trvalých s malou intenzitou. Zoslabovanie slnečného žiarenia vplyvom rastu koncentrácie aerosólov prakticky skončilo okolo roku 1990, to už nemá teraz podstatný vplyv na zmeny hydrologickej bilancie riek. Je to ale na dlhšiu diskusiu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

suhlas z gulasom

autorka vskutku miesa riadny . ak si dobre spominam "Global Dimming" sa poneviera na akademickych stoloch uz viac ako 10 rokov. Aby gulasu nebolo malo , pridam svoj instantny . znecistenie pevnymi casticami znizuje potencial globalneho oteplenia . alebo inak , vdaka bordelu co produkujem sa odpisujeme o nieco pomalsie.
Zaujmave je vsak , ze v momente ako sa obmedzi napr letecka doprava , ma to vyrazny efekt a teploty vyrazne rastu. pionierska praca na tuto temu je skutocne uz asi desat rokov stara a cuduj sa svete pochadza z indickeho oceanu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo tým to iný model

Aj z dôvodu nízkeho odparu máme vo vzduchu toľko vlahy, že sa topíme vo vode celý rok. Výskum prebehol asi minulý, suchý rok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ta agenturna fotografia

Ta agenturna fotografia pripojena k clanku je podla mna urobena z dialnice, ktora ide z Delhi do Jaipuru
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech