Ked McAdalbertovi "rupne v bedni"...t.j ked ma cas a chut, rad si zoberie do ruk nadhernu knihu: PALEONTOLOGIE OBRATLOVCŮ ŠPINAR Zdeněk, BURIAN Zdeněk http://www.mining.cz/KNIHY/02/... Tato kniha vysla v roku 1984 - a je aj dnes uzasna - co ale chcem povedat je, ze za tie roky paleontologia vseobecne a tak aj paleontologia dinosaurov, morskych a lietajucich jasterov dosiahla ohromneho vyvoja - je neuveritelne ako za ten cas od vydania spominanej knihy zmenil pohlad na dinosaury a objavuju sa denne fantasticke nalezy - myslim ze pan profesor Spinar a pan Burian by sa "zblaznili" od radosti ak by dnes precitli a nevedeli by kam skor skocit. Nuz a k spominanemu "kolosu" - neuveritelne, obrovske stvorenie.
teda keď stal na mieste, každá noha niesla 15 ton. Keď pokročil a zdvihol jednu nohu tak na každú z troch nôh pripadlo po 20 ton.
Len tak pre predstavivosť, bežný kamión váži asi 30 ton a stojí na piatich nápravách, teda na asi 10 pneumatikách. To je tlak 3 tony na jednú gumu. Mnohí z vás mali možnosť vidieť stopy v tráve keď taký kamión zišiel z cesty.
Tu mi zostávajú otázky, ako "rýchlo" sa pohyboval, v akom teréne, aké stopy zanechával, akú plochu malo jeho chodidlo (merný tlak na pôdu) a podobne.
Myslim ze mal viac ako 7 nasobnu plochu chodidla oproti kolesu a predpokladam ze chodidlo bolo makke ako ma slon aj kde slon je samozrejme cicavec. Stopu podla mna nezanechaval. Mna osobne velmi zaujima struktura kosti tychto gigantov.
ako mohli udrzat svoj dlhy krk dlhodobo vodorovne (tak ako sa zobrazuju). Ak musela byt struktura svalov? Nemuseli cely cas travit vo vode, aby dokazali s tymito proporciami prezit?
krčné stavce u niektorých druhov takýchto dinosaurov boli vzájomne spojené (čiastočne zrastené)
Čo sa týka potreby života vo vode (pre lokomóciu), takýto pohľad je už minimálne 30 rokov prekonaný. Stavba tela zvierat, napriek enormnej veľkosti, bola v mnohom podobná napr. slonom, ktoré sú suchozemské (hoci sa aj radi kúpu). Takmer isto to boli živočíchy pomalé, avšak s pobytom na súši nemali problém, o čom svedčia aj mnohé zachované stopy. Bežné sú odtlačky nôh, ale vzácne (ak vôbec) chvosta, čiže ten musel byť za normálnych okolností držaný nad zemou. Podľa určitých názorov boli niektoré sauropody schopné vztýčenia na zadných nohách (pri obrane, pasení v korune stromov,...), vtedy takmer určite mal chvost kontakt so zemou (zviera sa oň opieralo)
Som ani nepredpokladal, že existencia zatiaľ najväčšieho známeho dinosaura - Argentinosaura nie je potvrdená. Našli sa totiž fosílie podľa ktorých jeho dlžka bola 40-45m a vážil 90-100 ton, dokonca niektoré jedince, pravdepodobne alfasamce až 110 ton. Preto ma prekvapila informácia o najväčšom dinosaurovi. Budem musieť viac googliť aby som zistil ako to s existenciou argentinosaura vlastne je :)
PALEONTOLOGIE OBRATLOVCŮ
ŠPINAR Zdeněk, BURIAN Zdeněk
http://www.mining.cz/KNIHY/02/...
Tato kniha vysla v roku 1984 - a je aj dnes uzasna - co ale chcem povedat je, ze za tie roky paleontologia vseobecne a tak aj paleontologia dinosaurov, morskych a lietajucich jasterov dosiahla ohromneho vyvoja - je neuveritelne ako za ten cas od vydania spominanej knihy zmenil pohlad na dinosaury a objavuju sa denne fantasticke nalezy - myslim ze pan profesor Spinar a pan Burian by sa "zblaznili" od radosti ak by dnes precitli a nevedeli by kam skor skocit.
Nuz a k spominanemu "kolosu" - neuveritelne, obrovske stvorenie.