SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Táto diskusia je už uzavretá. Už do nej nie je možné pridávať ďalšie príspevky. Viac informácií

Čo možno neviete: Je panenské počatie úplný nezmysel? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

nepoškvrnené

nemá s panenskosťou nič spoločné. výraz znamená "bez DEDIČNÉHO HRIECHU" ! s tým sa totiž "počíname a rodíme" všetci bez ohľadu na technickú stránku. získali sme ho konaním prarodičov pri vyhnaní z raja, bratrovraždou, ...
 
Hodnoť

 

poprosíme pri diskutovaní dodržiavať tému: biológiu.
ďakujeme
 

Ešte pokus :-)

Otázka možnosti nepoškvneného počatia je otázkou výsostne teologickou. Biológia k tomu nemá pri najlepšej vôli čo povedať. Ani Richard Dawkins by sa k tomu ako biológ nevyjadril.
 

Ale on mal pravdu

Pán Prokopčák, ale ten diskutujúci na rozdiel do Vás hovorí k veci.
Nepoškvrnené počatie totižto neznamená počatie bez sexu.
Na budúce odporúčam naštudovať problematiku skôr, ako sa pustíte do písania.

PS. Vaše články mám rád, ale je rozdiel vo význame pri spojení "ústredný výbor" a "ústredné kúrenie", hoci to znie podobne.
 

 

Zaujimavy clanok, dozvedel som sa par zaujimavych veci, ale neda mi nezareagovat -uz vy sami ste sa nedrzali temy biologia pri vkladani obrazku k clanku :)
 

 

Pán Prokopčák, ak máme diskutovať na biologickú tému, tak prečo je na obrázku k článku Panna Mária a malý Ježiš?? Ani v Biblii som zatiaľ nevidel obrázok mitózy či meiózy... A poprosím opraviť výraz "meitoické" delenie. Ďakujem.
| 161 Pedro
 

 

ďakujeme za upozornenie na chybu, opravili sme ju.

k tomu zvyšnému snáď len toto:
pravidlá diskutovania na Tech.sme.sk
(nájdete ich tu: http://tech.sme.sk/c/7057850/p...)
jasne hovoria, že príspevky, ktoré nesúvisia s témou článku alebo s ňou súvisia iba vzdialene, nebudú v diskusii vítané. moderátor diskusie tak nemá inú možnosť, iba tieto pravidlá rešpektovať a takéto príspevky neschvaľľovať.

ďakujeme za pochopenie
 

???

Ak diskusiu o tom, čo znamená nepoškvrnené počatie označujete ako nesúvisiacu s témou, potom uznajte, že s témou nesúvisí váš titulok.
A fakt nesúvisí, pretože v článku píšete o počatí bez sexu, nie (ako v titulku tvrdíte) o počatí bez dedičného hriechu.
Jednoducho ste použili slovné spojenie, ktorého význam ste si vyložili nesprávne. To je všetko, stačí len uznať chybu.
| 176 Tuko
 

 

dobrý deň,
už tým, že sme zverejnili niekoľko príspevkov upozorňujúcich na túto nepresnosť, sme chybu - samozrejme - uznali. už sme zmenili aj názov textu.

ďakujeme za upozornenie
 

Tak potom prosím zmeňte názov článku

Pre mňa pojem "partenogenéza" nie je ničím novým. Učili sme sa o nej už na gymnáziu. Hoci nevylučujem, že aj v tejto oblasti mohol výskum priniesť aj ešte niečo nového.
 
Hodnoť

Odpovedám na otázku

z titulku článku. Nepoškvrnené počatie nie je nezmysel, ale má veľký zmysel pre veriaceho človeka, najme katolíckeho kresťana.
 
Hodnoť

Je jasné,

že autor chcel písať o biológii. Len škoda, že už do názvu vložil pojem z teológie, ktorý navyše vyjadruje niečo úplne iné, než čo mal autor na mysli.
| 180 bit
 
Hodnoť

zavadzajuce

Samozrejme, ze zena moze ostat panna a moze porodit. Dolezite je, aby sa k vajicku dostali spermie a k tomu nie je nevyhnutne, aby doslo k splynutiu.
Problem je len v tom, ze je malo pravdepodobne, ze zena otehotnie kvoli kupaniu sa vo vode infikovanej spermiami, pripadne iny sposob, ako sa dostanu spermie do jej tela mimo sexu.
 

 

Umelým oplodnením napríklad.
 

Pokial viem

V panenskej blane je diera, ktorou vyteka menstruacna krv. A ked nou moze vytekat krv von, tak podla mna sa cez nu mozu dostat spermie do posvy a nasledne dalej a tak oplodnit zenu...
Pozdravujem spoluziacku Sandru, s ktorou som o takejto dileme diskutoval na nejakej vyucovacej hodine na strednej skole pred 25 rokmi... :))))
| 176 Ehm_sk
 
Hodnoť

 

Čo sa týka vyššie napísaného, obrázok a pôvodný názov jednoznačne odkazoval na vyvrátenie mýtu o tom, že nejaký boh (táto povera nie je pôvodne kresťanská) vznikol bez sexu. To bez debaty. Nevidím ani dôvod zakazovať tu náboženské príspevky, najmä ak ide o faktické upresnenie teologických pojmov a nie o vášnivú obranu nejakého presvedčenia. Ateisti bežne chápu problém existenciu boha ako vedeckú hypotézu a tak ako to, aspoň implicitne, robí(l) článok, tak je možné, podľa môjho názoru vyjadriť sa v diskusii.
Inak, ak vezmeme panenstvo ako prítomnosť hymenu, stáva sa, ak má žena pružný hymen, že otehotnie ako "technická panna".
Inak, článok, pripomenul mi aj partenogenetické gekóny čo som voľakedy dávno choval :)
| 176 Grejty |
 
Hodnoť

Sexmisia

Sexmisia - polske sci-fi - bola zalozena na objave partenogenezy u cloveka. Teda, uz len u krajsej polovicky cloveka:-).
 
Hodnoť

 

Pri meióze nejde len o to, že sa oddelia chromozómy z otcovej a matkinej strany. Najvýznamnejší zdroj genetickej variability, ktorá je vlastne najväčším ziskom pohlavného rozmnožovania, zabezpečuje proces zvaný crossing-over nastávajúci v profáze I meiózy. Pri nej si dva homologické chromozómy (t.j. "tie isté", len jeden od otca, jeden od matky), navzájom vymenia úseky DNA.
Čiže áno, ide tam o "premiešanie", ale na trochu nižšej úrovni.
| 183 ragnar
 
Hodnoť

Ja sa to pokúsim okomentovať

s ironickým nadhľadom. V nadpise je otázka či môže panna počať dieťa a aj ďalej sa píše o panenskom počatí. No........... Nie som gynekológ - teda nie som si celkom istý svojim názorom,ale skúsim to........ Podľa Wikipédie je panna - ženou ktorá nemá porušenú panenskú blanu ,alebo ktorá nemala pohlavný styk. A teraz moja otázka - a čo asistovaná reprodukcia ? Teda žene -panne sa odoberie vajíčko v skúmavke sa oplodní spermiou a toto už myslím,že "embrio" opäť zavedie dotyčnej do maternice. Ak všetko "klapne" - panna otehotnie a nakoniec aj porodí...............
Ak sa mýlim /čo pripúšťam/,tak dokážte že to nie je možné !
Ak nie - tak panna počala a porodila aj bez sexu a aj s panenskou blanou................
 


Najčítanejšie na SME Tech