SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Táto diskusia je moderovaná. Nové príspevky sa zobrazujú až po schválení moderátorom diskusie. Viac informácií

Súkromná kozmická loď Cygnus priviezla nové zásoby na ISS (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

A to ľudia pred takmer 50 rokmi lietali na Mesiac. Neskutočné, ako v tej kozmonautike ide vývoj dopredu ...
 

 

A co auta. Spalovaci motor viac ako 100 rokov stara vec, elektircky motor trebars vo vlakoch tiez nejake to storocie. Elektronika sice spravila revoluciu, ale co sa tyka pohonov je to ozaj bieda.

Terazsky som bol na Cape Canaveral a aj ked tam sprievodcovia spievali o SLS a ako nim USA si udrzi vedenie vo vyskume kozmu ci ako pristanu na komete a Marse, som velmi skepticky ohladom casu. Startovaciu drahu uz konstruuju, a hovorili tam cosi o termine 2017, no osobne som znacne skepticky.
 

 

Technologicky je mozny aj let na Mars. Otazka je len ci existuje niekto kto by to bol ochotny zaplatit...
 
Hodnoť

vyzerá to dobre

že súkromná atď. ale stále je aj v jednej aj druhej spoločnosti využité možno až 90% know-how získaného NASA za vyše 60 rokov výskumu, ale budiž, ekonomicko-politicko-právne vzťahy nemám rád.
Technicky sú tieto rakety a lode veľmi dobré, hlavne vďaka obrovskému pokroku v mikroelektronike a materiáloch a aj relatívne lacné, lebo používajú bežnú komerčnú elektroniku, nie špeciálne vyvíjanú ako bolo zvykom v pionierskych časoch.
Ale ako píšu aj vyššie, v princípoch pohonu sa veľa od čias Ciolkovského, Obertha a Goddarda veľa nezmenilo a obávam sa že ani sa nezmení. Fyzika je v tomto krutá.
Nadšencami bez hlbších znalostí je šírená analógia z objavovaniu morí, vzduchu aj do vesmíru. Ale bohužiaľ, potreba energie na každý z týchto spôsobov je neporovnateľná. Ak si znalý človek dokáže postaviť dobrú loď - plachetnicu cca 15 m dlhú, tak už potrebuje len zásoby jedla a vody a môže oboplávať celú Zem, nepotrebuje žiadnu ďalšiu energiu. Ak si vie postaviť vhodné lietadlo, tak len aby sa vzniesol potrebuje výkon min. cca 1kW na 10 kg letovej hmotnosti po celú dobu letu a je jedno či ju získa zo Slnka (stúpavé prúdy, fotovoltaika), alebo z paliva. No a aby sa dostal na stabilnú obežnú dráhu Zeme potrebuje na každý kg energiu cca 10 kWh, teda vyše 100 x viac! Je pravda, že stabilná obežná dráha potom môže trvať desaťročia, teda priemerná kilometrová alebo hodinová spotreba môže byť lepšia než u malého turbodieselu :-) ale bez tej počiatočnej obrovskej investície energie to nejde. Na to jednoducho nemáme. Navyše, tá energia musí byť (zatiaľ) vo forme rôznych jedovatých a nebezpečných pohonných hmôt skoncentrovaná na jedinom malom mieste a potom sa v podstate riadeným výbuchom zrealizuje za pár minút, pričom nie je čas na nejaké opravy alebo prerušenia a pokračovanie.
Dnes sa to zdá bežná vec, ale je to vždy obrovský triumf ľudských schopností, ak sa štart vydarí, o návrate nevraviac.
 


Najčítanejšie na SME Tech