SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Táto diskusia je moderovaná. Nové príspevky sa zobrazujú až po schválení moderátorom diskusie. Viac informácií

Užívanie antibiotík mení váhu detí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

nie, stale nevieme, ci meni.
za kazdy titulok implikujuci kauzalitu, i ked v skutocnosti ide o korelacnu studiu, by si auto zasluzil frcku do nosa :\
 
Hodnoť

Korelácia a kauzalita

Odkedy je korelácia považovaná za kauzalitu aj v odborných prestížnych kruhoch? Nevylučujem tento súvis, no asi tam bude trošku viac faktorov, že?
 
Hodnoť

už vidím

ako sa budú matky obéznych detí vyhovárať na širokospektrálne antibiotiká :D
 
Hodnoť

 

Sme sa dozvedeli to, co chovatelia vedia uz davno a aj uspesne praktizuju. Ked do zvierat tlacia antibiotika, priberaju rychlejsie. A ked maso z nich jeme my...
 
Hodnoť

 

Podobný článok už dávno jeden z mojich priateľov vyzdieľal na f/b a ja som si myslela, že to je len jeden z tých pochybných konšpiračných článkov.
Ak je to v článku pravda, tak je super, že som deťom vybrala skvelú detskú lekárku, ktorá keď nemusí, tak ATB nepredpisuje.
Ale nemôže to byť tak, že zdravšie deti sa viac hýbu ako tie čo sú často chorľavé?
Aby to nebolo ako v tom vtipe:
Vedec robí pokus s blchou. Odtrhne jej jednu nohu a povie: “Blcha skoč.” Blcha skočí. Takto to pokračuje až jej odtrhne všetky nohy a povie: “Blcha skoč.” Ona však nereaguje. Vedec zhrnie záver svojho pokusu:
Keď blche odtrhneme všetky nohy, nepočuje.
 
Hodnoť

Pár poznámok

* Rate ratio okoli 1.1 je malé.
* Korelácia neznamená kauzalitu.
* Ak kliknete na oba linky na spodku článku, budete mať z celej veci trochu iný dojem, než navodzuje článok. Napríklad tá štúdia netvrdí, že "antibiotiká menia váhu detí". To tvrdí len a iba nadpis tohto SME článku. Hypotéza prvého autora štúdie o črevnej flóre bola prezentovaná iba v interview pre BBC. BBC zároveň spravila interview s iným odborníkom, ktorý upozornil na kľúčové faktory spojené s detskou obezitou: prejedanie sa a nedostatok pohybu. Rate ratio týchto faktorov uvedené nie je, ale pokojne sa s vami stavím, že je aspoň 5, a nie 1.1 :-) .
* Inými slovami: to že máte tlsté decko nie je spôsobené zlými farmafirmami a doktormi, ktoré vám ho poza váš chrbát stlstli zlými škodlivými neprírodnými antibiotikami. Máte ho tlsté preto, lebo sa prejedá a nehýbe. A spôsobujete to vy, vašimi každodennými zlými rozhodnutiami, a nikto iný.
 
Hodnoť

 

Tieto korelačné štúdie sú z môjho pohľadu dosť nepresvedčivé. 10% zvýšená pravdepodobnosť naozaj nie je až tak výrazná a rozhodne sa to nezhoduje s nadpisom článku. V každom prípade, hlavnú rolu v detskej obezite hrá výdaj a príjem.
 


Najčítanejšie na SME Tech